RPO: Pozew zbiorowy frankowiczów ocenić na gruncie prawa europejskiego

Rynek i konsument Kredyty frankowe

Ocena spornych postanowień dotyczących przeliczeń walutowych musi być dokonywana w świetle postanowień unijnych traktatów i aktów przyjętych przez instytucje UE, w tym dyrektyw - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że według prawa unijnego konsument jest w gorszym położeniu niż przedsiębiorca, dlatego sądy mają obowiązek badać abuzywność takich umów.

16.04.2021

Jest już projekt kolejnej pomocy dla przedsiębiorców

Małe i średnie firmy Zwolnienie z ZUS Jednorazowe postojowe Tarcza finansowa

Uruchomienie dodatkowych instrumentów wspierających przedsiębiorców będących w trudnej sytuacji z powodu Covid-19 oraz rozszerzenie kręgu adresatów wsparcia o kolejne branże objęte dodatkowymi ograniczeniami prowadzenia działalności - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany w ministerstwie rozwoju, pracy i technologii.

16.04.2021

Trzy artykuły „Personel Plus” wyróżnione w konkursie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Prawo pracy

Jury konkursu „Pióro odpowiedzialności” przyznało trzy wyróżnienia dla artykułów „Personelu Plus” z 2020 roku. Dwa nagrodzono w kategorii: artykuł ekspercki - media drukowane i elektroniczne, a jeden w kategorii: artykuł tematyczny „pandemia a miejsce pracy” - media elektroniczne i drukowane. Do obecnej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 147 artykułów.

16.04.2021

Inspekcja Handlowa: W połowie sklepów nieprawidłowe informacje o cenach

Rynek i konsument

Nie wszyscy sprzedawcy prawidłowo informują o cenach sprzedawanych towarów. Inspekcja Handlowa sprawdziła w ponad 2,2 tys. sklepach i w co drugim z nich wykryła nieprawidłowości w tym zakresie. Inspektorzy sprawdzili m.in. oznaczenie ceną ponad 470 tys. partii produktów. Zastrzeżenia wzbudziło prawie 60 tys. partii (12,4 proc.).

16.04.2021

Korektę składek ZUS można rozliczyć w podatku dochodowym

CIT Rachunkowość

Jednym z istotniejszych kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest koszt wynagrodzeń oraz związanych z nim składników. Zarówno ustawa o CIT jak i ustawa o PIT przewiduje szczególne momenty, w których podatnik może ująć w rachunku podatkowym te ważne i znaczące koszty.

16.04.2021

Minister: Możliwy powrót dzieci klas I-III do szkół od 26 kwietnia

Szkoła i uczeń Koronawirus

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w piątek, że najnowsze dane o zakażonych koronawirusem wyglądają optymistycznie. Oficjalne dane MZ poda przed południem, ale minister zapowiadał rano, że będzie ok. 10 tys. zachorowań mniej niż przed tygodniem. W tym kontekście poranna wypowiedź ministra Czarnka o możliwym powrocie klas I-III do szkół 26 kwietnia wygląda bardzo realnie.

16.04.2021

NIK: Realizacja zamówień centralnych i wspólnych do poprawy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

NIK sprawdziła, czy zamówienia centralne i wspólne w wybranych jednostkach administracji rządowej i samorządowej realizowane są prawidłowo i efektywnie. Okazuje się, że takie zakupy nie zawsze są korzystne, bo instytucje kierują się przekonaniem o opłacalności scentralizowanych zamówień ze względu na dużą skalę prowadzonych i nie dokonują oceny ich efektywności na bieżąco.

16.04.2021

Większość zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym wchodzi w życie

Wymiar sprawiedliwości

Od piątku obowiązuje większość przepisów nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - m.in. regulacje o wyborze prezesa Sądu Najwyższego. Wcześniej, bo już 2 kwietnia, obowiązywać zaczął przepis dotyczący skarg nadzwyczajnych. Czas na ich składanie w starych sprawach określono nie na dwa, jak było w przyjętej ustawie, a na trzy lata. 

16.04.2021

Firmy pod zarządem sukcesyjnym bez pomocy covidowej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Pomoc na ochronę miejsc pracy w związku z pandemią Covid-19 nie jest przyznawana przedsiębiorstwom znajdującym się pod zarządem sukcesyjnym. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje o zmianę przepisu. Minister rozwoju pracy i technologii uważa, że takim firmom należy się pomoc. Nie wyklucza działań legislacyjnych, które pozwolą rozwiać wątpliwości.

16.04.2021

Adwokaci, radcy ale też lekarze walczą o dodatkowe pół roku na kasy online

Wymiar sprawiedliwości

Prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpili do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej o ponowne rozważenie możliwości przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych online i to o sześć miesięcy. Uzasadniają to m.in. trwającą pandemią.

16.04.2021

MEN: Za bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół odpowiada dyrektor

Koronawirus

O bezpieczeństwo uczniów dba dyrektor, a szczegółowe zasady określa statut szkoły - wyjaśnia resort edukacji, pytany o swoje plany na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które po roku izolacji wrócą do stacjonarnej nauki. Ministerstwo Edukacji i Nauki chwali się też poradnikiem na ten temat, który przekazało szkołom w 2020 roku.

16.04.2021

Dane prawie jak okno – należy je otwierać, ale trzeba wiedzieć jak

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Prawo europejskie

Nieubłaganie zbliża się termin wdrożenia w Polsce przepisów dotyczących otwierania danych publicznych, tymczasem nie do końca wiadomo, na czym ma to polegać. Część urzędów podchodzi do sprawy bez przekonania - wątpliwości budzą licencje, bezpieczeństwo i prywatność osób oraz sposób udostępnienia danych. Tymczasem ta regulacja nie koliduje z zasadami ochrony danych osobowych.

16.04.2021

ZUS chce wszystko wiedzieć o każdym swoim kliencie

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma plan transformacji organizacyjnej i cyfrowej na lata 2021–2025. Dzięki niemu chce uzyskać większą kontrolę nad działaniami płatników składek oraz zwiększyć wiedzę o funkcjonowaniu pracodawców. Zdaniem ekspertów, takie rozszerzenie kompetencji powinno być uregulowane w ustawie,

16.04.2021

Sędziów mało, asystenci mogliby pomóc, ale trzeba ich w sądach zatrzymać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prawa ręka sędziego, której zazwyczaj nie widać - asystenci analizują sprawy, wyszukują braki formalne, w końcu proponują merytoryczne rozstrzygnięcia spraw, które często z propozycji przekształcają się w wyrok. Problem w tym, że od lat niedoceniani -coraz częściej z sądów odchodzą, a do tego domknięto im drogę do stanowiska sędziego.

16.04.2021

Polska dostanie 160 mln euro na program Erasmus+

Szkolnictwo wyższe

O kwotach dofinansowania poinformował minister nauki w czasie inauguracji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Powiedział, że Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program Erasmus Plus na lata 2021-2027.

15.04.2021

Alimenciarze do końca życia mogą widnieć w rejestrze zadłużonych

Prawo rodzinne Prawo pracy

Od 1 lipca 2021 roku wystarczą niezapłacone przez co najmniej trzy miesiące alimenty na rzecz dziecka lub tocząca się egzekucja należności budżetu państwa, by osoba uchylająca się od płacenia trafiła do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Będzie w nim tak długo, aż spłaci cały dług. Sejm skierował rządowy projekt w tej sprawie do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

15.04.2021

Ruszyły pilotaże programu Czyste Powietrze dla budynków wielolokalowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Wsparcie na wymianę nieekologicznych pieców, tzw. kopciuchów, w budynkach wielorodzinnych, na razie tylko pilotażowo, zostało wprowadzone w Pszczynie na Śląsku i w Zachodniopomorskiem. O dotacje mogą wnioskować właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych oraz wspólnoty mieszkaniowe.

15.04.2021

Ograniczenia przedłużone o tydzień, nie będzie wyjazdów na majówkę - jest rozporządzenie

Koronawirus

Obowiązujące od 27 marca br. zasady dotyczące handlu, usług, zgromadzeń i kościołów zostaną przedłużone o tydzień, czyli do 25 kwietnia. Natomiast od poniedziałku czynne mają być żłobki i przedszkola. Dozwolone będzie uprawianie sportu w obiektach otwartych. Do 3 maja nieczynne będą hotele i miejsca noclegowe. W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie w tej sprawie.

15.04.2021

Jest rozporządzenie - ograniczenia dla firm przedłużone do 25 kwietnia

Koronawirus

Obowiązujące od 27 marca kwietnia obostrzenia dla biznesu w całej Polsce zostały przedłużone do 25 kwietnia, ale hotele mają być nieczynne do 3 maja włącznie. Nadal będą zamknięte duże sklepy meblowe i budowlane, salony kosmetyczne i fryzjerskie, instytucje kultury. Od 19 kwietnia otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Dozwolony będzie także sport w obiektach na świeżym powietrzu.

15.04.2021

Jest projekt tarczy prawnej - ma uprościć procedury dla biznesu

Prawo AI Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wprowadzenie postępowania uproszczonego oraz milczącego załatwienia sprawy, a także jednoinstancyjności w niektórych postępowaniach administracyjnych - zakłada tarcza prawna, która ma ułatwić życie obywatelom i działalność przedsiębiorców. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornacka poinformowała, że projekt ustawy jest gotowy.

15.04.2021