W ostatnim czasie pojawiają się nowe informacje o  narzędziach związanych z tymi obowiązkami. Ministerstwo Finansów publikuje broszury informacyjne związane z nowymi obowiązkami. Pojawiła się też broszura dotycząca JPK dla ksiąg rachunkowych i to ona poskutkowała pewnymi wątpliwościami. Skąd się one wzięły?

Otóż Ministerstwo Finansów prezentuje na swojej stronie internetowej i stronie KAS struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych wraz z broszurami informacyjnymi.

Czytaj: MF: Formularz interaktywny dla JPK VAT z deklaracją już dostępny>>
 

Struktury JPK V7M oraz JPK V7K, jako elektroniczny wzór dokumentu, zostały zaktualizowane w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych na platformie ePUAP. Pojawiły się struktury JPK VAT z deklaracją miesięczną (JPK V7M w formacie XSD i struktury JPK VAT z deklaracją kwartalną (JPK V7K) w formacie XSD, obowiązujące od 1 października br.

 

Ministerstwo Finansów opublikowało również broszurę informacyjną dotyczącą JPK dla ksiąg rachunkowych, obowiązującą od 1 stycznia 2021 r.

W związku z tą publikacją pojawiły się pewne wątpliwości, czy JPK dla ksiąg rachunkowych dotyczy wszystkich, czy tylko tych , którzy wystawiają dokumenty w formie elektronicznej, a nie chodzi o tych, którzy prowadzą księgowość w systemie f-k. Otrzymaliśmy takie pytania z obawą czy nie będzie to oznaczało, że JPK dla ksiąg rachunkowych będzie obowiązkowo generowany, czy wejdą nowe obowiązki. W takim systemie f-k prowadzi księgi znaczna część doradców podatkowych i księgowych.

Nie trzeba sporządzać co miesiąc

-JPK dla ksiąg rachunkowych dotyczy podmiotów, które zgodnie z ustawą o rachunkowości, prowadzą te księgi za pomocą programów komputerowych. Jeśli podmiot jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub wybrał taką formę dobrowolnie i prowadzi te księgi za pomocą programów komputerowych, ma obowiązek dostarczenia na żądanie organów podatkowych ksiąg w formie JPK. Jeśli księgi prowadzone są tradycyjnie, nie ma takiego obowiązku – poinformowało Ministerstwo Finansów, odpowiadając na pytanie redakcji.

- JPK dla ksiąg rachunkowych należy wygenerować na żądanie organów podatkowych. Nie trzeba sporządzać  ich automatycznie co miesiąc jak w przypadku JPK VAT – zapewnia Ministerstwo Finansów – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

Broszury publikowane przez Ministerstwo Finansów są pomocne także dla producentów oprogramowania. - My jako firma na tych broszurach pracujemy, aby zaprojektować funkcjonalności systemu informatycznego w obszarze księgowym, dla rozliczania VAT zgodnego z wymogami Ministerstwa Finansów, tak aby nasi klienci mogli na czas, sprawnie rozliczać VAT – podkreśla Jadwiga Wojtas, dyrektor produkcji i rozwoju w firmie Soneta, produkującej enova 365.

-  Ustawy są sformułowane zbyt ogólnie w swoim operacyjnym wymiarze, zaś tego typu wydawnictwa jak broszura są pomocne w rozumieniu szczegółów i niuansów i kształtowaniu praktyki w realizacji wytycznych zawartych w ustawach, czy rozporządzeniach – wyjaśnia Jadwiga Wojtas.