U radców prawnych, w odróżnieniu od adwokatów proces wyborczy w poszczególnych już się zakończył. Dziekani i delegaci zostali wybrani, pozostał już tylko krajowy zjazd i wybór władz na tym szczeblu. Krajowa Rada Radców Prawnych na początku października podjęła uchwałę o zwołaniu krajowego zjazdu na 7 listopada. Miał się odbyć stacjonarnie, w części konferencyjnej Stadionu Narodowego, z porządkiem ograniczony do niezbędnego minimum, czyli zatwierdzenia sprawozdań ustępujących organów, wyboru nowych władz i uchwalenia wytycznych. 

- Sytuacja zmieniła się radykalnie, bo Warszawa jest obecnie w czerwonej strefie. Szukamy rozwiązań, ale wydaje się to trudne. KRRP  powinna podjąć decyzję w przyszłym tygodniu - mówi serwisowi Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes KRRP.

Czytaj: Krajowy Zjazd Radców Prawnych - 7 listopada>>

Resort ma już projekt

Już we wrześniu Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiadało pracę nad zmianami, które pomogą radcom i adwokatom w dokończeniu samorządowych wyborów. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że projekt ustawy, który te kwestie reguluje został skierowany do zespołu ds. programowania prac rządu. Zawiera przepisy - które jak już wcześniej zapowiadał wiceminister Sebastian Kaleta - mają rozstrzygać wątpliwości dotyczące prowadzenia zdalnie obrad, zjazdów organów samorządów i głosowań.  Ale nie tylko. 

- Zawiera szereg różnych rozwiązanych związanych ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną i wspierających funkcjonowanie instytucji wymiaru sprawiedliwości – mówi rozmówca Prawo.pl z resortu. 

Wiceminister Kaleta potwierdza, że projekt jest już przygotowany.   I dodaje, że ma nadzieję, iż przepisy te pozwolą dokończyć procesy wyborcze i u radców prawnych, i u adwokatów 

Problem w tym jednak, że MS mimo że liczy na szybkie procedowanie, nie ma wątpliwości, że są małe szanse na wejście w życie nowej regulacji przed 7 listopada.  A to m.in. z powodu procesu legislacyjnego i  tego, że musi przejść przez Sejm i Senat.  

KRRP zabiegała o stosowne rozwiązania prawne umożliwiające przeprowadzenie samorządowych wyborów już na początku epidemii. Wiązało się to m.in. z tym, że w przypadku radców liczył się czas, bo ich procedura rozpoczyna się od przeprowadzenia w każdej z dziewiętnastu izb zebrań rejonowych. Dzieje się tak z uwagi na brzmienie art. 50 ust. 2 ustawy o radcach prawnych, z którego wynika, że jeżeli liczba członków okręgowej izby radców prawnych przekracza 300 osób, zgromadzenie okręgowej izby radców prawnych stanowią delegaci wybrani na zebraniach zwołanych dla poszczególnych rejonów, objętych działalnością danej izby. A obecnie w każdej z okręgowych izb liczba członków znacząco przekracza tę wielkość. Wybór delegatów z kolei pozwala na ukonstytuowanie się Zgromadzenia Delegatów, czyli organu kreującego pozostałe władze samorządu na poziomie okręgu, jak też wybierającego delegatów na Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który następnie powołuje organy samorządu na poziomie ogólnokrajowym. Takie poprawki wprowadzono więc m.in. tarczą antykryzysową 3, a do rozstrzygnięcia pozostała kwestia organizacji krajowego zjazdu. 

 

Zjazd adwokatury przesunięty, problem ze zgromadzeniami 

Tymczasem Naczelna Rada Adwokacka, we wrześniu podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego podjęła uchwałę zmieniającą termin zwołania Krajowego Zjazdu Adwokatury. Zaplanowany był również na listopad, a decyzją NRA ma się odbyć w dniach 19-21 marca 2021 roku w Bydgoszczy. 

Uzasadniono to wprowadzeniem na terenie całego kraju w marcu 2020 roku stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stanu epidemii i wynikających z nich ograniczeń prawnych. Jak wskazano, sytuacja uniemożliwiła do chwili obecnej zwołanie i odbycie w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami większości zgromadzeń izb adwokackich. A warunkiem odbycia Krajowego Zjazdu Adwokatury jest umożliwienie wyboru delegatów we wszystkich izbach adwokackich.

Czytaj: Adwokatura pracuje nad regulaminem zgromadzeń i zjazdu>>

W uchwale przewidziano jednak, że jeśli zaistnieją odpowiednie warunki sanitarno-epidemiczne, formalno-prawne, organizacyjne i techniczne do wyznaczenia innego terminu Krajowego Zjazdu Adwokatury, termin ustalony w pkt.1 uchwały może ulec zmianie.

To jednak nie jedyny problem związany z procedurą wyboru organów samorządowych. Nadal nie we wszystkich izbach przeprowadzono zgromadzenia. To czy izby mają problem z ich organizacją, czy nie - zależy m.in. od liczby ich członków. Zgromadzenia już się odbyły m.in. w Radomiu, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie (w tych dwóch ostatnich przypadkach zastosowano formułę hybrydową). W przypadku adwokatów, to właśnie podczas zgromadzenia izby adwokackiej wybierani są delegaci na KZA, dziekan, prezes sądu dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny, przewodniczący komisji rewizyjnej oraz członkowie i zastępcy członków okręgowej rady adwokackiej, sądu dyscyplinarnego i komisji rewizyjnej. Co ważne, bez wyboru delegatów ze wszystkich izb, nie jest możliwy zjazd. 

Problem może być w Warszawie. Tu zgromadzenie zaplanowane jest na koniec... listopada. Izba czeka jednak m.in. na rozwiązania przygotowywane przez MS.