Broniarz: Strajk jest efektem lekceważenia nauczycieli i pracowników oświaty

Zarządzanie oświatą

Systemowi oświaty grozi zapaść, ale nie z powodu planowanego strajku, lecz z powodu niskich pensji i zbyt małych nakładów państwa na edukację. To już ostatni dzwonek, by zadbać o edukację - apeluje Sławomir Broniarz, prezes ZNP, odpowiadając na słowa szefowej resortu edukacji.

17.03.2019

Kandydat na szefa KE przygotowuje nowy system kontroli praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Przestrzeganie zasad praworządności w państwach UE miałoby być oceniane przez radę złożoną z niezależnych ekspertów, a stosowanie ewentualnych sankcji nie wymagałoby jednomyślności państw w Radzie Unii Europejskiej. Takie zasady zamierza wprowadzić szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, który kandyduje na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

17.03.2019

Komisarz Rady Europy upomina się o niezależność polskich sądów

Wymiar sprawiedliwości

Nowoczesne demokracje europejskie nie mogą funkcjonować bez prawdziwie niezależnego sądownictwa - powiedziała Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. I dodała, że Polskie władze powinny podjąć działania na rzecz przywrócenia pełnej niezależności wymiaru sprawiedliwości.

17.03.2019

MEN: Egzaminy zorganizujemy, o płacach chcemy rozmawiać

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Podjęliśmy prace nad przygotowaniem rozwiązań, które usprawniają organizację tegorocznych egzaminów; uelastycznienie przepisów daje dyrektorom szkół dodatkowe możliwości organizacyjne - napisała minister edukacji narodowej Anna Zalewska do samorządowców. Jednocześnie zadeklarowała gotowość do rozmów z przygotowującymi się do strajku związkowcami.

17.03.2019

W kwietniu TK powie, czy można odmówić usługi ze względu na światopogląd 

Prawo gospodarcze

Trybunał Konstytucyjny 10 kwietnia ma wydać wyrok w sprawie zgodności z konstytucją karania za odmowę wykonania usługi ze względu na światopogląd bądź wyznawaną religię. Sprawa trafiła do TK w związku z ukaraniem przez sąd drukarza z Łodzi, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT.

16.03.2019

Powiększanie piersi w klinice może być ryzykowne

Opieka zdrowotna

Podmioty lecznicze, które bezprawnie tytułują się mianem klinik medycyny estetycznej przeprowadzają operacje powiększenia biustu lub inne operacje plastyczne, a nie podpisują z pacjentką nawet umowy na zabieg. Samorząd lekarski próbuje z tym walczyć, ale działania dyscyplinarne podejmuje tylko na podstawie skarg pokrzywdzonych.

16.03.2019

"Matczyna emerytura" ujawnia luki w systemie emerytalnym

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie "Matczynej emerytury" spowodowało, że do ZUS zgłaszają się osoby, które nie widniały dotychczas w żadnych rejestrach emerytalnych. Przez lata nie miały one prawa ani do renty ani do emerytury. Do tej pory Zakład przyznał pełne świadczenie w wysokości 1100 zł blisko 3 tys. takim osobom, głównie kobietom.

16.03.2019

Komisja egzaminacyjna jak pobór do wojska

MEN chce wytrącić strajkującym nauczycielom broń z ręki i zmienić rozporządzenie dotyczące wyznaczania egzaminatorów. W komisjach będą mogli zasiadać wydelegowani pedagodzy z innych szkół. Tyle że według Związku Nauczycielstwa Polskiego nie ma ku temu podstaw, nie wiadomo też, kto zapłaci egzaminatorom.

16.03.2019

Można skorzystać z ulgi na dzieci, ale trzeba wykonywać władzę rodzicielską

Domowe finanse PIT

Rozliczając się z fiskusem z dochodów uzyskanych w 2018 r., warto pamiętać, że możliwe jest nie tylko odliczenie ulgi od podatku do zapłaty, ale także zwrot niewykorzystanej ulgi w gotówce lub na rachunek bankowy, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu np. na niskie wynagrodzenie. Kwotę zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi trzeba wykazać w deklaracji PIT-37 i PIT-36.

16.03.2019

Wraca sprawa legalnej aborcji w Polsce - Komitet Ministrów RE zaniepokojony

Opieka zdrowotna

Nie podjęto żadnych środków dla zapewnienia dostępu do legalnej aborcji w Polsce - podkreśla Komitet i wzywa Polskę do pilnej poprawy prawa. Chodzi m.in. o to - jak informuje - aby polskie szpitale wprowadziły jasne i skuteczne procedury, zapewniające odpowiednią informację kobietom o dostępności zabiegu przerwania ciąży, jeśli lekarz odmawia go ze względu na klauzulę sumienia.

15.03.2019

Bieńkowska: KE przygotowuje się na twardy Brexit

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wyjście Wlk. Brytanii spowoduje, że stracimy jedyny kraj, który absolutnie myślał wolnorynkowo. Być może Polska powinna zająć jej miejsce - stwierdziła unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska, która wzięła udział w VI europejskim kongresie mobilności pracy w Krakowie.

15.03.2019

Bieńkowska: dyrektywa o delegowaniu pracowników działa wbrew zasadzie wolnego rynku

Prawo pracy HR

Dyrektywa o delegowaniu pracowników dzieli Europę, łamie zasady wspólnego rynku, wprowadzając protekcjonistyczne zasady między krajami - podkreśliła podczas unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska. Według niej na kształt dyrektywy miał kryzys gospodarczy, który dotknął Europę. - Spowodował on, że państwa UE zaczęły chronić i zamykać swoje rynki pracy - wyjaśniała.

15.03.2019

TSUE zbada decyzję KE w sprawie polskiego rynku mocy

Prawo gospodarcze

Brytyjska firma Tempus zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej, zatwierdzającą schemat polskiego rynku mocy. Tempus zarzuca Komisji niedostateczne zbadanie polskich regulacji pod kątem pomocy publicznej.

15.03.2019

Wysokie kary mają pomóc w walce z nielegalnym wywozem leków

Opieka zdrowotna

Już trafił do Sejmu rządowy projekt zmian w prawie farmaceutycznym, który planuje objęcie kryminalizacją każdy etap procederu polegającego na nielegalnym obrocie produktami leczniczymi. To ma ukrócić wywóz leków za granicę. Mimo kolejnego zaostrzenia przepisów, coraz więcej leków refundowanych brakuje w polskich aptekach.

15.03.2019

SN: Wilk uniewinniony, Czerwony Kapturek też narozrabiała

Prawo karne Prawnicy

Rozprawa odwoławcza w sprawie Czerwony Kapturek i Babcia contra Wilk zakończyła się uniewinnieniem oskarżonego. Jak wykazali biegli wilk nie może połknąć całego człowieka. Kapturek i Babcia niewiele pamiętając, nieco przekręciły fakty - stwierdził prowadzący sprawę w Sądzie Najwyższym sędzia Włodzimierz Brazewicz.

15.03.2019

Nowa matryca stawek jeszcze nie teraz

VAT

Projekt nowelizacji wprowadzającej nową matrycę stawek został zdjęty z porządku obrad piątkowego posiedzenia Sejmu. Punktem spornym stało się wyższe opodatkowanie napojów. Opozycja chciała odrzucić projekt w pierwszym czytaniu.

15.03.2019

Opodatkowanie bitcoinów trzeba doprecyzować

CIT PIT

Istotny wzrost zainteresowania obrotem kryptowalutami w Polsce doprowadził do konieczności wprowadzenia przepisów umiejscawiających je w systemie polskiego prawa podatkowego. Nowe przepisy obowiązują od stycznia. Są jednak na tyle nieprecyzyjne, że wymagają poprawy.

15.03.2019