Wytyczne w sprawie matur opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, spośród członków, powoła zespoły nadzorujące przebieg egzaminu ósmoklasisty i części pisemnej egzaminu maturalnego.

21.05.2020

SN: Zgromadzenie podejmie kolejną próbę wyboru kandydatów na I prezesa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 22 maja Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wznawia posiedzenie w celu wybrania pięciu kandydatów na I prezesa. Pełniący obowiązki I Prezesa Aleksander Stępkowski zapowiada sprawne prowadzenie obrad, a domaganie się ustalenia porządku obrad przez sędziów nazywa ekscesami. Mówi, że chce o nich zapomnieć, ale wspomina też o postępowaniach dyscyplinarnych.

21.05.2020

Prawnicy apelują o zachowanie standardów przy wyborze sędziego ETPC

Wymiar sprawiedliwości

31 października 2021 r. upłynie 9–letnia kadencja Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prof. dr. hab. Krzysztofa Wojtyczka i Polska została zaproszona do przedstawienia listy trzech kandydatów na to stanowisko. NRA, KRRP i HFPC apelują do rządu, by proces ten przebiegał zgodnie z europejskimi wytycznymi i standardami.

21.05.2020

Ochrona sygnalistów w samorządach tematem webinarium

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Pracownicy administracji samorządowej będą mogli korzystać z nowych środków ochrony prawnej sygnalistów. Instytucje publiczne mają ustanowić własne procedury zgłaszania nieprawidłowości i zasady postępowania z otrzymanymi zgłoszeniami.

21.05.2020

Prezydent wreszcie wskazał przedstawicielkę do komisji ds. pedofilii i  pogania innych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda powołał prof. Justynę Kotowską do państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii i zaapelował o to do pozostałych zobowiązanych organów. Nie dodał, że sam zwlekał z tym kilka miesięcy i podjął działanie dopiero po kolejnym filmie o tuszowaniu pedofilii w Kościele.

21.05.2020

MF: W czasie epidemii skracamy czas zwrotu VAT

Finanse publiczne VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie prowadzi obecnie prac nad generalnym skróceniem maksymalnych terminów zwrotu VAT, ale zapewnia, że w okresie epidemii wydano zalecenia organom podatkowym, by skracały czas zwrotu tego podatku do minimum.

21.05.2020

Sędzia Miczek: Sobota terminem początkowym dla "odwieszenia" terminów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3 nie odwołują się do innych zasad obliczania terminów niż rachunkowe. To powoduje, że nie będą miały tutaj zastosowania te wynikające z innych dziedzin prawa, nakazujące pomijać dni ustawowo wolne od pracy i soboty. Ustawa weszła w życie 16 maja 2020 r., więc od 23 maja rozpoczną bieg te terminy, które go nie rozpoczęły i będą biec dalej "wstrzymane"

21.05.2020

Sytuacja osób LGBTI w UE wciąż trudna, a w Polsce szczególnie

Prawo karne Pomoc społeczna

W Finlandii jedynie 13 proc. osób LGBTI boi się publicznie trzymać partnera/kę za rękę, a w Polsce takie obawy ma prawie 60 proc. respondentów. Są do tego podstawy, bo 40 proc. osób z tego środowiska doświadczyło w ciągu ostatnich 5 lat jakiejś formy molestowania lub przemocy. Takie informacje przynosi badanie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

21.05.2020

Zaklinanie rzeczywistości nie poprawi błędu legislacyjnego

Domowe finanse

Wbrew zapewnieniom resortu pracy, od najbliższego poniedziałku, 25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka czy przedszkola. ZUS nie będzie miał podstawy prawnej do jego wypłaty, a pracodawcy - do przyjmowania wniosków o taki zasiłek. Potwierdzają to prawnicy.

21.05.2020

Pracownicy ZUS też korzystają z zasiłku opiekuńczego

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dzień 19 maja, 1 828 pracowników tej instytucji przebywało na dodatkowym zasiłku opiekuńczym na dziecko z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły – ustaliło Prawo.pl. Zakład zapewnia, że nie wpływa to na jego działanie.

21.05.2020

Sondaż: Polacy nie chcą politycznie powiązanego sędziego na czele SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Większość Polaków nie chce, by na czele Sądu Najwyższego stanęła osoba powiązana z politykami - taką opinię zaprezentowało 60 proc. uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iutsitia". Sprzeciwia się temu także ponad 95 proc. sędziów.

21.05.2020

Szef PKW: Maleją szanse na prawidłowe przeprowadzenie wyborów

Wybory

Jest jeszcze szansa, ale każdy dzień powoduje, że te szanse są coraz mniejsze, każdy dzień powoduje, że nastąpi spiętrzenie kolejnych czynności wyborczych - ostrzega sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. I mówi m.in. o czasie na zebranie podpisów poparcia przez nowych kandydatów i na policzenie ich przez PKW.

21.05.2020

Lekarz i pielęgniarka muszą pracować nawet podczas kwarantanny

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy przebywający na kwarantannie a podejrzani o zarażenie koronawirusem nie są zobowiązani do wykonywania zdalnie pracy. Rząd jednak zabrał taką możliwość medykom, którzy mogą być zobowiązani do zdalnej pracy, mimo że pobierają zasiłek chorobowy.

21.05.2020

Sądy wracają do pracy - mierzenie temperatury, trudniejszy dostęp do akt

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Specjalne "punkty kontroli" temperatury w środku lub przed budynkiem sądu, systemy liczenia osób przechodzących do poszczególnych pomieszczeń, strefy dla świadków, dostęp do akt po umówieniu się przez telefon - do dalszy ciąg zaleceń Ministerstwa Sprawiedliwości dla prezesów sądów, w związku z "odmrażaniem" pracy.

21.05.2020

PUP zapchane, firmy czekają na wypłaty, rząd wini samorządy

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Tysiące przedsiębiorców czekają na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Tymczasem urzędy pracy, mimo działania nawet w soboty, i tak są zapchane wnioskami. Nowe zadanie przerosło ich możliwości, bo w epidemii połowa kadry nie pracuje. Termin czekania na wypłatę był liczony w dniach, a wydłużył się do... miesięcy. Sprawdziliśmy, co nie działa i jak temu zaradzić.

21.05.2020

Oceny za zdalną naukę pod znakiem zapytania

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Pandemia wywróciła do góry nogami tradycyjne nauczanie, szkoły musiały w ekspresowym tempie przestawić się na pracę zdalną. I z jej organizacją poradziły sobie różnie. A to zapowiada kłopoty z ocenianiem uczniów i ich promocją do następnych klas. Pojawiają się nawet opinie, że wyjątkowo w tym roku powinna być ona automatyczna.

21.05.2020

Epidemia w pełni, ale mniej osób w Polsce umiera

Opieka zdrowotna Koronawirus

Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zwiększenie śmiertelności w naszym kraju. Zgonów nie jest więcej, bo m.in. spadła liczba wypadków na drogach, a szpitale nie wykonywały w tym czasie operacji planowych, które czasem kończą się powikłaniami i śmiercią pacjenta. Mniej jest także w tym okresie samobójstw.

21.05.2020

Czy zarząd radia odpowie za naruszenie jego renomy

Prawo karne Prawo pracy Spółki Prawo unijne

Rezygnacja z pracy czołowych dziennikarzy radiowej Trójki, artyści i wytwórnie wycofujący utwory z anteny, słuchacze deklarujący, że przestają słuchać tej stacji - to efekt głośnej w ostatnich dniach afery w Polskim Radiu. Pojawiają się pytania o odpowiedzialność zarządu w tej sytuacji i o prawa pracowników, gdy wydaje się im wątpliwe prawnie polecenia.

21.05.2020

E-rozprawy są na Ukrainie i w Chinach, a polskie sądy nadal ich unikają

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jednym ze skutków obecnego kryzysu będzie zalanie polskich wokand sprawami - głównie cywilnymi. Ratunkiem miały być e-rozprawy, ale większość sądów unika ich jak ognia. Barierami nie do przejścia stają się kwestie sprzętu, systemów, brak informatyków i przyzwyczajenia. Wielu prawników uważa to za marnowanie szansy na szybkie i sprawne rozpoznawanie sporów, zwłaszcza gospodarczych.

21.05.2020

Prezes NSA: Za dużo władzy wykonawczej w wyborach

Wybory

Zbyt wiele kwestii powierzonych do uregulowania organom władzy wykonawczej i marszałkowi Sejmu, a także przyznanie ministrowi zdrowia nieograniczonych kompetencji do zmiany zasad i trybu głosowania - to zdaniem prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego główne wady nowej ustawy ws. przeprowadzenia wyborów.

20.05.2020