Jego założenia przedstawił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas XV Forum Organizacji Pacjentów.

Minister podkreślał, że ważne jest, by jak najszybciej "zniwelować ten deficyt zdrowotny, który ma miejsce w każdym zakresie chorobowym; w każdym przypadku, który nie został wykryty; w każdej sytuacji, gdy pacjent nie miał kontynuacji leczenia". - Wszyscy doskonale wiemy, że nie żyjemy w idealnym świecie. Wiemy, że także w zwyczajnych czasach dostęp do leczenia miał swoje bariery – zaznaczył.

Jak mówił minister, plan ten ma składać się z pięciu elementów. Są to: przekucie pilotażu sieci onkologicznej w rozwiązanie systemowe – Krajową Sieć Onkologiczną oraz pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej; zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidowa oraz program profilaktyki 40 plus.

 


Lepsze leczenie i profilaktyka

Konkretyzując rządowy plan minister przypomniał, że w czwartek w związku ze Światowym Dniem Chorego premier zapowiedział powstanie Krajowej Sieci Kardiologicznej, a jej pilotaż będzie realizowany na Mazowszu.

Czytaj: Powstanie sieć kardiologiczna - pilotaż na Mazowszu>>

Czasowe zniesienie limitów przyjęć do wszystkich specjalistów  miałoby obowiązywać od kwietnia, co najmniej do końca roku. Przygotowana ma być ustawa, by rozwiązanie było zagwarantowane systemowo, a będzie realizowane zarządzeniami prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jeśli chodzi o opiekę i rehabilitację postcovidową, chcemy by ta rehabilitacja była dostępna. Razem ze środowiskiem przygotujemy do końca lutego konkretne rozwiązanie – poinformował Niedzielski.

Powiedział też, że program skierowany do grupy 40 plus, ale ma być też zachętą i pewną popularyzacją tego, że wychodząc z pandemii powinniśmy zrobić bilans zdrowia, by ocenić co powinno być podjęte w pierwszej kolejności, jakie terapie, jakie leczenie.