Zgromadzenia sędziów krytykują KRS za sposób opiniowania kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy wstrzymać procedury opiniowania i nominacje nowych sędziów do czasu wyjaśnienia na gruncie prawa UE statusu Krajowej Rady Sądownictwa - stwierdziły w uchwałach zgromadzenia sądów okręgowych w Katowicach i Krośnie. Ich uczestnicy krytykują m.in. pomijanie opinii z sądów przy wskazywaniu przez KRS kandydatów do powołania przez prezydenta.

01.12.2018

Gowin: 30 tys. naukowców wyjechało z Polski

Szkolnictwo wyższe

Po 1989 roku wyemigrowało z Polski 30 tys. naukowców - twierdzi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. I podkreśla, że wszystkie działania obecnego rządu służą temu, aby powstrzymać ten "drenaż mózgów".

01.12.2018

Nowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

Zarządzanie oświatą

Rusza kolejna edycja programu certyfikacji szkół, które dbają o zdrowie psychiczne uczniów. Certyfikacją szkół zajmuje się Fundacja Instytut Edukacji Pozytywnej. Fundacja udostępnia również materiały, z których można korzystać prowadząc lekcje z uczniami.

01.12.2018

Lekarze już muszą wystawiać e-zwolnienia 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od soboty 1 grudnia lekarze zwolnienia mogą wystawiać tylko w formie elektronicznej. Wersja papierowa może być wykorzystywana tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii systemu, braku Internetu lub wizyty domowej.

01.12.2018

Dziecko zapłaci podatek od dochodu z najmu

Domowe finanse PIT Finanse

Jeśli pieniądze pochodzące z najmu mieszkania, którego właścicielem jest dziecko, będą przeznaczone na jego potrzeby, a nie rodzica, to PIT zapłaci dziecko. Kwot pochodzących z najmu nie trzeba doliczać do dochodu rodzica. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.

01.12.2018

Adwokatura chce lepiej chronić tajemnicę zawodową

Prawnicy

Adwokaci mają niezwłocznie informować o każdym przypadku lub próbie naruszenia tajemnicy zawodowej oraz zaskarżać postanowienia o ich zwolnieniu z jej zachowania. Z kolei okręgowe rady zobowiązano do wspierania adwokatów, wobec których podejmowane są takie próby, zarówno na etapie przesłuchań czy to w charakterze świadka, czy podejrzanego jak i przeszukań np. w kancelarii.

01.12.2018

Dziecko z cukrzycą na razie bez asystenta

Kadry w oświacie

Prawo nie przewiduje jakiejkolwiek pomocy dzieciom chorym na cukrzycę typu 1 w placówkach edukacyjnych - alarmują posłowie. W interpelacji skierowanej do resortu edukacji chcą, by takie dzieci uzyskały pomoc asystenta. MEN odpowiada, że na razie nie ma takiej możliwości.

01.12.2018

W styczniu TK zbada konstytucyjność przepisów o KRS

Wymiar sprawiedliwości

Rozprawa została wyznaczona na 3 stycznia. Sprawa ma być rozpoznana w składzie pięciu sędziów, przewodniczyć będzie mu prezes TK Julia Przyłębska. Wniosek do TK skierowała sama Krajowa Rada Sądownictwa, chodzi o zbadanie konstytucyjności przepisów dotyczących powoływania członków Rady i możliwości odwołania do uchwał KRS.

30.11.2018

RPO: Tajemnice lekarskie z dokumentów powinien uchylać sąd

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Tajemnice lekarskie z dokumentacji powinien uchylać sąd, a nie prokurator – ocenił rzecznik praw obywatelskich. I zwraca uwagę na rozbieżność w stosowaniu art. 226 kpk, który reguluje kwestię wykorzystania jako dowodów w postępowaniu karnym dokumentów zawierających tajemnicę zawodową.

30.11.2018

MF zmienia zdanie w sprawie VAT

VAT

Nowa matryca stawek VAT wejdzie w życie w 2020 roku. Nie będzie jednak zapowiadanej podwyżki podatku na leki weterynaryjne. Potwierdził to w piątek Filip Świtała, wiceminister finansów.

30.11.2018

Od stycznia fiskus nałoży wyższe kary

Ordynacja

Ponad 21 mln zł w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa kara grzywny za wykroczenie wyniesie natomiast 225 zł. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem stawki minimalnego wynagrodzenia.

30.11.2018

Prawie dwie trzecie zwolnień wystawianych elektronicznie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ponad 62 proc. zwolnień jest już wystawianych w formie elektronicznej. W Płocku, Szczecinie, Bydgoszczy, Słupsku, Siedlcach i w Warszawie to ponad 70 proc. Najgorzej pod tym względem jest w regionie rzeszowskim, gdzie e-zwolnień jest poniżej 45 proc.

30.11.2018

Jerzy Owsiak ma przeprosić Krystynę Pawłowicz

Wymiar sprawiedliwości

Jerzy Owsiak ma opublikować przeprosiny za naruszenie dóbr osobistych posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. Tak w czwartek orzekł warszawski sąd okręgowy w procesie cywilnym, który posłanka wytoczyła prezesowi Fundacji WOŚP. Chodzi m.in. o ogłoszony w maju 2014 r. w internecie konkurs na rozszyfrowanie skrótu "RWKPWK". Wyrok nie jest prawomocny.

30.11.2018

Czas ustalić płatnika zasiłków w 2019 roku

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na dzień 30 listopada 2018 r. należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, kto w 2019 r. będzie wypłacał tym osobom zasiłki.

30.11.2018

Coraz więcej ukaranych kierowców korzysta z blokad alkoholowych

Około 50 tys. osób rocznie jest skazywanych za jazdę po pijanemu. W ubiegłym roku prawie 7 tys. z nich mogło nadal prowadzić swoje samochody, bo były one wyposażone w tzw. blokadą alkoholową. Według Ministerstwa Sprawiedliwości pozwalający na to przepis jest coraz częściej stosowany

30.11.2018

Ruszyły konsultacje Kodeksu Ochrony Danych Osobowych w Rekrutacji

HR RODO

Branża HR zabiera głos w dyskusji o RODO. Przygotowała własny branżowy kodeks, który zawiera m.in. opis różnych modeli rekrutacji i przetwarzania danych przez pracodawców oraz agencje zatrudnienia. Jego konsultacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

30.11.2018

Subwencja oświatowa rośnie. Samorządy: To za mało

Finansowanie oświaty

Subwencja oświatowa na 2019 r. będzie wyższa. Więcej pieniędzy MEN chce przeznaczyć na kształcenie w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Resort edukacji chce też dopłacić na uczniów z podwójnego rocznika, którzy rozpoczną naukę w liceach - zauważa, że ich liczba wzrośnie w niektórych powiatach, bo nie znajdą miejsca w najbliższej szkole.

30.11.2018

Samorządy chcą powrotu poprzednich rozwiązań prawa wyborczego

Samorząd terytorialny Wybory

Kodeks wyborczy powinien być zmieniony, bo wiele znowelizowanych w styczniu przepisów nie sprawdziło się  – uważają samorządowcy. Ich zdaniem konieczna jest m.in. likwidacja korpusu urzędników wyborczych oraz przywrócenie jednej obwodowej komisji wyborczej.

30.11.2018

Akcyza na płyn hamulcowy - uszczelnienie czy nowy podatek?

Akcyza

Ministerstwo Finansów przygotowuje duże zmiany w VAT i akcyzie. Ma to być kolejny etap uszczelnienia systemu podatkowego w ramach pakietu paliwowego. Wiele wskazuje na to, że płyny hamulcowe do samochodów staną się opodatkowanym towarem akcyzowym. W rezultacie ich cena wzrośnie.

30.11.2018