Jak odebrać pismo sądowe poprzez portal informacyjny sądu?

Prawnicy

Odbieranie pism sądowych za pośrednictwem portalu informacyjnego sądu możliwe jest wyłącznie w przypadku posiadania aktywnego konta oraz dostępu do danej sprawy. Co więcej, aktywowanie konta pełnomocnika zawodowego przez pracownika sądowego następuje tylko w jednej apelacji, wybranej na etapie rejestracji. Resort zalecał aktywowanie ich w każdej apelacji

22.08.2021

Nie żyje prof. dr hab. Elżbieta Traple

Prawnicy

Adwokat prof. dr hab. Elżbieta Traple zajmowała się prawem cywilnym i prawem własności intelektualnej. W jej zainteresowaniu były prawo zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawo własności przemysłowej i prawo farmaceutyczne. Była prezesem Sądu Polubownego przy Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie i arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie,

21.08.2021

Przewodniczący Episkopatu pisze do premiera ws. Polskiego Ładu

Polski Ład

Kościół katolicki nie został uwzględniony wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne dot. projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach Polskiego Ładu - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w piśmie do premiera. Pismo zawiera opinię prawną sporządzoną przez ks. dr. hab. Piotra Stanisza,

21.08.2021

Kancelaria B2RLaw ponownie wzmacnia swoją praktykę nieruchomości

Rynek

W sierpniu br. do kancelarii B2RLaw do działu nieruchomości dołączył Andrzej Zając zajmując stanowisko Counsel. Obecnie kancelaria zatrudnia w tym dziale 23 prawników. Jak informuje mecenas Zając to lider nowej generacji, ekspert od rynku nieruchomości w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

21.08.2021

40 proc. Polaków skarży się, że w pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne

Koronawirus

Prawie 40 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu podczas trwania pandemii. Pół roku temu deklarował to podobny odsetek badanych. Obecnie do najczęściej wymienianych przyczyn należy wzrost cen i obawa przed chorobą bliskich. Przeważnie wskazywane objawy to stres, obniżenie nastroju i częsty niepokój - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl.

21.08.2021

Pełnomocnik z urzędu czasem konieczny, ale nie zawsze sąd go wyznaczy

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawo do sądu byłoby iluzoryczne, gdyby niektóre ze stron nie mogły skorzystać z pomocy zawodowych pełnomocników w sytuacji, gdy potrzebują takiego wsparcia. W niektórych przypadkach strony nie są w stanie pokryć kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika z wyboru. Kto może liczyć na uzyskanie pełnomocnika z urzędu?

21.08.2021

Mieszkanie z klauzulą moralności – właścicielowi nie wszystko wolno

Dla studenta

Uczelnie i firmy pomału wracają do stacjonarnej pracy, co oznacza sezon na poszukiwania mieszkań do wynajęcia. Choć właściciele mają prawo zadbać o to, by ich lokum znalazło się w dobrych rękach, to klauzule mocno wkraczające w prywatność najemcy będą nieważne. Coraz częściej zdarza się wpisywanie do umów m.in. zakazu przyjmowania gości czy nakazu utrzymania porządku.

21.08.2021

Renta od sprawcy wypadku nie zawsze korzystna dla poszkodowanego

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ścisłe powiązanie w rządowym projekcie postępowania karnego i cywilnego przy dochodzeniu renty przyznawanej osobom, względem których na zmarłym, którego śmierć nastąpiła wskutek przestępstwa umyślnego, ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, może dać ubezpieczycielom furtkę do prób odmowy na etapie postępowania likwidacyjnego wypłat z tytułu renty.

21.08.2021

Zaszczep się i żyj normalnie! – kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Zaszczep się i żyj normalnie! To kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień – poinformowało w piątek, 20 sierpnia, w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy spot ukazał się w piątek, 20 sierpnia. Jak twierdzi CIR, przekaz kampanii jest prosty i dosadny – odrzucenie szczepienia to odpowiedzialność za kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia.

20.08.2021

Inspektorzy pracy będą mieli prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego

Prawo pracy

Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, przyznająca prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 dni roboczych inspektorom pracy wykonującym czynności kontrolne przez co najmniej 10 lat, a po 20 latach pracy – w wymiarze 12 dni, została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

20.08.2021

Rząd znowelizował program „Aktywna tablica”

Zarządzanie oświatą

W piątek, 20 sierpnia, Rada Ministrów przyjęła nowelizację programu „Aktywna tablica” - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem jest doprecyzowanie i wyjaśnienie zapisów programu w związku z uwagami i zapytaniami zgłaszanymi przez szkoły, organy prowadzące i wojewodów w toku jego realizacji w 2020 r. Chodzi też o doposażenie szkół w nowe rodzaje sprzętu,

20.08.2021

MEiN: Uczelnie wracają do stacjonarnej pracy

Szkolnictwo wyższe

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował 20 sierpnia list do rektorów. Poinformował w nim o uchyleniu rozporządzenia czasowo ograniczającego działalność uczelni. Wskazał jednocześnie, że w nowym roku akademickim MEiN przewiduje co do zasady powrót do kształcenia w trybie stacjonarnym. Wszelkie zmiany w tym zakresie będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19

20.08.2021

Prezydent poparł zmiany w stosowaniu reguły wydatkowej

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych. Klauzula powrotu do stosowania standardowej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) zostanie wydłużona na rok 2022 rok. Ma to pozwolić na dodatkowe wsparcie gospodarki w 2022 roku zapowiedziane w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2021-24.

20.08.2021

GUS: W sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2021 r. przeciętne wynagrodzenie minimalnie wzrosło

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

W lipcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie, po przeliczeniu wymiarów etatów osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty, w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,8 proc. rok do roku i wyniosło 6361,7 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,7 proc. r/r i wyniosło 5851,87 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny.

20.08.2021

Lewiatan: Pracodawcy są przeciwni rozszerzeniu definicji pracownika

Prawo cywilne Prawo pracy

Rozszerzenie definicji pracownika na osoby zatrudnione nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale również świadczące pracę na podstawie innej umowy, zawarte w poselskim projekcie zmian w Kodeksie pracy i Prawie przedsiębiorców, może mieć trudne do oszacowania skutki społeczno-gospodarcze – twierdzi Konfederacja Lewiatan.

20.08.2021

RPO: Opłata za usunięcie i parkowanie odholowanego samochodu jest niezgodna z prawem

Administracja publiczna Transport

Obywatel, którego samochód został odholowany, otrzymał pouczenie o konieczności opłaty za jego usunięcie i postój. Tym czasem Recznik Praw Obywatelskich twierdzi, że przepis zawierający to pouczenie utracił moc w 2019 r., ale wzór powiadomienia wciąż nie został uaktualniony. - Wprowadza to w błąd właścicieli pojazdów - twierdzi RPO i zwraca się do MSWiA o zmianę powiadomienia

20.08.2021

Rusza akcja edukacyjna „Wracamy do formy!”

Zarządzanie oświatą

Sportowcy wyczynowi w krótkich formach filmowych zachęcają młodzież do podejmowania aktywności fizycznej, prezentując różne dyscypliny sportowe. Akcja ma na celu zachęcić uczniów do ćwiczeń - to jeden z obiecanych przez resort edukacji i nauki programów po pandemii.

20.08.2021

NIK: W 2020 r. w ZUS były opóźnienia w wypłacie świadczeń oraz zaniżanie przyznawanych świadczeń

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Rok 2020 był kolejnym, w którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał problemy z terminową wypłatą oraz zaniżaniem przyznanych świadczeń. ZUS wypłacił 2,6 mln zł odsetek z tytułu opóźnień w ustalaniu prawa i wypłacie 23,9 tys. świadczeń dla 10 862 osób oraz 6194 wyrównań wcześniej zaniżonych wypłacanych świadczeń na łączną kwotę 47,8 mln zł – ustaliła Najwyższa Izby Kontroli. ZUS broni się i twierdzi, że niemal połowę wypłaconych wyrównań stanowiły te po wyrokach sądowych zmieniających decyzję organu rentowego.

20.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski