Prawnicy oczekują lepszego wsparcia technologicznego

Prawnicy

Ograniczenia budżetowe oraz brak technologii usprawniających pracę to największe wyzwania dla rozwoju branży prawniczej – wynika z raportu kancelarii PwC Legal „Nowe technologie w pracy prawników i transformacje działów prawnych”. Uczestnicy sondażu, przeprowadzonego wśród dyrektorów działów prawnych przedsiębiorstw, szczególnie narzekali na brak narzędzi „szytych na miarę” dla danej organizacji.

14.11.2018

Pielęgniarki: Podwyżki są niższe niż obiecał minister zdrowia

Zawody medyczne

Nie wszystkie szpitale wypłacają podwyżki dla pielęgniarek zgodnie z „pakietem Szumowskiego”. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych alarmuje, że duża część pracodawców zabiera część pieniędzy, które powinny otrzymać pielęgniarki. OZZPiP apeluje do ministra zdrowia, by interweniował w tej sprawie.

14.11.2018

Wkrótce pierwsze sesje i decyzje nowych włodarzy

Samorząd terytorialny

W najbliższych dniach odbędą się pierwsze sesje niedawno wybranych rad gmin - zwołają je komisarze wyborczy. Po upływie kadencji stary wójt pełni jeszcze funkcję do czasu objęcia obowiązków przez swojego następcę. Nowi wójtowie, burmistrzowie i prezydenci mogą rozpocząć nowe kadencje m.in. od zlecenia audytów finansowych, natomiast rady gmin - od ustalenia... niższych wynagrodzeń włodarzy.

14.11.2018

Resort zdrowia chce się pozbyć ośrodka w Gostyninie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zdaniem ekspertów trzeba zmienić zasady kierowania byłych przestępców na tle seksualnym do specjalnego ośrodka w Gostyninie, a także jego podległość resortową. Taką potrzebę widzi też Ministerstwo Zdrowia, które zapowiada prace nad nowelizacją ustawy oraz chce ograniczyć swoją rolę w prowadzeniu tej placówki do wsparcia medycznego.

14.11.2018

Allen & Overy doradza Santander Bank Polska S.A.

Rynek

Kancelaria doradzała Banco Santander i Santander Bank Polska przy nabyciu wydzielonej części Deutsche Bank Polska, w skład której wchodzi bankowość detaliczna, private banking, business banking oraz 100 proc. akcji DB Securities S.A.

13.11.2018

List do prezesa TSUE: Czternastu sędziów NSA i WSA wraca do orzekania

Wymiar sprawiedliwości

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował prezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, że 14 sędziów tego sądu, którzy przeszli w stan spoczynku według ustawy o Sądzie Najwyższym, wraca do orzekania na te same stanowiska i na tych samych warunkach. Oznacza, to wykonanie w NSA postanowienia TSUE.

13.11.2018

Pilotaż krajowej sieci onkologii z poślizgiem

Finansowanie zdrowia

Beata Rorant, dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwo Zdrowia zapowiedziała we wtorek, że zgodnie z projektem pilotaż w onkologii miałby ruszyć 1 grudnia br., ale „to nie jest pewne, bo analizują uwagi”.

13.11.2018

Rumunia też z zarzutem ograniczania niezależności sądów

Wymiar sprawiedliwości

W Rumunii nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa - stwierdziła Komisja Europejska. I wydała zalecenia do natychmiastowej realizacji przez to państwo. Także Parlament Europejski w przyjętej we wtorek rezolucji wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii.

13.11.2018

MF konsultuje zmiany w nadzorze nad audytorami

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich oraz powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego - to zmiany przewidywane w projekcie ustawy, który Ministerstwo Finansów uzgadnia właśnie z zainteresowanymi środowiskami i instytucjami. Konsultacje potrwają do czwartku 14 listopada br.

13.11.2018

Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni i samorząd lekarski zgodnie podkreślają, że lekarze nie są w stanie za ponad dwa tygodnie wystawiać tylko zwolnienia w wersji elektronicznej. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreśla, że w październiku br. liczba e-ZLA spadła z 44,9 do 44,73 proc. w skali kraju.

13.11.2018

TK odroczył do środy ogłoszenie wyroku w sprawie limitu składek

Ubezpieczenia społeczne

14 listopada Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić, co dalej z limitem trzydziestokrotności składek ZUS. Skargę prezydenta na tryb prac nad ustawą znoszącą ten limit rozpatrywał 30 października i 13 listopada. Na ostateczną decyzję trzeba jednak jeszcze poczekać.

13.11.2018