Pochwalił się tym zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, wskazując, że doprowadził do jego skazania. Wyrok zapadł przed I instancją.  

 

Siedem lata więzienia, zakaz wykonywania zawodu

- Na podstawie aktu oskarżenia skierowanego przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie Sąd Rejonowy Szczecin - Centrum w Szczecinie wymierzył Szymonowi L. łączną karę siedmiu lat pozbawienia wolności i karę łączną grzywny w wymiarze 300 stawek dziennych w wysokości po 120 złotych każda stawka to jest łączną kwotę 36 tysięcy  złotych. Ponadto Sąd orzekł zakaz wykonywania zawodu adwokata oraz wykonywania zawodu i wszelkiej  działalności gospodarczej związanych z udzielaniem porad prawnych na okres siedmiu lat z zaliczeniem na poczet tego środka karnego okresu stosowania środka zapobiegawczego zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata od dnia 20 stycznia 2020 r. Ponadto Sąd obowiązki naprawienia szkody na rzecz dwóch osób pokrzywdzonych w łącznej kwocie 31 tysięcy złotych oraz koszty i opłaty sądowe - poinformowano.

Skazani zostali również: Marek Z. i Remigiusz G.  na kary jednego roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności, natomiast trzy inne osoby na kary z warunkowym zawieszeniem wykonania kary. Wobec Małgorzaty R.-Z. orzekł zakaz wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty na okres dwóch lat.

Jakie zarzuty?

Adwokat został oskarżony o powoływania się wraz z Markiem Z. na wpływy w instytucjach państwowych w tym w Komisariacie Policji Szczecin-Niebuszewo i Prokuraturze Rejonowej Szczecin Niebuszewo w Szczecinie i doprowadzenie pokrzywdzonej do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 30 tysięcy złotych zł oraz usiłowanie doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 100 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 230 par. 1 k.k. w zb. z art. 286 par. 1 k.k. oraz z art. 13 par. 1 k.k. w zw. z art. 286 par. 1 k.k.

Kolejny zarzut dotyczył utrudniania wraz z Markiem Z. i Małgorzatą R.-Z. oraz usiłowania utrudniania postępowania prowadzonego przed Sądem Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim VII Wydział Karny w Pyrzycach. Według prokuratury miało to na celu uniknięcie skazania oskarżonego w tym procesie poprzez sporządzanie przez Małgorzatę R.-Z. i przedkładanie poświadczających nieprawdę opinii psychologicznych dotyczących stanu zdrowia.

Mężczyzna miał też grozić jednej z osób i członkom jej rodziny, że coś jej zrobi jeśli złoży wyjaśnienia. Adwokat miał też wynieść z Aresztu Śledczego w Szczecinie, a następnie przekazał za pośrednictwem innych osób tzw. gryps pochodzący od tymczasowo aresztowanego z opisem jego linii obrony.  Został też oskarżony o usiłowanie oszustwa, paserstwo laptopa o wartości 2 tys. zł oraz złożenia fałszywych zeznań.