Budżet obywatelski angażuje mieszkańców, a partycypacja w inwestycji jeszcze bardziej

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Droga lub oświetlenie wybudowane częściowo z pieniędzy mieszkańców? Dzięki partycypacji w kosztach zainteresowani mogą mieć swoją inwestycję zrealizowaną wcześniej niż inni. A władzom miasta takie zaangażowanie pomaga w ustalaniu hierarchii zadań. Programy partycypacji w kosztach to coś innego niż budżet obywatelski.

09.04.2019

Większość państw UE nadal zaniepokojona stanem praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Przedstawiciele 10 państw członkowskich UE zabrali głos we wtorkowej dyskusji na forum Rady ds. Ogólnych na temat sytuacji w Polsce i wszyscy wyrazili zaniepokojenie stanem praworządności w naszym kraju. Polski minister opuścił posiedzenie przed rozpoczęciem tego punktu jego programu.

09.04.2019

Strajk nauczycieli będzie trwał. Bez porozumienia z rządem

Kadry w oświacie

Wtorkowe spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami zakończyło się fiaskiem. Związkowcy ponownie nie przyjęli propozycji rządu - w zasadzie tej samej, którą przedstawił w niedzielę. - To była strata czasu - powiedział po spotkaniu Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

09.04.2019

Facebook poinformuje o zasadach świadczenia usług

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze RODO

Facebook będzie czytelniej informował o zasadach, na jakich świadczy usługi na rzecz konsumentów - to jeden z warunków wynegocjowanych z tą firmą przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Poinformował o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który brał udział w tych rozmowach.

09.04.2019

RPO gotów do mediacji pomiędzy rządem i nauczycielami, ale nie widzi do tego warunków

Kadry w oświacie

Najlepszym miejscem do rozmów między stroną związkową i rządem jest Centrum Dialogu Społecznego oraz Komisja Trójstronna - odpowiada rzecznik praw obywatelskich. Deklaruje przy tym gotowość pomocy. Wcześniej Sławomir Broniarz, odnosząc się do zapowiedzi kolejnej tury negocjacji z rządem, że to właśnie RPO powinien prowadzić mediacje.

09.04.2019

Lekarze wystawili już ponad 600 tys. e-recept 

Opieka zdrowotna

Podczas trwającego od ubiegłego roku pilotażu wystawiono dotąd w Polsce ponad 600 tys. e-recept. Według resortu zdrowia zakładany termin wdrożenia elektronicznych recept w całym kraju od początku przyszłego roku jest w pełni realny.

09.04.2019

Rzecznik praw dziecka apeluje o zmianę terminu rekrutacji

Zarządzanie oświatą

Rzecznik praw dziecka zapowiada, że będzie wnioskował o przesunięcie terminów składania dokumentów do szkół średnich. To reakcja na informacje o możliwym przełożeniu egzaminu gimnazjalnego w niektórych szkołach. Wciąż nie wiadomo, jak będą przebiegać egzaminy gimnazjalne.

09.04.2019

Rząd szykuje zmiany w opodatkowaniu dochodów

Ordynacja CIT

Skarbówka wie o podatnikach coraz więcej. Nowe mechanizmy umożliwiają dokładną analizę działalności firm. Skutecznie utrudniają jednak prowadzenie biznesu. Ministerstwo Finansów zapowiada natomiast kompleksową reformę opodatkowania dochodu. Takie wnioski wynikają z III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

09.04.2019

Samorządy mogą zgłaszać do resortu cyfryzacji innowacyjne projekty

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Inteligentny monitoring czy czujniki zapełnienia koszy - to przykłady innowacyjnych projektów wykorzystywanych w samorządach, które można zgłaszać do Ministerstwa Cyfryzacji. Resort tworzy interaktywną mapę nowych technologii, dzięki której określi bariery, m.in. prawne, dla rozwoju sztucznej inteligencji i internetu rzeczy oraz sposoby ich usunięcia.

09.04.2019

Los egzaminów na razie niepewny - pomogą katecheci

Kadry w oświacie

Terminów egzaminów nie da się przełożyć, nie pozwala na to ustawa. Trwa nabór egzaminatorów do komisji i zespołów nadzorujących i choć - jak twierdzi minister edukacji - odnotowano już tysiące zgłoszeń, nie wiadomo, czy wszystko przebiegnie bez przeszkód - czasu jest niewiele, bo egzamin gimnazjalny zaczyna się w środę.

09.04.2019

W czerwcu decyzja o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów

Podczas zaplanowanego na czerwiec szczytu UE przywódcy państw zdecydują o dalszych losach koncepcji związania dostępu do funduszy unijnych z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027 z oceną stanu praworządności w krajach członkowskich. Na projektem pracują Komisja Europejska i Parlament Europejski.

09.04.2019

ZUS: Strajk w szkołach, ale rodzice nie biorą masowo zwolnień lekarskich

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Liczba zwolnień lekarskich z poniedziałku, kiedy rozpoczęto strajk nauczycieli, nie odstaje od przeciętnej - zanotowano ich ok. 158 tysięcy. Nastąpił natomiast lekki wzrost zwolnień branych na opiekę nad dzieckiem - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

09.04.2019

RPO: Prokurator nadużył prawa kwestionując wyrok NSA ws. dziecka pary LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o głośną sprawę kobiety, której odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego aktu urodzenia jej synka z małżeństwa jednopłciowego w Wielkiej Brytanii. W wyroku z 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę do USC, a kierownik urzędu wpisał akt urodzenia do rejestru.

09.04.2019

Brexit później i wybory do PE w Wlk. Brytanii

Administracja publiczna

Brytyjski parlament uchwalił w poniedziałek wieczorem ustawę zmuszająca premier Theresę May do opóźnienia wyjścia kraju z UE, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty w dniu 12 kwietnia. Ustawa została przyjęta w przez obie izby brytyjskiego parlamentu i weszła w życie.

09.04.2019