Gorzów: Nie będzie opiniowania kandydatów na sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Gorzowskiego zdecydowało o wstrzymaniu się od opiniowania kandydatów na stanowiska sędziego sądów rejonowych do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych, skierowanych przez Sąd Najwyższy, sądy powszechne oraz NSA.

26.11.2018

Już 655 asystentów medycznych wypisuje zwolnienia lekarskie

Zawody medyczne

Od miesiąca zwolnienia lekarskie wypisywać mogą nie tylko lekarze, ale i upoważnieni przez nich asystenci medyczni, wpisani do specjalnego rejestru. Złożono już ponad 1000 wniosków o taki wpis, a 655 z nich przeszło pozytywnie weryfikację.

26.11.2018

WSA: Prezydent Lublina naruszył przepisy

Samorząd terytorialny

Według sądu wojewoda prawidłowo wygasił mandat prezydenta Krzysztofa Żuka w poprzedniej kadencji. Powodem było zasiadanie w radzie nadzorczej spółki PZU Życie podczas pełnienia mandatu.

26.11.2018

Operator przez prowokacje propagował nazizm? RPO pyta prokuraturę

Prokuratura

Operator TVN uczestniczył w przygotowaniu reportażu o obchodzeniu w Polsce rocznicy urodzin Hitlera. Do jego domu wkroczyła ABW, został wezwany do prokuratury gdzie miał usłyszeć zarzut dotyczący propagowania nazizmu. Ostatecznie śledczy poinformowali, że jest to przedwczesne - w ocenie RPO takie działania mogą mieć jednak efekt mrożący i zniechęcający.

26.11.2018

85 nagrodzonych z okazji 100-lecia Urzędu Patentowego

Urząd Patentowy RP świętował w poniedziałek 100-lecie pracy. Prezes Alicja Adamczak wręczyła honorowe odznaki prezesa Rady Ministrów „Zasłużeni dla wynalazczości". Laureaci otrzymali księgę jubileuszową pt. „100 lat ochrony własności przemysłowej w Polsce” wydaną przez Wolters Kluwer.

26.11.2018

Dodatek uzupełniający do likwidacji? MEN: nie ma takiego projektu

Automatyczne podwyżki dla nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, odejście od wyliczania średnich wynagrodzeń pedagogów i zniesienie dodatku uzupełniającego - takie zmiany, jak wynika z doniesień prasowych, mają się pojawić już w przyszłym roku.

26.11.2018

Sędziowie Izby Kontroli SN protestują przeciwko odsuwaniu sędziego Sycha

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zwracamy się, aby w obliczu sporu wokół wymiaru sprawiedliwości opanować emocje i nie spychać sądów i sędziów na ścieżkę wyniszczającego konfliktu - napisali w opublikowanym w poniedziałek oświadczeniu sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

26.11.2018

Artur Soboń zapowiada likwidację użytkowania wieczystego dla firm

Budownictwo

Do końca kadencji zaproponujemy likwidację użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców, fabryk, galerii handlowych - powiedział w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Najpierw jednak chce uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na pomoc publiczną.

26.11.2018

NIK edukuje Polaków, jak poprawić stan powietrza

Samorząd terytorialny Środowisko

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna akcję edukacyjną dotyczącą zanieczyszczeń powietrza. Chce przypomnieć, że negatywny wpływ na powietrze mają m.in. stare piece na paliwa niskiej jakości.

26.11.2018

Rusza nowy program mentoringu dla studentów

Dla studenta

Szefowie firm pomogą studentom zdobywać nowe kompetencje. Ruszają zgłoszenia do programu EmpowerPL - który połączy młodych Polaków studiujących w kraju i całej Europie z szefami największych polskich firm, instytucji publicznych i naukowych. Zgłoszenia można przesyłać do 24 grudnia.

26.11.2018

„Miękki” Brexit dla pracowników

Prawo pracy

25 listopada 2018 r. przywódcy państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie w sprawie Brexitu, czyli wystąpienia z Unii Europejskiej (UE) przez Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (UK).

26.11.2018

Sprawy gospodarcze piętą achillesową sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Tylko 61,5 proc. wyroków wydanych w ubiegłym roku przez sądy powszechne utrzymało się po odwołaniu. Najczęściej uchylane są wyroki w sprawach gospodarczych – w 2017 r. utrzymało się zaledwie 54,3 proc. z nich. Dla wielu przedsiębiorstw to prawdziwy gwóźdź do trumny, bo uchylenie wyroku po latach procesu oznacza dodatkowe koszty związane z ponownym postępowaniem oraz kolejne lata niepewności w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie.

26.11.2018

Kuratorzy obawiają się zmian w swojej ustawie

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy sądowi obawiają się, że projektowane zmiany mogą pozbawić ich możliwości decydowania o metodzie pracy - takie docierają do nich sygnały. Niepokój pogłębia dymisja naczelnika Wydziału Kurateli w Ministerstwie Sprawiedliwości Henryka Pawlaczyka, który miał gwarantować, że resort wsłucha się w ich potrzeby. Projekt ma w grudniu trafić do konsultacji publicznych.

26.11.2018

MEN: Równe szanse na zwycięstwo w konkursie przedmiotowym

Zarządzanie oświatą

Uczniowie ósmych klas mogą mieć mniejszą szansę na zwycięstwo w konkursie przedmiotowym niż uczniowie gimnazjum - alarmują posłowie w interpelacji. Na problem zwrócili uwagę nauczyciele, którzy zauważyli, że pytania konkursowe dotyczą zagadnień nieobjętych programem w ósmej klasie.

26.11.2018

Minister powie, czy warto realizować inwestycję w PPP

Zamówienia publiczne

Ministerstwo rozwoju zaleca podmiotom publicznym przygotowującym się do inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego skorzystanie z certyfikacji – opinii resortu, czy zastosowanie formuły PPP jest zasadne.

26.11.2018

Premier: KE pozytywnie o zmianach w polskim wymiarze sprawiedliwości 

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo pozytywnie postrzegane w Komisji Europejskiej - powiedział w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki o rozmowie, na marginesie odbywającego się w Brukseli szczytu UE, z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'm Junckerem.

25.11.2018