Informację taką szef resortu zdrowia przekazał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Powiedział, że we wtorek podjęto decyzję w trakcie posiedzenia rady taryfikacyjnej przy Agencji Oceny Technologii i Taryfikacji o podniesieniu wycen w różnych dziedzinach onkologicznych. Ma to skutkować zwiększeniem nakładów w onkologii o ponad 200 mln zł w ujęciu rocznym. Zapewnił, że nowe taryfy powinny wejść w życie najpóźniej od 1 kwietnia.

Niedzielski podkreślił, że w niektórych dziedzinach onkologii zmiany wycen świadczeń nie było od wielu lat, np. w radioterapii ostatnio była w 2015 r, ale w chirurgii onkologicznej w zasadzie jest pierwsza.

Natomiast prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak poinformował, że na wprowadzenie nowych wycen nie trzeba będzie czekać do połowy roku. - Pan minister polecił nam. żeby przyspieszyć działanie i wprowadzić już od 1 kwietnia, co oznacza przynajmniej dwa miesiące wcześniej lepszego finasowania świadczeń, co z kolei powinno podbudzić działalność ośrodków i zachęcić pacjentów, którzy czekają na leczenie, do korzystania z opieki – powiedział.

Czytaj: Szykuje się wielka dziura w budżecie NFZ>>

12 mld złotych na onkologię w tym roku

Z wcześniejszych informacji ministra zdrowia wynika, że nakłady na onkologię mają przekroczyć w tym roku 12 mld zł.  - Od roku 2015 prawie podwoiliśmy nakłady – powiedział Niedzielski na początku lutego na konferencji prasowe w Kielcach w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Dodał, że w roku objęcia rządów przez PiS było to 7,5 mld zł, a w bieżącym roku wydatki na ten cel mają przekroczyć 12 mld zł. - To może nie jest dwukrotność, ale wyraźna jakościowa zmiana. Oprócz tych nakładów uruchomiliśmy również - przez długi czas nierealizowany - proces retaryfikacji – mówił minister.