Rusza program "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze"

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki wyłoni 10 uczelni, które w latach 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencję. Ruszył konkurs "Inicjatywa doskonałości - uczelnie badawcze". Szkoły wyższe mają czas do 24 czerwca na złożenie wniosku o udział w programie.

27.03.2019

Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym

Spółki

Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że tzw. podpisywarka działa. Pozwala ona podpisać dokumenty elektroniczne, np. sprawozdanie finansowe, profilem zaufanym,i to przez kilka osób. Tyle, że gdy ktoś wprowadzi zmiany w dokumencie już podpisanym, wszyscy, którzy go wcześniej opatrzyli swoim profilem, muszą powtórzyć procedurę.

27.03.2019

Sondaż: Nieco lepsze oceny sądów

Wymiar sprawiedliwości

Nieco wzrósł w ostatnim półroczu poziom aprobaty dla pracy sądów. We wrześniu 2018 roku pozytywnie je oceniało 30 proc. badanych, a obecnie 32 proc. Natomiast o 3 punkty procentowe - do 45 proc. - wzrósł poziom krytyki funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

27.03.2019

Doradcy podatkowi skarżą przepisy o exit tax

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Komisja Europejska zajmie się polskimi przepisami dotyczącymi podatku od wyjścia tzw. exit tax. Zdaniem doradców podatkowych, naruszają one regulacje wynikające z dyrektywy ATAD. Jeśli KE uzna przedstawione argumenty, Polska będzie musiała zmienić przepisy.

27.03.2019

Kandydat na szefa KE: Potrzebna skuteczna procedura ochrony praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Manfred Weber, szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim i kandydat na szefa Komisji Europejskiej zaapelował w środę w Strasburgu, by przywódcy państw i rządów zajęli się na szczycie UE kwestią praworządności w kontekście art. 7.

27.03.2019

Prawie dwie trzecie Polaków nie czyta książek

Kadry w oświacie

Biblioteka Narodowa opublikowała dane o czytelnictwie - okazuje się, że w 2018 r. tylko 37 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Odsetek czytających jest nieco wyższy wśród młodzieży - żadnej książki nie przeczytało 45 proc. osób w wieku 15-24 lata. Niestety, młodzi rzadziej deklarują, że lubią czytać.

27.03.2019

Trzynastka także dla osób ze świadczeniem "Mama 4 plus"

Emerytury i renty Rynek Ubezpieczenia społeczne

Ustawa, która wprowadzi trzynastą emeryturę, czyli jednorazowy dodatek dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł, obejmie osoby, które pobierają świadczenie uzupełniające z programu "Mama 4 plus" - tak wynika z projektu ustawy przyjętego przez rząd. - Rozmowy przyniosły skutek i kontrowersyjny przepis został zmieniony - podkreśla Oskar Sobolewski

27.03.2019

Dalszych podwyżek dla pracowników sądów nie będzie? KPRM odpowiada Solidarności

Wymiar sprawiedliwości

Niesatysfakcjonująca, rząd nie rozumie sytuacji pracowników sądów i nie dostrzega problemów związanych z ich masowymi odejściami z pracy - tak m.in. NSZZ Solidarność Pracowników Sądów komentuje odpowiedź z kancelarii premiera. KPRM podkreśla w niej, że problemy z wynagrodzeniami dostrzega ale podwyżki w 2019 r. - po 200 zł na etat już zaplanowano

27.03.2019

Rzecznik MŚP chce dyscyplinarek za zawieszanie biegu przedawnienia 

Ordynacja Prawo gospodarcze

Urzędnicy skarbowi, którzy wykorzystali kodeks karny skarbowy do zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego, powinni podlegać postępowaniu dyscyplinarnemu - z takim wnioskiem wobec dwóch urzędników wystąpił do ministra finansów rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

27.03.2019

Rynek pracy tymczasowej jest stabilny i nie ma mowy o jego „końcu”

Rynek Prawo pracy

Klienci agencji deklarują, że zapotrzebowanie na pracowników jest stale bardzo duże, a forma zatrudnienia, jaką jest praca tymczasowa wciąż jest bardzo popularna. Problem w tym, że na rynku realnie jest dziś mniej osób, które w ogóle są gotowe podjąć pracę - uważa Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i prezes spółki Work Service.

27.03.2019

Mały budżet RPO blokuje rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych

Wymiar sprawiedliwości

Osiem etatów - tyle w ocenie rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara wystarczyłoby do tego, by jego biuro sprawniej rozpatrywało wnioski o skargi nadzwyczajne. Jak podkreśla, mimo że wielokrotnie to podnosił, budżet RPO nie został dostosowany do nowych zadań. A wniosków o skargi wpłynęło już do niego ponad 4 tys.

27.03.2019

We wrześniu ma ruszyć nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

Opieka zdrowotna

Wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiada, że we wrześniu tego roku ma zacząć działać nowy model opieki nad dziećmi i młodzieżą w kryzysie psychicznym. Jako pierwsze mają powstać centra opieki najwyższego poziomu. W każdym województwie ma działać jedna taka placówka, a w większych regionach po dwie, trzy.

27.03.2019

Kto zarejestrował działalność w mieszkaniu, może słono zapłacić za jego uwłaszczenie

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Warszawski Urząd Dzielnicy Żoliborz zbiera oświadczenia od mieszkańców w związku z przekształceniem użytkowania w prawo własności. Chce wiedzieć, czy prowadzą w swoich lokalach działalność gospodarczą. Jeśli tak, może okazać się, że korzystając z bonifikaty, uzyskają bezprawną pomoc publiczną. Wtedy za prawo własności zapłacą stawkę rynkową.

27.03.2019

Sądy pracy w małych miejscowościach do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy HR

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt rozporządzenia zakłada likwidację kilkunastu wydziałów pracy w sądach. Ich sprawy mają być przejęte przez ośrodki w większych miastach. Likwidacja sądów, wbrew zamierzeniom, może nie tylko nie przynieść oszczędności, ale także wydłużyć drogę do sądu i czas rozstrzygania spraw.

27.03.2019

Oświatowe związki szukają porozumienia, choć nie mają takiego obowiązku

Kadry w oświacie

Rząd chce, by nauczycielskie związki zawodowe wypracowały wspólne stanowisko w sprawie płac. Przedstawić je mają 1 kwietnia podczas kolejnego spotkania w tej sprawie. Jest już porozumienie pomiędzy ZNP a Forum Związków Zawodowych, ale "Solidarność" dystansuje się od wspólnych działań.

27.03.2019

Jest już oficjalny kandydat PiS na szefa UODO

Administracja publiczna RODO

Informacje Prawo.pl potwierdziły się. Klub PiS na kandydata na nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgłosił Jana Nowaka, obecnego dyrektora urzędu.

26.03.2019

Polska, Czechy i Węgry przed TSUE za odmowę relokacji uchodźców

Administracja publiczna

15 maja przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej odbędzie się rozprawa w związku ze skargą przeciw Polsce, Czechom i Węgrom dotyczącą odmowy relokacji uchodźców przez te państwa. Skargę do TSUE wniosła Komisja Europejska.

26.03.2019

Porada pielęgniarki zamiast lekarza w przychodni od połowy roku

Zawody medyczne

Osiem złotych za poradę w przychodni specjalistycznej ma otrzymać pielęgniarka. Na razie ma przyjmować pacjentów zamiast lekarza w poradni kardiologicznej, chirurgicznej oraz położniczo-ginekologicznej. Samorząd pielęgniarski liczy na to, że takich porad pielęgniarki będą mogły zacząć udzielać w drugiej połowie roku.

26.03.2019

Prezes stołecznego SO rezygnuje ze stanowiska 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Joanna Bitner złożyła rezygnację ze stanowiska. Decyzję podjęła po zebraniu sędziów tego sądu, które negatywnie oceniło pracę sądu za ubiegły rok. Prezesem była od września 2017 roku.

26.03.2019

Strajk pracowników socjalnych jednak będzie, wcześniej manifestacja w Warszawie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Manifestacja, a w końcu strajk generalny to kolejne formy zaostrzenia protestu pracowników pomocy społecznej. Ministerstwo pracy nie zgadza się na realizację podstawowych postulatów protestujących i twierdzi, że za płace pracowników socjalnych odpowiadają samorządy. Resort przygotowuje zmiany w ustawie, ale według środowiska są one fasadowe. 

26.03.2019