Rozdzielenie urzędów ministra i prokuratora już wkrótce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało założenia do ustawy Prawo o prokuraturze. Wprowadzone zostanie ponowne rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, którego na sześcioletnią kadencję będzie powoływał Sejm za zgodą Senatu. Kandydatów będzie mógł zgłaszać także prezydent, marszałek Sejmu, posłowie, senatorowie, prokuratorzy i obywatele.

19.01.2024

Debata: Jak firmy mają prawidłowo raportować informacje w zakresie ESG?

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne

Co zmienia dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju i jak firmy mogą przygotować się na zmiany w raportowaniu ESG? Jakie podmioty będą musiały przygotować się na nowe obowiązki? Jakie zmiany szykuje Unia Europejska w zakresie definicji greenwashingu i jak rzetelnie informować o ekologiczności swojego produktu? To tylko niektóre tematy, o których będą dyskutować eksperci w trakcie kolejnej debaty z cyklu Legal Corpo Bridge, która odbędzie się 24 stycznia br.

19.01.2024

Sędzia Zaradkiewicz nie będzie już dyrektorem KSSiP

Prawnicy

Sędzia Kamil Zaradkiewicz z Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zrzekł się funkcji dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zaradkiewicz mógł pozostawać w konflikcie interesów, szkoląc przyszłe kadry wymiaru sprawiedliwości i jednocześnie orzekając w sprawach skarg kasacyjnych, wnoszonych przez wykładowców i absolwentów tej placówki.

19.01.2024

RPP w sprawie Joanny z Krakowa: naruszono prawa pacjentki

Pacjent

Badając sprawę p. Joanny z Krakowa, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec analizował proces udzielenia świadczeń zdrowotnych na każdym etapie – od wykonanego przez pacjentkę telefonu do lekarza psychiatry, aż do wypisu ze szpitala. Uznał, że doszło do naruszenia jej praw przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe oraz tajemnicy informacji przez lekarza psychiatrę, prowadzącego indywidualną praktykę lekarską. Za nieakceptowalne uznał niektóre działania funkcjonariuszy policji.

19.01.2024

TSUE: Pracownik ma prawo do ekwiwalentu, jeśli przed wypowiedzeniem nie wykorzystał urlopu

Prawo pracy Prawo unijne

Pracownik, który nie mógł wykorzystać wszystkich dni corocznego płatnego urlopu przed złożeniem wypowiedzenia ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego. Państwa członkowskie nie mogą powoływać się na względy związane z ograniczaniem wydatków publicznych, aby ograniczać to prawo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

19.01.2024

CIOP-PIB: Czy można poprawić zdrowie psychofizyczne i zdolność do pracy nauczycieli?

Szkoła i uczeń Prawo pracy BHP Zarządzanie oświatą

Nauczyciele to grupa zawodowa bardzo silnie podatna na stres zawodowy i jego negatywne skutki. Poza typowymi obciążeniami związanymi z pracą, narażeni są także na szereg specyficznych wymagań, w tym m.in. agresywne zachowania uczniów, konieczność dopasowania programu nauczania do indywidualnych potrzeb uczniów, utrzymanie dyscypliny w klasie, radzenie sobie z wprowadzaniem zmian czy roszczeniowe postawy rodziców.

19.01.2024

Logowanie do e-zdrowia - przerwa od piątku wieczorem do soboty

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od piątku, od godz. 20 do soboty, do godz. 16 profil zaufany będzie niedostępny w związku z pracami serwisowymi Centralnego Ośrodka Informatyki. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można logować się za pomocą profilu zaufanego do systemów, w tym do systemu e-zdrowie (P1) – aplikacji gabinet.gov.pl oraz Internetowego Konta Pacjenta, rejestrów i innych e-usług e-zdrowia, udostępnianych przez Centrum e-Zdrowia, a także wykorzystać profilu zaufanego do podpisywania dokumentów, np. e-recept, e-skierowań.

19.01.2024

MF: Data wprowadzenia KSeF zostaje odsunięta

VAT

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur nie wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. – zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie podał jednak nowej daty. Resort chce, by KSeF został wdrożony tak szybko, jak to możliwe, ale nowy termin zostanie określony po przeprowadzeniu audytu dotychczasowych prac. Szef KAS Marcin Łoboda wskazał na problemy techniczne i informatyczne. Według ekspertów to dobra decyzja, która cieszy większość podatników. Ale w trudniejszej sytuacji są ci, którzy kończą już prace nad wdrożeniem KSeF i ponieśli duże wydatki.

19.01.2024

Minister Nowacka: Wyższe pensje dla nauczycieli od marca

Kadry w oświacie

Od marca na konta nauczycieli mają trafiać wyższe pensje, z wyrównaniem za styczeń i luty. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zaznacza jednak, że decyzja w tej sprawie należy do prezydenta. Poszczególne stopnie nauczycieli mają otrzymać od 30 do 33 proc. podwyżki.

19.01.2024

AI obawiają się ci, którzy nie mieli okazji z nią pracować. Badanie

Prawo pracy Rynek pracy

Sztucznej inteligencji w kontekście pracy najbardziej obawiają się ci, którzy dotychczas nie korzystali z niej w pracy – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl. Przedstawiciele takich branż, jak marketing, PR czy HR, gdzie rozwiązania wykorzystujące mechanizmy AI często są już w tej chwili w codziennym użyciu, upatrują w nich raczej szansy rozwojowej niż zagrożenia. Z drugiej jednak strony - mimo obaw - Polacy zdają sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może być dla nich pomocna.

19.01.2024

W Prokuraturze Krajowej powstanie zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości

Prokuratura

Prokurator Generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy ds. Funduszu Sprawiedliwości. Będzie złożony z prokuratorów, którzy przyjrzą się zawiadomieniom i postępowaniom, jakie trafiły do prokuratury w ostatnich latach w tej sprawie. Zespół będzie badał prawidłowości zarządzania środkami z Funduszu i wydatkowania ich. Zostanie sprawdzona m.in. kwestia zakupu systemu PEGASUS.

19.01.2024

Jaka ma być nowa KRS? Krytyka projektu rządowego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Reforma Krajowej Rady Sądownictwa jest teraz najpilniejszym tematem. W Ministerstwie Sprawiedliwości regularnie zbiera się zespół ds. przywracania praworządności. Ostatnio spotkał się 16 stycznia, kolejny termin wyznaczony jest w przyszłym tygodniu. Są to cotygodniowe spotkania z sędziami, które mają doprowadzić, aby projekt znalazł poparcie środowiska. Nie wszystkie propozycje spotkały się z aprobatą sędziów.

19.01.2024

Wynagrodzenie nauczyciela na razie poniżej minimalnego i z gorszą szansą na wyrównanie

Zarządzanie oświatą

Choć nauczyciele najprawdopodobniej dostaną w tym roku duże podwyżki, to nie jest jeszcze pewne kiedy dokładnie, zwłaszcza w obliczu sporu rządu i prezydenta. Na razie nauczyciel początkujący zarabia poniżej płacy minimalnej, która od stycznia wzrosła. Dodatkowo godziny ponadwymiarowe nie są traktowane, jak godziny nadliczbowe - dorabianie niekoniecznie więc jest opłacalne dla zaczynającego karierę pedagoga.

19.01.2024

Terminy wykorzystywania urlopów zaległych

Prawo pracy

Urlop niewykorzystany w roku poprzednim musi być udzielony do końca września 2024 r. Zaległy wypoczynek wykorzystywany jest w pierwszej kolejności, przed przysługującym za obecny rok. Jeśli tworzone są plany urlopów, to w takim planie powinien być uwzględniony. Jeżeli planów nie ma - to termin jego wykorzystania uzgadniają pracodawca z pracownikiem, przy czym powszechnie uznaje się, że pracodawca może narzucić termin zrealizowania tego urlopu tak, by zachować wymóg wynikający z ustanowionego w przepisach terminu jego udzielenia.

19.01.2024

Lekarz jak ankieter GUS. Musi zebrać dane o zmarłym

Pacjent Zawody medyczne

Przychodnie lekarzy rodzinnych, szpitale i placówki nocnej i świątecznej opieki od 1 stycznia 2024 r. muszą wypytać rodzinę o wykształcenie zmarłej osoby i dane te przekazać Głównemu Urzędowi Statystycznemu. Lekarze zaznaczają, że nowe rozporządzenie nakłada na nich kolejne biurokratyczne obowiązki, tym razem na potrzeby statystyki publicznej. Przypominają, że nie są urzędnikami.

19.01.2024

Zarabiający pensję minimalną parkują gdzie chcą, a gminy bezradne

Finanse samorządów Domowe finanse

Kary nie odstraszają osób z minimalnym wynagrodzeniem od parkowania gdzie im się żywnie podoba, gdyż i tak nie można ich wyegzekwować. Samorządy biją na alarm, bo rośnie liczba dłużników, którzy mogliby spłacić długi, ale wiedzą, że nie muszą, bo chroni ich dziurawe prawo. Po kolejnej podwyżce w tym roku, wynagrodzenie wyłączone spod egzekucji będzie otrzymywał już co czwarty pracujący w Polsce.

19.01.2024

Prezydent Andrzej Duda wyklucza zarządzenie przedterminowych wyborów

Wybory

Prezydent Andrzej Duda zaprzeczył spekulacjom, że rozważa możliwość zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu i przedterminowych wyborów. Stwierdził, że ma nadzieje, że będzie mógł spokojnie podpisać budżet, o ile będzie zgodny z konstytucją. Zapewnił, że to będzie jedyny aspekt, pod jakim będziemy oceniał ustawę.

18.01.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości zawiesiło sędziego Schaba i chce odwołać go ze stanowiska prezesa

Prawnicy

Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło procedurę odwołania ze stanowiska prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie sędziego Piotra Schaba. Jednocześnie został on zawieszony w pełnieniu czynności - poinformował w czwartek resort sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar uznał, że dalsze pełnienie przez niego obu tych funkcji prezesa i rzecznika dyscyplinarnego bezpośrednio zagraża dobru wymiaru sprawiedliwości.

18.01.2024

RPO: Warunki pobytu w areszcie Mariusza Kamińskiego są bardzo dobre

- Warunki pobytu w areszcie Mariusza Kamińskiego są bardzo dobre. Nadal prowadzi on protest głodowy. Stan jego zdrowia jest ściśle monitorowany przez służbę zdrowia, regularnie wykonywane są niezbędne badania. Dyrektor w oparciu o opinię lekarzy wystąpił do sądu penitencjarnego o zgodę na przymusowe żywienie skazanego. Sąd wyraził taką zgodę - poinformował w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich. 

18.01.2024

Ruszyły wypłaty środków z KPO

Finanse Prawo unijne

Ruszyły wypłaty środków z KPO na: nowe miejsca w żłobkach, modernizację MŚP w rolnictwie, termomodernizację mieszkań oraz komputery dla szkół. Do beneficjentów trafi ponad 332 mln zł. Pieniądze te pochodzą z 5 mld euro zaliczki, jaka pod koniec grudnia wpłynęła do Polski z programu REPowerEU, w ramach KPO.

18.01.2024