Podwójne ubezpieczenie to częsty problem posiadaczy leasingowanych pojazdów

Małe i średnie firmy Finanse Ubezpieczenia

Leasingobiorca, który bez porozumienia z leasingodawcą ubezpieczył samochód i nie dostarczył mu polisy komunikacyjnej, może być zmuszony do opłacenia także ubezpieczenia kupionego przez leasingodawcę. Czasem ubezpieczyciele zgadzają się rozwiązać jedną z umów, mimo że nie mają takiego obowiązku.

07.04.2025

Sądy łatają dziurę w budżecie kosztem pełnomocników

Prawnicy

Jeden z warszawskich sądów poinformował ostatnio pełnomocników, że w związku z brakiem środków, za urzędówki zapłaci w kolejnym miesiącu. Adwokaci uważają, że czas ukrócić takie praktyki, bo de facto oznaczają one kredytowanie przez pełnomocników sądu. W Senacie jest już petycja z propozycją zmiany przepisów - zakłada wprowadzenie odsetek za opóźnienie w takich płatnościach.

07.04.2025

MRiRW: Polska nadal wolna od pryszczycy, ale niezbędna prewencja

Rolnictwo

W Polsce nie stwierdzono dotąd pryszczycy, ale w związku z zagrożeniem chorobą konieczne jest rygorystyczne stosowanie zasad prewencji i bioasekuracji przez wszystkich hodowców - przekazał w niedzielę resort rolnictwa po odprawie sztaby kryzysowego. Dodano, że trwają intensywne szkolenia z zakresu identyfikacji czynników ryzyka.

06.04.2025

PwC: Listing Act uprości dostęp do rynku kapitałowego

Prawo gospodarcze Finanse Prawo europejskie

Zmiany przewidziane w przepisach obejmują uproszczenie formatu prospektów, rozszerzenie wyłączeń z obowiązku ich sporządzania oraz zmniejszenie obowiązków informacyjnych wynikających z rozporządzenia MAR. Pierwsze regulacje obowiązują od 4 grudnia 2024 r., kolejne wejdą w życie w marcu i czerwcu 2026 r., między innymi nowe progi, poniżej których oferta publiczna jest wyłączona z obowiązku sporządzenia prospektu, oraz ułatwienia związane z prezentacją historycznych informacji finansowych.

05.04.2025

Nie jest jasne, jak szybko można jechać hulajnogą elektryczną po chodniku

Turystyka Transport

Jazda hulajnogą elektryczną w dwie osoby, pędzenie rowerem elektrycznym 50 km/h po drodze rowerowej, wymuszanie przez hulajnogistów pierwszeństwa przed pieszymi na chodnikach - takich zdarzeń jest coraz więcej. Podobnie jak wypadków spowodowanych przez kierujących hulajnogami elektrycznymi i rowerami.

05.04.2025

Pacjent hospicjum domowego ma prawo do opieki lekarza POZ i AOS

Pacjent Opieka zdrowotna

Opieka hospicjum domowego nie wyklucza prawa pacjenta do pełnej opieki lekarza rodzinnego, lekarzy specjalistów, pogotowia ratunkowego czy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To ważne narzędzia we wszechstronnej opiece paliatywnej, która ma poprawiać jakość życia pacjenta. Wynika to ze szczególnych potrzeb zdrowotnych tych chorych. O realizacji wizyty domowej np. lekarza rodzinnego, decyduje uprawniony lekarz na podstawie umowy zawartej z NFZ.

05.04.2025

Bliski koniec ustawy kagańcowej – kwestionowanie statusu sądu i sędziego nie będzie karane

Wymiar sprawiedliwości

W trakcie konsultacji jest już projekt przewidujący zniesienie zakazu badania przez sądy prawidłowości umocowania sędziego oraz umocowania sądów i trybunałów. Przepisy te miały wywoływać „efekt mrożący”, ale skutkowały też zarzutami dyscyplinarnymi wobec sędziów kwestionujących wyroki wydawane przez tzw. neo-sędziów lub odmawiających orzekania w składach z ich udziałem. Zmiana traktowana jest jako pilna.

05.04.2025

Jeśli rada gminy chce, to może transmitować też obrady komisji

Samorząd terytorialny

Obecne przepisy pozwalają na transmisje obrad komisji rady gminy. I wiele jednostek samorządu terytorialnego z tej możliwości korzysta. Zmiana przepisów i wprowadzenie obowiązku transmisji obrad komisji, zdaniem MSWiA, wymagałaby szerokich konsultacji ze stroną samorządową. Resort praca nad wprowadzeniem takich zmian nie prowadzi.

05.04.2025

Dwie różne darowizny - pomyłka w odliczeniu może kosztować utratę ulgi

Domowe finanse PIT

Wydatków na budowę czy remont kościoła nie można odliczyć w ramach nielimitowanej ulgi na działalność charytatywno-opiekuńczą. Darowizny dotyczące szerzenia edukacji religijnej, budowy czy też renowacji świątyń i innych obiektów sakralnych to limitowane odliczenia na cele kultu religijnego. Tak uznała skarbówka w niedawnej interpretacji. Czas na ich rozliczenie mija z końcem kwietnia.

05.04.2025

GAP vs. Gappol. Człon „pol” w nazwie firmy będzie utożsamiany z Polską

Własność intelektualna Własność przemysłowa

Wiele polskich firm posługuje się znakami towarowymi lub markami z charakterystycznymi dla naszego kraju członami, takimi jak -ex czy -pol. Co jednak w sytuacji, gdy tylko ten człon odróżnia oznaczenie polskie od zagranicznego? Ciekawy z tej perspektywy może być wyrok Sądu UE, który wypowiedział się w sporze amerykańskiej firmy odzieżowej GAP z polską firmą Gappol.

05.04.2025

Rząd zajmie się certyfikacją firm startujących w przetargach

Zamówienia publiczne Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek rząd ma się zająć projektem ustawy o nieobowiązkowej certyfikacji dla firm startujących w przetargach publicznych - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Celem ustawy jest wprowadzenie dwóch rodzajów certyfikatów.

04.04.2025

50 posłów z obniżonym uposażeniem za naruszenie powagi Sejmu

50 posłów zostało ukaranych obniżeniem uposażenia - podała kancelaria Sejmu. W uchwale Prezydium Sejmu napisano, że posłowie, wykrzykując w kierunku przemawiającego na mównicy posła Romana Giertycha, słowa „morderca!”, naruszyli swoim zachowaniem powagę izby.

04.04.2025

Większość przedsiębiorców zyska na zmianach w składce zdrowotnej - raport

PIT Ubezpieczenia społeczne

Najwięcej na zmianach składki zdrowotnej od 2026 r. zyskają przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej (stawki 12 i 32 proc.). Zyskają również ryczałtowcy z niższymi przychodami, ale przy przychodach powyżej 50 tys. zł miesięcznie będą tracić. Przedsiębiorcy na podatku liniowym 19 proc., zarabiający powyżej 1,5 przeciętnego wynagrodzenia, zyskają ok. 317 zł - wynika z wyliczeń firmy Grant Thornton.

04.04.2025

Według szacunków MRPiPS bezrobocie w marcu wyniosło 5,3 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2025 r. wyniosła 5,3 proc., czyli o 0,1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy. Według wstępnych danych, w urzędach pracy zarejestrowanych było 831,3 tys. bezrobotnych, o ponad 15 tys. mniej niż w lutym 2025 r. - podał w piątek resort.

04.04.2025

Są zarzuty dyscyplinarne dla sędziów/członków KRS, m.in. Pawełczyk-Woickiej

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości postawił zarzuty dyscyplinarne sędziom-członkom Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej po nowelizacji z grudnia 2017 r. Zostało wszczęte na skutek zawiadomienia Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Chodzi m.in. o przewodniczącą Dagmarę Pawełczyk-Woicką, Macieja Nawackiego, Rafała Puchalskiego. Iustitia uważa, że jako funkcjonariusze publiczni podejmowali działania sprzeczne z prawem - nadużyli władzy i złamali zasady etyki.

04.04.2025

Wojewodowie będą mieli obowiązek przygotowania planów działania ratownictwa medycznego

Opieka zdrowotna

Plan działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województw według nowych wzorów przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia. Zmienia się między innymi podział podstawowych zespołów ratownictwa medycznego: na 2- i 3-osobowe oraz motocyklowe jednostki ratunkowe. Natomiast rozmieszczenie oddziałów ratunkowych będzie uwarunkowane populacją zamieszkującą dany obszar.

04.04.2025

Przemysław Radzik odwołany z funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Przemysław Radzik, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został odwołany z funkcji przez Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości. Powód to m.in. doprowadzenie do wydłużenia postępowań w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, bezpodstawne zawieszenia sędziów, a także podpisanie list poparcia kandydatom do wadliwie ukształtowanej KRS. Jego kadencja kończyła się w 2026 r. MS uzasadnia jednak, że w przepisach jest luka, a minister ma podstawy do jej przerwania.

04.04.2025

Przyszłość rynku pracy, migracji i integracji cudzoziemców w Polsce

Prawo pracy Rynek pracy

Ostatnia dekada przyniosła znaczące zmiany migracyjne, szczególnie w kontekście napływu cudzoziemców, głównie z Ukrainy, ale także z innych części świata. Zjawisko to miało duży wpływ na rynek pracy i strukturę społeczną. O tych i innych tematach dyskutowano w czasie FORUM MIGRACJI, będącego inicjatywą Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

04.04.2025

Woda, żywność, leki - to musi znaleźć się w obiekcie zbiorowej ochrony

Nieruchomości Obrona cywilna Bezpieczeństwo publiczne

Trzy litry wody na osobę dziennie, żywność o długim okresie przydatności do spożycia, a także apteczki, latarki i radioodbiorniki – takie m.in. elementy mają być obowiązkowym wyposażeniem obiektów zbiorowej ochrony - wynika to z projektu rozporządzenia MSWiA. Nowe przepisy nałożą też nowe obowiązki na samorządowców oraz osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

04.04.2025

Centrów zdrowia 75 plus nie ma i nie wiadomo, czy powstaną

Pacjent Opieka zdrowotna

Po blisko półtora roku od wejścia w życie przepisów nie powstało ani jedno centrum zdrowia 75 plus, choć pierwsze miały zacząć działać już w ubiegłym roku. Nie wiadomo też, czy w ogóle powstaną, bo Ministerstwo Zdrowia ma wątpliwości co do sposobu realizacji ustawy oraz granicznego wieku, który ustalono. Na razie w resorcie trwają prace zespołu, który rekomenduje, m.in. umożliwienie lekarzom POZ kursy i zdobycie wiedzy o opiece nad pacjentem geriatrycznym.

04.04.2025