Nowela prawa własności przemysłowej obowiązuje, ale rejestracja zapachu niemożliwa

Prawo gospodarcze

Od soboty obowiązuje nowelizacja prawa własności, która dopuszcza rejestrację niekonwencjonalnych znaków towarowych, np. zapachu. Urząd Patentowy zastrzega jednak, że z przyczyn technologicznych nie będzie to możliwe. Nowe przepisy umożliwią jednak walkę z handlującymi podróbkami, a także przedłużanie ochrony znaku.

17.03.2019

W kole gospodyń wiejskich niezależnie od miejsca zamieszkania

Samorząd terytorialny

Koła gospodyń wiejskich będą mogły działać na wsiach, w sołectwach w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Posłowie znowelizowali ustawę o kołach gospodyń wiejskich zgodnie z postulatami zainteresowanych.

15.03.2019

Ustawa zabezpieczy klientów brytyjskich instytucji finansowych po brexicie

Prawo gospodarcze Finanse

Zabezpieczenie interesów polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych w razie twardego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zakłada uchwalona w piątek przez Sejm ustawa o zasadach prowadzenia działalności przez niektóre podmioty rynku finansowego ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Gibraltaru w związku z wystąpieniem z Unii Europejskiej.

15.03.2019

Sejm zaczął prace nad zmianami w procedurze karnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Do dalszych prac w komisji skierował w piątek Sejm projekt reformy procedury karnej. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało projekt, proponowane rozwiązania mają na celu przyspieszenie postępowań sądowych.

15.03.2019

Powstaną wirtualne instytuty badawcze

Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Powstanie nowatorska formuła współpracy naukowej: wirtualny instytut badawczy. Sfinansowany zostanie z funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego, a w jego ramach współpracować mają naukowcy z różnych ośrodków. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie.

15.03.2019

Opłaty za parkowanie w sobotę mają zniknąć

Samorząd terytorialny

Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania nie będą pobierane w soboty - wynika z projektu zmiany ustawy o drogach publicznych. Znikną więc wątpliwości interpretacyjne, jak rada gminy ma określać dni tygodnia, w których płacić trzeba. Jednak ustawa o PPP wprowadza możliwość tworzenia stref specjalnych, płatnych nawet w święta.

14.03.2019

Będzie wsparcie dla samorządów na przewozy autobusowe

Samorząd terytorialny

Jest projekt ustawy, który ma zapewnić pieniądze na autobusowy publiczny transport zbiorowy. Mechanizm wsparcia w organizowaniu przewozów przewiduje m.in. powstanie specjalnego funduszu i zasady dofinansowania zadań własnych samorządów.

13.03.2019

Rząd chce złagodzić przepisy o obrocie ziemią

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.

12.03.2019

Poprawiona ustawa o cenach energii podpisana

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą ustawę o cenach energii, która doprowadzi m.in. do usunięcia obowiązku utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.

04.03.2019

Nowe prawo jazdy nie ma adresu kierowcy

Administracja publiczna

W wydawanych od 4 marca dokumentach uprawniających do kierowania pojazdami nie znajdziemy już adresu posiadacza. Nowe rozporządzenie, które właśnie weszło w życie, usuwa te dane z prawa jazdy.

04.03.2019

Lekarz POZ zbada teraz sportowca

Opieka zdrowotna

Od 1 marca br. zawodnicy-amatorzy mogą uzyskać zaświadczenie lekarskie o ich stanie zdrowia od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko lekarza medycy sportowej. Zgodnie z nowymi przepisami badanie takie przeprowadza się raz w roku, a nie - jak było do tej pory - dwa razy w roku. To sukces Polskiego Związku Piłki Nożnej.

01.03.2019

Ustawa o kontrolach NFZ już podpisana

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów, poprawa dostępności i jakości świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz sprawniejsze działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych – to główne cele zmian w ustawie, którą w piątek podpisał prezydent.

01.03.2019

Nowelizacja kodeksu spółek może skonfliktować wspólników i partnerów

Spółki

Od 1 marca kodeks spółek handlowych umożliwia odwołanie zgromadzenia wspólników. Nie precyzuje jednak formy, w jakiej należy to zrobić. Prawnicy są zgodni, że tę kwestię należałoby szybko doregulować. I dodają, że to nie jest jedyny przepis w tym kodeksie, który może w przyszłości wywoływać konflikty.

01.03.2019

Od piątku nowa lista leków refundowanych

Finansowanie zdrowia

Opublikowane zostało obwieszczenie ministra zdrowia z 27 lutego br. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista obowiązywać będzie od 1 marca 2019 roku.

28.02.2019

Instytuty badawcze będą połączone w Sieć Badawczą Łukasiewicz

Szkolnictwo wyższe

Senat opowiedział się za powołaniem sieci będącej organizacją powstałą w wyniku włączenia części obecnie funkcjonujących instytutów badawczych. Jej celem ma być prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju i komercjalizacja ich wyników.

26.02.2019

Senat też za poprawieniem ustawy o cenach energii

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o cenach prądu. Zmiany dotyczą opłat dystrybucyjnych i za przesył energii elektrycznej, które nie będą ustalane ustawą, ale przez regulatora - Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

26.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski