Biskupi zachęcają do oporu przeciw "demoralizującym treściom" w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Wystawienie dziecka na demoralizujące treści może stanowić naruszenie dóbr osobistych jego i rodziców, a w konsekwencji skutkować odpowiedzialnością cywilnoprawną organu prowadzącego szkołę lub organizacji prowadzącej zajęcia – stwierdzili biskupi obradujący w Częstochowie na posiedzeniu Rady Stałej Episkopatu Polski.

27.08.2019

Urzędowe social media raczej do komunikacji jednostronnej

Administracja publiczna Nowe technologie

Urzędy jednostek samorządu w większości traktują media społecznościowe jako dodatkowy sposób informowania mieszkańców i promocji. Nie są jednak skore do rozmowy – władze gmin rzadko podejmują dyskusję, a zdarza się nawet, że nie dopuszczają chętnych do głosu.

27.08.2019

Rząd: W budżecie na 2020 r. będą utrzymane środki na cele społeczne

Pomoc społeczna Emerytury i renty

Finansowanie rozszerzonego programu „Rodzina 500 plus", świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz świadczenia "Mama 4 plus" - zakłada projekt budżetu, który na posiedzeniu we wtorek 27 sierpnia przyjęła Rada Ministrów.

27.08.2019

Budżet państwa na 2020 rok bez deficytu

Finanse publiczne

Rząd przyjął we wtorek projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Plan finansowy ma być zrównoważony, bez deficytu. Wydatki i dochody państwa mają być równe – wyniosą po 429,5 mld złotych. Dochody z VAT mają wzrosnąć o 8 procent. Więcej pieniędzy ma pochodzić również z CIT.

27.08.2019

Rząd chce zwiększyć podstawę naliczania na ZFŚS

Prawo pracy

Od 1 sierpnia 2019 roku podstawa naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwiększy się o 3,4 proc. Z funduszu finansowane są np. „wczasy pod gruszą”, czy karnety sportowe dla pracowników. Zakłada to przyjęty przez rząd projekt o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

27.08.2019

Premier: Nie będzie testu przedsiębiorcy

Prawo pracy

Przyszłoroczny projekt budżetu nie zakłada wprowadzenia tak zwanego testu przedsiębiorcy - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Według wcześniejszych zapowiedzi, test miałby pozwolić określić, kto rzeczywiście jest przedsiębiorcą, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

27.08.2019

Gersdorf do KRS: Nie proponujcie kolejnych kandydatów do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego zaapelowała do członków Krajowej Rady Sądownictwa o wstrzymanie procedury zmierzającej do powołania kolejnych sędziów Sądu Najwyższego. Jej zdaniem trzeba z tym poczekać na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który może uznać KRS za organ nieuprawniony do opiniowania kandydatów na sędziów.

27.08.2019

Rząd: Ponad 5 proc. PKB na zdrowie w 2020 roku

Finansowanie zdrowia

Wydatki na służbę zdrowia przekroczą w 2020 r. 5 proc. PKB - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. To skutek przyjęcia tego dnia przez Radę Ministrów projektu budżetu na przyszły rok.

27.08.2019

Zmiana przez zaskoczenie, czyli jak MF zmieniło certyfikat do wysyłania JPK

VAT Rachunkowość

Dantejskie sceny odbywały się wczoraj w firmach informatycznych, biurach rachunkowych i działach finansowych firm. Wszystko przez to, że Ministerstwo Finansów opublikowało informację o zmianie certyfikatu w ostatniej chwili, nie dając informatykom na rynku czasu na przygotowanie i przetestowanie tzw. nakładek na systemy księgowe.

27.08.2019

Serbscy zbrodniarze wojenni odbędą wyroki w Piotrkowie Trybunalskim

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Skazani na 22 lata więzienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze dwaj serbscy zbrodniarze wojenni trafili do zakładu karnego w Piotrkowie Trybunalskim. Od kilku lat przebywają tam już dwaj inni Serbowie skazani przez haski Trybunał za zbrodnie podczas wojny domowej na terenie byłej Jugosławii.

27.08.2019

Branża motoryzacyjna w Polsce ważna dla rynku pracy

HR

W 2017 roku w Polsce przemysł motoryzacyjny wraz z branżami z nim kooperującymi wygenerował 730 tys. miejsc pracy i płace o wartości 5,39 mld euro - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Przemysł motoryzacyjny w krajach Grupy Wyszehradzkiej”.

27.08.2019

Przedsiębiorca będzie miał łatwiejszy dostęp do danych ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzona przez ZUS samoobsługa na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. W ten sposób można m.in. utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w Zakładzie, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

27.08.2019

Raport FOR: Minister nagradza wspierających go prokuratorów, a opornych karze

Prawnicy Prokuratura

Mechanizm nagradzania i awansów jest narzędziem do wywierania presji przez władze prokuratury na podległych im prokuratorach. Obecnie możliwe jest awansowanie prokuratora z najniższego szczebla prokuratury do najwyższego - stwierdza Forum Obywatelskiego Rozwoju. I dodaje, że obecny prokurator generalny Zbigniew Ziobro często z tego korzysta.

27.08.2019

Płock przekonuje samorządy do partnerstwa publiczno-prywatnego

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Popularyzacja realizowania inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i dzielenie się doświadczeniami to cele trzeciej edycji Międzynarodowego Forum PPP, która odbędzie się we wrześniu w Płocku. W Polsce z tej formuły korzystają obok Płocka takie miasta jak Zgierz, Karczew, Karczmiska, Ząbki, Kobyłka, Kobylnica czy Sosnowiec.

27.08.2019

Oskarżani o udział w hejcie rzecznicy dyscyplinarni grożą pozwem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W kolejnych publikacjach media informujące o udziale sędziów w akcji dyskredytującej sędziów krytykujących zmiany w wymiarze sprawiedliwości mówią o udziale w niej zastępców rzecznika dyscyplinarnego sądów powszechnych. Sędziowie Przemysław Radzik i Michał Lasota zaprzeczają i zapowiadają wystąpienie na drogę postępowania sądowego.

27.08.2019

Ponad 13-krotny wzrost liczby zachorowań na odrę w tym roku

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny poinformował, że od 1 stycznia do 15 sierpnia tego roku zanotowano w Polsce 1358 przypadków odry. W tym samym okresie roku ubiegłego zarejestrowano 103 przypadki odry. W całym 2018 r. w Polsce było – według danych NIZP-PZH – 339 przypadków odry, przy 63 w 2017 r.

27.08.2019

Przed firmami kolejne obowiązki dotyczące raportowania

Ordynacja CIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło właśnie projekt przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. To ciąg dalszy implementacji unijnej dyrektywy. Eksperci podkreślają, że nowelizacja zmusi firmy do składania dodatkowych raportów za okresy przeszłe, mimo że wcześniej nie było to konieczne. Problemów może być jeszcze więcej.

27.08.2019

Dobre praktyki w zarządzaniu mają podnieść jakość leczenia w szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Kontrola zarządcza

Szpitale, które wdrożą standardy z powstającego kodeksu dobrych praktyk zarządczych, będą miały zwiększone finansowanie z NFZ. W tworzonym przez branżę kodeksie znaleźć mają się m.in. zagadnienia dotyczące gospodarki finansowej placówek, ale także zasady postępowania w odniesieniu do błędów medycznych.

27.08.2019

Wejście nowego JPK_VAT pod znakiem zapytania

VAT

Pierwotnie nowy, jeden plik JPK miał zastąpić niektóre deklaracje VAT już od początku lipca br. Potem Ministerstwo Finansów mówiło o 1 stycznia 2020 r. dla dużych firm i 1 kwietnia 2020 r. dla pozostałych, by ostatecznie ‒ pod naciskiem przedsiębiorców ‒ przesunąć termin na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla pozostałych.

27.08.2019

Frankowicze nie mogą liczyć na unieważnienie umów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Umowa o kredyt we frankach może nadal istnieć, mimo usunięcia z niej bezprawnej klauzuli. Taki kredyt wyrażony w złotych jest oprocentowany według stawki LIBOR. Unieważnienie umowy byłoby bowiem niekorzystne dla frankowiczów. Tak uważają autorzy analizy o kredytach walutowych opublikowanej przez Sąd Najwyższy. Tyle, że nie widzą oni różnicy między kredytem indeksowanym, a denominowanym.

27.08.2019