Gminy mają 60 dni na wypłacenie dodatku węglowego, wielu na tym straci

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Gminy mają do dwóch miesięcy na wypłatę dodatku węglowego, przy czym wnioski złożone po 30 października wypłacane będą do 30 grudnia 2022 r. wynika z nowelizacji ustawy o dodatku węglowym uchwalonej ostatecznie 15 września przez Sejm. Nie rozpoznane do 20 września wnioski będą procedowane na bazie nowych przepisów, dla wielu wnioskujących niekorzystnych.

19.09.2022

KE Chce zawieszenia funduszy dla Węgier, Polska protestuje

Administracja publiczna Prawo unijne

Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie UE uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości, co oznaczałoby zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy w związku z korupcją. - Polska będzie z całą mocą przeciwstawiała się działaniom instytucji europejskich, które mają w sposób nieuprawniony pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie, w tym przypadku w szczególności Węgry – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

18.09.2022

Analiza: Nakłady na zdrowie w 2023 r. będą niższe, bo zjada je inflacja

Finansowanie zdrowia

W ujęciu nominalnym wydatki na zdrowie zwiększają się, ale w praktyce nie nadążają za jeszcze szybciej rosnącym produktem krajowym brutto w cenach bieżących – tłumaczy Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP). W efekcie nakłady na ochronę zdrowia w porównaniu z PKB obniżą się w 2023 roku w stosunku do poprzedniego roku, niezależnie od tego, jaką przyjmiemy metodę liczenia wskaźnika wydatków.

18.09.2022

RPO zaskarżył nowelizację w sprawie NCBR do Trybunału Konstytucyjnego

Szkolnictwo wyższe

Nadzór nad Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, sprawowany dotychczas przez ministra ds. szkolnictwa wyższego i nauki, ma być przekazany ministrowi ds. rozwoju regionalnego. To pozbawia ministra szkolnictwa wyższego i nauki wpływu na realizację polityki naukowej państwa. Zmiana ministra nadzorującego NCBR wymagałaby zmiany ustawy o działach administracji rządowej.

17.09.2022

Kariatydy Czytelnictwa za 2022 wręczone

Wydarzenia

Fundacja Powszechnego Czytania po raz drugi przyznała Kariatydy Czytelnictwa. To wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji i firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty fundacji. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się też wydawnictwo Wolters Kluwer.

17.09.2022

Nowy taryfikator punktów za wykroczenia drogowe już obowiązuje

Prawo karne Transport

Punkty karne będą naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkości - poniżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać za omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Takie zmiany przewiduje nowy taryfikator punktów karnych za wykroczenia drogowe, który obowiązuje od 17 września 2022 roku.

17.09.2022

Adwokaci "rozjaśnią prawo" nastolatkom - rusza akcja w szkołach w całej Polsce

Prawnicy Szkoła i uczeń Nowe technologie

Zakupy online, zdjęcia z imprez, memy z kolegami w roli głównej - cyberprzestrzeń coraz mocniej wciąga nastolatki, problem w tym, że nie zawsze znają swoje prawa ani też prawne konsekwencje popełnionych błędów. Adwokaci i aplikanci adwokaccy z całej Polski poprowadzą więc w szkołach i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych specjalne zajęcia edukacyjne. To pierwsza edycja akcji Naczelnej Rady Adwokackiej"Adwokaci rozjaśniają prawo".

17.09.2022

Czwarta dawka szczepienia na Covid-19 po co najmniej trzech miesiącach, a nie czterech

Koronawirus szczepienia

Skierowanie na czwarte szczepienie - drugą dawkę przypominającą - jest wystawiane 90 dni od przyjęcia przez pacjenta poprzedniej szczepionki. Zasady zmieniły się od 16 września, gdy umożliwiono szczepienie osobom od 12. roku życia. Wcześniej na drugie szczepienie przypominające trzeba było czekać co najmniej cztery miesiące.

17.09.2022

Kiedy wyrok jest prawomocny? Liczenie terminów krok po kroku

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wyrok sądu budzi zawsze emocje, zazwyczaj też jest korzystny tylko dla jednej ze stron, a bywa, że i obie nie czują się nim usatysfakcjonowane. Ale uprawomocnienie nie następuje od razu. W ciągu siedmiu dni można złożyć wniosek o uzasadnienie, co otwiera drogę do wniesienia apelacji. W przypadku wyroku zaocznego pozwanemu przysługuje z kolei 14 dni na wniesienie sprzeciwu.

17.09.2022

Zamrożenie cen prądu musi uwzględniać racje nie tylko konsumentów, ale i dostawców

Prawo gospodarcze Finanse

Zamrożenie cen prądu powinno zostać dokonane ustawowo i respektować także interesy dostawców energii - sugerują eksperci, komentując rządowe zapowiedzi interwencji na rynku energii elektrycznej. Zwracają uwagę, że dostawcy prądu mogą być narażeni na zaburzenie płynności finansowej, a nawet bankructwa. Tak zdarzało się przy zamrożeniu cen w 2019 roku.

17.09.2022

Ludzie ruszyli do lasów po drewno, niektórzy nielegalnie na handel

Prawo karne Środowisko

Zwiększa się liczba przypadków kradzieży drewna z Lasów Publicznych, także na handel. Kamery i fotopułapki, które do tej pory miały być orężem przeciwko osobom zaśmiecającym lasy, są przenoszone tam, gdzie może dojść do przestępstwa. W identyfikacji skradzionego drewna Lasy Państwowe wykorzystują nawet badania DNA drzew - to mocny dowód w sądzie i zapadają wyroki skazujące.

17.09.2022

Komentarz pisany po godzinach może też przysporzyć problemów w pracy

Prawo pracy RODO

Wyśledzenie, gdzie pracuje adwersarz czy autor ostrej opinii w internetowym sporze, to bułka z masłem – zwłaszcza że spora część ludzi sama nie ukrywa miejsce swojego zatrudnienia. Sprawia to, że pracodawców często angażuje się w internetowe spory i czasem mogą, a wręcz powinni zareagować. A dla pracowników może to oznaczać konsekwencje, także prawnopracownicze.

17.09.2022

Plagiaty w biurach podróży - nieostre granice naśladownictwa ofert turystycznych

Prawo cywilne Turystyka

Oferta, hasła, pomysł na działanie, nazwy programów, wpisy na blogu, grafiki, a nawet treści w mediach społecznościowych – skopiować można wszystko. Ostra konkurencja na rynku usług turystycznych przyczynia się do nieetycznych chwytów stosowanych przez touroperatorów. W takim przypadku może dojść zarówno do naruszenia praw autorskich, jak i czynów nieuczciwej konkurencji.

17.09.2022

Sejm już pracuje nad nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy ma wprowadzić m.in. nowy, czwarty stopień służbowy dla kuratorów zawodowych – starszego kuratora specjalisty, określić dodatek funkcyjny dla kuratora - kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej oraz prowadzącego zajęcia w ośrodku kuratorskim, a także dodatek specjalny za okresowe zwiększenie obowiązków służbowych oraz uregulować wsparcie psychologiczne.

16.09.2022

Apelacja Prokuratury Krajowej na niekorzyść w sprawie europosłanki Adamowicz

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku apelację od wyroku uniewinniającego posłankę do Parlamentu Europejskiego od zarzucanych jej przestępstw karnoskarbowych. Chodzi o błędne zeznania podatkowe za lata 2011-2012 i nie ujawnienie dochodów w kwotach prawie 300 tysięcy i 100 tysięcy zł. Prokurator wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

16.09.2022

W 2021 r. inspektorzy pracy skontrolowali 38 tys. umów cywilnoprawnych i zakwestionowali 2500 z nich

Prawo pracy BHP

W 2021 roku inspektorzy zbadali 1924 wypadki przy pracy, w których zginęło 243 pracowników, a 681 osób odniosło ciężkie obrażenia ciała. Przeprowadzili ponadto ponad 6 tysięcy kontroli na placach budów i skontrolowali 38 tys. umów cywilnoprawnych, z których zakwestionowali 2500. Ze sprawozdania PIP za 2021 r. wynika, że 2300 zleceniobiorców nie otrzymało 3 mln złotych.

16.09.2022

KE przygotowuje przepisy zabezpieczające niezależność mediów

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Grupy medialne, które chciałyby przejmować mniejsze media, będą musiały zadbać o to, by te przejęcia gwarantowały pluralizm mediów i niezależność redakcyjną - zakłada projekt przepisów, który ogłosiła w piątek Komisja Europejska. Przepisy miałyby zastosowanie do nadawców telewizyjnych i radiowych, audiowizualnych usług medialnych na żądanie, publikacji prasowych oraz bardzo dużych platform internetowych i platform udostępniania wideo.

16.09.2022

Rząd wycofuje się ze zmian w ustawie o biopaliwach

Prawo gospodarcze

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące biopaliw nie będzie procedowany. W mocy pozostaną dotychczas obowiązujące przepisy - poinformował w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że ta decyzja została podyktowana opinią środowisk rolniczych, które obawiały się skutków obniżenia udziału biokomponentów w paliwach.

16.09.2022

Branżowe centra umiejętności mają wspierać szkolnictwo zawodowe

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje inwestycję o wartości ponad 1,4 mld zł, polegającą na utworzeniu 120 nowoczesnych branżowych centrów umiejętności w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego. Sfinansowana ma być z unijnego Krajowego Planu Odbudowy, ale nie wiadomo, czy te fundusze trafią do Polski.

16.09.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski