BCC za czasowymi ułatwieniami w legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców

Prawo pracy Małe i średnie firmy Koronawirus

Uznanie pracy cudzoziemca na terenie RP za legalną przez okres 3 miesięcy od dnia końca ważności zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, na rzecz tego samego podmiotu i na warunkach nie gorszych niż określone w tych dokumentach - postuluje BCC. I to bez konieczności spełnienia obowiązujących dzisiaj ograniczeń dotyczących formy wykonywania pracy oraz jej okresu.

19.03.2020

MF konkretyzuje pomoc dla firm w zakresie podatków i rachunkowości

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

W czwartek Ministerstwo Finansów przedstawiło rozwiązania, które będzie chciało wprowadzić w celu uproszczeń rozliczeń podatkowych w czasie epidemii koronawirusa. Zaproponowało m.in., że CIT-8 później będą mogły złożyć tylko organizacje pozarządowe, a zaliczki na PIT za kwiecień będzie można zapłacić 1 czerwca, czyli 10 dni później. Zdaniem ekspertów, to stanowczo za mało.

19.03.2020

Służba zdrowia błaga o maski i kombinezony

Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze, pielęgniarki, aptekarze, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni proszą rząd o pilne zwiększenie i realne zapewnienie im środków ochrony osobistej. Nie rozumieją też dlaczego maseczki i kombinezony nie trafiają do pracowników aptek - piszą przedstawiciele samorządów zawodów medycznych w apelu wystosowanym w czwartek do polskiego rządu.

19.03.2020

ZUS: Wypłaty świadczeń są realizowane na bieżąco

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Finanse Koronawirus

Renty i emerytury będą wypłacane w terminach płatności bez opóźnień. Placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych realizują obowiązki wynikające z przepisów prawa. Bezpieczne są również wypłaty trzynastych emerytur – uspokaja Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

19.03.2020

Prusik: Jednostronne zawieszenie układów zbiorowych pracy do rozważenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Widmo załamania gospodarczego z powodu koronawirusa wymaga nadzwyczajnych regulacji także na polu prawa pracy. Jednym z rozwiązań do rozważenia jest uprawnienie uzwiązkowionych pracodawców do jednostronnego zawieszenia warunków płacowych wynikających z układów zbiorowych pracy, a także regulaminów wynagradzania – pisze radca prawny Adrian Prusik.

19.03.2020

Są dodatkowe pieniądze na sprzęt i testy dla szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale dostaną 450 zł za każdy test wykonany pacjentowi podejrzanemu o zakażenie koronawirusem. Dodatkowe pieniądze popłyną do nich także za to, że będą dysponowały łóżkami ze stojącymi obok respiratorami. Finansowane będą też nowe łóżka oraz testy na koronawirusa.

19.03.2020

Warszawski Uniwersytet Medyczny werbuje wolontariuszy

Koronawirus

Szukamy wolontariuszy do pomocy pracownikom warszawskich placówek ochrony zdrowia oraz wsparcia działań służb sanitarno-epidemiologicznych - ogłosił rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rektor uczelni prof. Mirosław Wielgoś i samorząd studentów WUM.

19.03.2020

Personel medyczny zaczyna wykruszać się z powodu zarażeń koronawirusem

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą w woj. mazowieckim odnotował 11 przypadków zarażenia koronawirusem wśród personelu. W czwartek placówce udało się zapewnić obsadę lekarzy i pielęgniarek, ale szpital czeka na wyniki badań kolejnych 60 osób. Zarażonych może być więcej.

19.03.2020

Sędziowie teraz legalnie wynoszą akta do domu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wyjątkowo z powodu ataku epidemii koronawirusa sędziowie uzyskali pozwolenia od swoich prezesów na pracę w domu i wynoszenie akt z sądu. Czyli na działania karane dyscyplinarnie w normalnym czasie. Jednak brak dygitalizacji akt w sądach powszechnych nie pozwala na pracę on-line. Tylko Sąd Najwyższy ma intranet pozwalający na zdalne dotarcie do kasacji.

19.03.2020

Wynoszenie dokumentów z firmy i praca zdalna mogą naruszać prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy RODO Koronawirus

Z powodu epidemii koronawirusa biura rachunkowe w dużej mierze pracują zdalnie. Księgowanie w domu i wynoszenie dokumentów klientów z firmy może jednak naruszać przepisy dotyczące ochrony danych osobistych czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Eksperci radzą opracować szczegółowe procedury obiegu dokumentów.

19.03.2020

Stan wyjątkowy czy stan klęski żywiołowej - ograniczeń może być więcej

Administracja publiczna Koronawirus

Coraz częściej słyszy się o konieczności ogłoszenia w Polsce stanu nadzwyczajnego, by lepiej walczyć z epidemią koronawirusa i przesunąć termin wyborów prezydenckich. Rząd odcina się od takich sugestii, ale i tak wprowadza ograniczenia charakterystyczne dla stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Ogłoszenie jednego z nich pozwoliłoby na jeszcze większe obostrzenia.

19.03.2020

Prawie 700 tys. przedsiębiorców nie ma prawa do nowego zasiłku opiekuńczego

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Okazuje się, że wielu przedsiębiorcom nie przysługuje dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły. Warunkiem jest bowiem posiadanie ubezpieczenia chorobowego. Na szczęście można to szybko nadrobić - jeszcze dziś złożyć wniosek, by już jutro zyskać prawo do zasiłku. Co do zasady, nie uda się zapłacić składek wstecz.

19.03.2020

Dziurawa tarcza antykryzysowa - biznes punktuje braki

CIT VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Przedsiębiorcy są rozczarowani ogłoszonymi we środę przez rząd rozwiązaniami pakietu antykryzysowego. Wskazują, że brakuje w nim wielu ważnych rozwiązań, które realnie pomogłyby im przetrwać skutki epidemii koronawirusa. Nie było mowy o umorzeniu składek, przełożeniu wdrożenia PPK, przesunięciu terminów płacenia CIT czy ułatwieniach we wprowadzeniu postoju w firmach.

19.03.2020

Samorząd: Notariusze decydują o pracy kancelarii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Decyzje dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu kancelarii notarialnych, w tym na przykład czasu ich otwarcia, podejmować mogą wyłącznie w sposób samodzielny i suwerenny poszczególni notariusze - stwierdziła w przyjętym w środę stanowisku Krajowa Rada Notarialna.

18.03.2020

Samorządy ponoszą koszty epidemii, apel do rządu o pomoc finansową i organizacyjną

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Prezydenci i burmistrzowe zrzeszeni w korporacjach samorządowych - Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich apelują do rządu o wsparcie finansowania skutków epidemii. Zdaniem samorządowców ważne jest też wsparcie w organizacji i usprawnieniu pracy urzędów. Jak podkreślili, wiąże się to z funkcjonowaniem całych społeczności lokalnych.

18.03.2020

Pensje nauczycieli raczej bez istotnych obniżek

Kadry w oświacie Koronawirus

Wbrew niektórym alarmistycznym doniesieniom nie ma obaw, że nauczyciele dostaną 60 proc. wynagrodzenia - zapewniają zgodnie ZNP i minister edukacji. Diabeł może tkwić w szczegółach, a konkretnie w dodatkach, ale MEN zamierza tę kwestię doregulować w rozporządzeniu dotyczącym zdalnej pracy szkół.

18.03.2020

Firmy w kłopotach dostaną na 40 proc. wynagrodzeń, będzie też pomoc dla osób na umowach zlecenia i o dzieło

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Przejęcie przez państwo finansowania 40 proc. wynagrodzeń w firmach z problemami, jednorazowa wypłata ok. 2 tys. zł dla samozatrudnionych i osób na umowie zleceniu oraz wydłużenie o dodatkowe dwa tygodnie zasiłku opiekuńczego na dzieci, gdyby żłobki, szkoły i przedszkola nadal były zamknięte – to niektóre elementy pakiety antykryzysowego.

18.03.2020

CKE: Dłuższa przerwa oznacza przełożenie egzaminów

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Na tę chwilę czasowe zawieszenie zajęć w szkołach nie wpływa na terminy egzaminów; jeśli jednak przedłuży się do okresu poświątecznego, trzeba będzie te terminy przesunąć - mówił w środę dyrektor CKE dr Marcin Smolik. Pierwsze egzaminy będą mieli ósmoklasiści, już 21-23 kwietnia.

18.03.2020