Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia znowelizował właśnie zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Będą pieniądze na respiratory

Do szpitali monoprofilowych, czyli 19 jednostek w kraju wyznaczonych do leczenia pacjentów z koronawirusem popłyną dodatkowe pieniądze. Placówka otrzyma 200 zł za każde łóżko z respiratorem. Poza tym w nowej wersji zarządzenia znalazły się dodatkowe świadczenia, które będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi o finansowanie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 w trakcie pobytu/ hospitalizacji pacjenta. Za każdy wykonany test, szpital otrzyma 450 zł.

Czytaj w LEX: Jakie obowiązki nakłada specustawa o koronawirusie na podmioty lecznicze? >

Nową pozycją w zarządzeniu jest też finansowanie łóżek w szpitalach jednoprofilowych zakaźnych. 100 zł otrzyma placówka medyczna tylko za to, że będzie miała łóżko w gotowości do położenia na nie pacjenta.

 

Wysoką kwotę dostają szpitale za hospitalizację pacjenta na oddziałach intensywnej terapii i anestezjologii. Zarządzenie nie podaje jaka to jest kwota wprost bo zależy od wielu czynników. - Generalnie im wyższy stopień ciężkości pacjenta, tym szpital dostaje za niego z NFZ więcej pieniędzy - tłumaczy Rafał Janiszewski, ekspert ds. ochrony zdrowia.

Czytaj w LEX: Sprawozdawczość podmiotu leczniczego z działalności przeciwepidemicznej >

7,5 mld zł z budżetu państwa m.in. na respiratory

Dodatkowe pieniądze na szpitale monoprofilowe pochodzą z budżetu państwa. Finansowanie świadczeń obiecał premier Mateusz Morawiecki przy okazji ogłaszania tarczy antykryzysowej.  - Chcemy alokować co najmniej 7,5 mld zł dodatkowych środków na jednoimienne szpitale zakaźne, na wsparcie dla służby zdrowia, materiały ochronne, wszelkie inne sprzęty medyczne, aparaturę medyczną, która jest niezbędna w walce z wirusem, ale także w modernizacji całej bazy szpitalnej, całej bazy podstawowych jednostek opieki zdrowotnej - powiedział Mateusz Morawiecki w środę.

Czytaj w LEX: