Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia. Ma ona działać będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju, która jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej.(

Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna - dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR. W skład Rady weszli też m.in. szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

- Zaczynamy pracę Rady od wielkiego wyzwania, jakim jest pandemia Covid-19; liczę, że wkrótce ją pokonamy i zajmiemy się naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce - mówił prezydent na inaugurującym posiedzeniu Rady.

Czytaj: Organizacje lekarskie domagają się reform z ochronie zdrowia>>
 

Zdrowie psychiczne na początek

Minister Grażyna Ignaczak-Bandych podczas spotkania z dziennikarzami po posiedzeniu Rady podkreśliła, że Rada ds. Ochrony Zdrowia otrzymała od prezydenta zadanie przygotowania strategii funkcjonowania służby zdrowia po zakończeniu pandemii COVID-19. I doprecyzowała, że we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, będzie m.in. kontynuowała prace nad projektem dotyczących Centrów Zdrowia 75+. Poinformowała, że podczas piątkowych obrad "zarysował się bardzo ważny temat związany z psychiatrią dziecięcą". - Profesor Piotr Czauderna zapowiedział, że to będzie przedmiot obrad najbliższego posiedzenia Rady - powiedziała Ignaczak-Bandych.

Pierwszą kwestią, którą zajmie się prezydencka Rada ds. Ochrony Zdrowia będzie problem zdrowia psychicznego w okresie epidemii, zarówno dzieci i młodzieży, jak i seniorów - potwierdził przewodniczący Rady prof. Piotr Czauderna. Ale dodał, że istnieje też kwestia głównych zagrożeń zdrowotnych, czyli chorób układu krążenia - głównego zabójcy Polaków - a także chorób nowotworowych. Zaznaczył, że należy podjąć zwłaszcza temat chorób układu krążenia i zastanowić się, w jaki sposób przywrócić właściwe leczenie zawałów, doprowadzić do spadku zgonów. Wyraził przekonanie, że być może rozwiązaniem byłyby "bilanse zdrowotne Polaków po pandemii.

Czytaj: Rząd przygotowuje plan odbudowy zdrowia Polaków>>