Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii porządkuje e-usługi dla przedsiębiorców. W 2020 roku bowiem wzrosło znacznie zainteresowanie nimi.  O ile w 2019 roku e-wniosków o rejestrację, zawieszenie czy wznowienie działalności gospodarczej było tylko 4530 tysięcy, to w 2020 roku już prawie 918,3 tys. Jednocześnie portal biznes.gov.pl miał w 2020 roku aż 49,2 milionów odsłon, o 61,4 proc. więcej niż rok wcześniej oraz 15,2 miliona użytkowników - o 17,1 proc. więcej niż w 2019 roku. Dlatego resort zdecydował, że głównym portalem z e-usługami dla przedsiębiorców będzie biznes.gov.pl. To na nim każdy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie miał swoje konto i dokonywał, np. zmian w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Obecny portal CEIDG, dostępny pod adresem ceidg.gov.pl zniknie.

 

Zniknie CEIDG jaki znamy

- Mamy świadomość, że nowy model korzystania z najnowszych technologii zależy od sprawnie działających instytucji publicznych - mówi Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju. - W czasie pandemii Covid-19 urzędy, które obsługują firmy, muszą działać tak, aby zagwarantować bezpieczeństwo obywateli, ale również zapewnić przedsiębiorcom możliwość sprawnego załatwiania spraw urzędowych.  Narzędziem, dzięki któremu możemy realizować to założenie, jest platforma Biznes.gov.pl – hub dla potencjalnych i obecnych przedsiębiorców. Tam też umiejscowimy tzw. konto przedsiębiorcy – dodał.

Dlatego też z końcem czerwca zniknie obecny portal CEIDG. Zostanie wchłonięty przez biznes.gov.pl. - Ma to ułatwić dostęp do całości informacji i e-usług, bez potrzeby rejestracji na kilku portalach i obsługiwania różnych narzędzi internetowych - wyjaśnia Dominik Wójcicki, dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w MRPiT. - Już dziś przedsiębiorca, który ma, bądź założy konto na biznes.gov.pl, może w nim sprawdzić swój wpis do rejestru CEIDG i dokonać zmian we wpisie bez potrzeby odwiedzania ceidg.gov.pl. Przyszły przedsiębiorca może zarejestrować działalność przez biznes.gov.pl i dzięki posiadaniu konta w tym serwisie, korzystać z możliwości załatwiania pozostałych spraw urzędowych przez internet - dodaje dyrektor Wójcicki. 

Obecnie działalność można też zarejestrować przez portal w w CEIDG. Można więc mieć zarówno konto w CEIDG, jak i na biznes.gov.pl. Oba konta nie są jednak ze sobą połączone. Z poziomu portalu CEIDG można dokonywać zmian w rejestrze, ale nie widać, jakie inne sprawy urzędowe przedsiębiorca może załatwić on-line. Resort chce to zmienić przez likwidację portalu CEIDG i stworzenie jednego konta przedsiębiorcy na biznes.gov.pl. -  Po połączeniu CEIDG z biznes.gov.pl przedsiębiorca zyska jedno konto użytkownika, czyli „konto przedsiębiorcy”, zamiast dotychczasowych dwóch.  A więc będzie jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG - wyjaśnia dyrektor Wójcicki. Na razie jednak z konta przedsiębiorcy nie będzie można przejść bezpośrednio do portalu podatkowego czy ZUS PUE

Czytaj również: Jak udzielić pełnomocnictwa w ZUS i je odwołać >>

Do logowania czy rejestracji konta przedsiębiorcy  w biznes.gov.pl potrzebny będzie jednak profil zaufany. Obecnie na biznes.gov.pl może założyć konto każdy, nawet, gdy nie ma profilu zaufanego czy e-dowodu.  Rejestracja możliwa bowiem przez adres mailowy. Z kolei konto w portalu CEIDG mogą mieć tylko ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i mają profil zaufany. To jednak nie koniec zmian.

Powstanie jedna wyszukiwarka firm - i tych jednoosobowych, i spółek

Już w październiku 2021 roku na biznes.gov.pl pojawi się wyszukiwarka firm, i to zarówno tych zarejestrowanych w CEIDG, jak w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W CEIDG rejestruje się jednoosobową działalność gospodarczą - obecnie figuruje w nim ponad 2 miliony przedsiębiorców, a w KRS  - w nim rejestruje się spółki, jest ich tam nieco ponad 500 tys. Aktualnie jednak nie ma wspólnej wyszukiwarki. Kontrahenta spółkę trzeba sprawdzać w wyszukiwarce eKRS, a prowadzącego JDG - w wyszukiwarce portalu CEIDG.  I jak zapowiada Dominik Wójcicki to się zmieni. - Powstanie jedno narzędzie do wyszukiwania firm indywidualnych i spółek handlowych, co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów - wyjaśnia dyrektor.  Konto przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl docelowo zostanie też wzbogacone o listę sugerowanych spraw, które użytkownik powinien załatwić w najbliższym czasie. System przypomni o zbliżających się terminach załatwienia danej sprawy urzędowej, tak by przedsiębiorca nie przeoczył żadnej ważnej dla niego daty związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z kolei w październiku 2021 roku przez portal biznes.gov.pl mają ruszyć e-doręczenia. To ważne, bo jak zapowiada Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa już w lipcu ruszą e-doręczenia.

Co już można zrobić przez konto na biznes.gov.pl

Jak zapewnia MRPiT biznes.gov.pl udostępnia już ok. 300 różnych e-usług. Przykładowo można odebrać na nim zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami czy w ZUS, potwierdzające status podatnika VAT, złożyć do UODO zawiadomienie o odwołaniu dotychczasowego i wyznaczeniu nowego inspektora ochrony danych, złożyć oświadczenie o delegowaniu pracownika na terytorium Polski. Bardzo wiele e-usług udostępnia zwłaszcza Główny  Inspektorat Transportu Drogowego. Co istotne na biznes.gov.pl dokładnie są też opisane wszystkie procedury i wymagane dokumenty. - Przedsiębiorcy już od kilku lat otrzymują tam rzetelne i sprawdzone informacje oraz załatwiają swoje urzędowe sprawy online, za pomocą e-usług - podkreśla Jarosław Gowin. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od 2017 do 2020 roku na portalu Biznes.gov.pl zanotowano ponad 100 mln odsłon. To przełożyło się na realizację 500 mln wniosków elektronicznych.