Prezes NIK przekazał CBA wyniki kontroli funduszu covidowego

Koronawirus

Marian Banaś, prezes NIK, podkreślił, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podczas Covid-19 nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. - Nie zadbano o efektywne zarządzanie funduszem - mówił w czwartek na konferencji prasowej. - Z kolei Ministerstwo Zdrowia nieprawidłowo oszacowało zapotrzebowanie na szczepionki - wskazał prezes NIK. Dodał, że przekazał wyniki kontroli Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

28.09.2023

Kamasa: Spojrzeliśmy na szpital jako na całość i szukaliśmy rozwiązań kompleksowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Compliance

- Wyszliśmy z założenia, że remonty muszą być połączone z reorganizacją działalności szpitala. Przeanalizowaliśmy drogi, które musi pokonać pacjent od szpitalnego oddziału ratunkowego do poszczególnych oddziałów czy stref diagnostyki. Analizowaliśmy także funkcje medyczne i ich rozproszenie w szpitalu. Postanowiliśmy ograniczyć koszty energii, co przyniosło oszczędności w rachunkach za prąd elektryczny około miliona złotych rocznie - mówi Prawo.pl Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie.

28.09.2023

Opiekę koordynowaną realizują w większości małe przychodnie

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Dotychczas 27 proc. POZ przystąpiło do realizacji opieki koordynowanej. To dużo więcej niż prognozowane 10 proc., które miały wejść do programu - zauważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Zdecydowana większość z nich, bo aż dwie trzecie, to małe przychodnie w niewielkich miejscowościach. Ci, którzy zaczęli wdrażać opiekę koordynowaną, są przekonani, że skorzystają przede wszystkim pacjenci właśnie z małych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistów jest trudniejszy.

27.09.2023

Zwolnienie lekarskie z lekcji? Szkoła nie może tego wymagać

Pacjent Zawody medyczne

Rodzice ubiegający się o zwolnienie lekarskie dla uczącego się dziecka, niepotrzebnie wydłużają kolejki w przychodniach. Szkoły nie mają bowiem podstawy prawnej do tego, aby wymagać od ucznia potwierdzenia, że nieobecność w szkole wynika z choroby. Lekarze zwolnienia wystawiają jedynie uczniom szkół zawodowych i techników, którzy pracują np. w ramach praktyk. W pozostałych wypadkach lekarz nie ma nawet systemowej możliwości wystawienia "zwolnienia" uczniowi.

27.09.2023

Standardy opieki geriatrycznej - teoria rozmija się z praktyką

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Geriatra w poradni jest sam. Tymczasem powinien mieć wsparcie zespołu, chociażby psychologa, który pomoże w diagnozie seniora. Wynika to ze specyfiki starszych pacjentów, którzy przyjmują leki na wiele chorób jednocześnie. Bez kompleksowego podejścia, pacjent-senior jest leczony fragmentarycznie. Standardy są, ale na papierze - brakuje odpowiedniego finansowania i zachęt. W efekcie blisko połowa geriatrów pracuje poza specjalizacją.

26.09.2023

Prezes UOKiK wydał dwie decyzje warunkowe w sprawie przejęcia aptek

Farmacja

Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach. Jak podkreśla UOKiK, jedyną przesłanką, w oparciu o którą prezes UOKiK wydaje decyzje w sprawach  koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego.

25.09.2023

Leki najwyżej na 120 dni - przepis dotyczy też "starych" recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Recepta roczna nie została zlikwidowana. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Nowe przepisy przewidują jednak, że jednorazowo pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli w przybliżeniu na cztery miesiące. Oznacza to, że aby zrealizować receptę roczną, od 1 listopada pacjent będzie musiał w ciągu roku co najmniej trzy razy odwiedzić aptekę. Dzięki temu mniej leków ma lądować w koszu. Przepisy dotyczą także starszych recept rocznych, czyli wystawionych nawet kilka miesięcy temu.

25.09.2023

Nie tak łatwo o bezpłatny lek - resort ograniczył uprawnienia lekarzy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz z centrum zdrowia psychicznego, szpitala psychiatrycznego, zatrudniony w hospicjum i ten z prywatnego gabinetu - nie wystawi pacjentowi recepty z uprawnieniem „DZ” i „S”, czyli na bezpłatny lek. Decyzja jest niezrozumiała, bo refundacja jest uprawnieniem pacjenta, a nie przychodni czy danego lekarza - mówi rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej. Lekarze zauważają, że jest to sprzeczne z wysiłkami podejmowanymi na rzecz reformy psychiatrii.

25.09.2023

Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia" już 29 września

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Już w piątek, 29 września, w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023". Tym razem pod hasłem: "Jakość przede wszystkim". Uczestnicy paneli będą dyskutować o zarządzaniu jakością, ale także o trendach w rozwoju kadr, korzyściach z integracji nowoczesnych technologii czy ESG w sektorze medycznym. Podczas finałowej gali poznamy laureatów V edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC"

25.09.2023

Dostęp do znieczulenia podczas porodu - według MZ anestezjologów ma być więcej

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W 2022 r. tylko 14 proc. porodów odbyło się ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, które jest refundowane przez NFZ – wynika z raportu NFZ. W niektórych województwach takie znieczulenie jest praktycznie niedostępne, w innych można z niego skorzystać tylko w największych miastach. Brak faktycznej możliwości podania znieczulenia, gdy jest ono prawnie gwarantowane, może świadczyć o naruszeniu praw pacjenta do poszanowania godności i intymności oraz leczenia bólu i prawa do świadczeń zdrowotnych – uważa RPO.

23.09.2023

Uczelnia może kształtować sumienia przyszłych lekarzy

Zawody medyczne

Program kształcenia na kierunkach lekarskich nie jest sztywny i dopuszcza profilowanie treści dotyczących kwestii światopoglądowych i systemów wartości. Dużą swobodę mają w tym zakresie zwłaszcza uczelnie niepubliczne. Jednak także w odniesieniu do uczelni publicznych przepisy pozwalają na sporą elastyczność dotyczącą programu kształcenia oraz osób, które te zajęcia prowadzą.  

22.09.2023

Lekarze rozważają odejście z publicznych szpitali - ankieta

Zawody medyczne

Blisko 72 proc. lekarzy rozważa odejście z systemu szpitalnictwa - wynika z ankiety "Diagnoza szpitalna 2023" przeprowadzonej na zlecenie Naczelnej Rady Lekarskiej. Uwzględniono w niej 480 odpowiedzi respondentów. Prawie 80 proc. lekarzy rozważa przejście do sektora prywatnego. Badanie ankietowe oznacza jednak istotne ograniczenie w kontekście reprezentatywności i wiarygodności wyników.

21.09.2023

Na wiele miesięcy osoby z niepełnosprawnościami tracą uprawnienia

Pacjent Zawody medyczne Niepelnosprawność

Nawet osiem miesięcy czekają na komisję orzeczniczą osoby, którym po covidzie wygasło orzeczenie o niepełnosprawności - wynika z danych zebranych przez Prawo.pl. To rekordziści, ale urzędnicy w całym kraju mówią o rosnącej liczbie wniosków i braku lekarzy orzeczników. Chociaż decyzja o stopniu niepełnosprawności może być wydana z datą wsteczną, to oczekujący na długie miesiące tracą szereg uprawnień. Obawiają się o zatrudnienie, jeśli orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wymaga pracodawca.

21.09.2023

Poradnictwo antynikotynowe do poprawki

Pacjent Opieka zdrowotna

Przez ostatnie dwa lata liczba palaczy w Polsce wzrosła do 29 procent. Znacząco wzrosły też kwoty wydawane na leczenie raka płuc. Natomiast wartość rozliczanych świadczeń w programie profilaktyki chorób odtytoniowych od kilku lat systematycznie spada. Funkcjonujący system poradnictwa antynikotynowego wymaga gruntownych zmian – twierdzą eksperci. Jedną z możliwości do wykorzystania jest opieka farmaceutyczna w zakresie takiego poradnictwa.

20.09.2023

MEiN i MZ: Będzie zmiana standardów kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów

Pacjent Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. obowiązkowego egzaminu standaryzowanego (OSCE) i zwiększenie liczby godzin zajęć w symulowanych warunkach klinicznych.

19.09.2023

NFZ dopuszcza rozliczenie wizyty u psychologa bez skierowania

Pacjent Zawody medyczne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy mieć skierowanie, aby skorzystać ze świadczeń psychologicznych dla dorosłych. Narodowy Fundusz Zdrowia - mając na uwadze potrzebę utrzymania odpowiedniego poziomu dostępności do świadczeń psychologicznych – dopuszcza jednak w przypadkach nagłych możliwość rozliczania świadczeń psychologicznych bez skierowania - poinformowało Prawo.pl biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

19.09.2023

Za błędy organizacyjne i systemowe na końcu i tak odpowie medyk

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Jedna pielęgniarka na dyżurze w szpitalu zamiast dwóch to nieprawidłowość, którą personel powinien zgłaszać. Natomiast nie mieści się w definicji zdarzenia niepożądanego. Nieprawidłowość nie zawsze ma znaczenie w postępowaniach sądowych. Sądy uznają bowiem, że w ich przypadku lekarz czy pielęgniarka powinni odmówić pełnienia dyżuru. Skoro jednak pracowali, to ponoszą odpowiedzialność.

19.09.2023

mZUS dla Lekarza - nowa aplikcja

Zawody medyczne

Lekarze i asystenci medyczni, którzy posiadają uprawnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, mogą to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej ZUS. Aplikacja nazywa się "mZUS dla Lekarza" i można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

18.09.2023

Do psychologa jednak ze skierowaniem - projekt wycofano

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planowało znieść na stałe skierowania do psychologa dla osób dorosłych. Był już gotowy projekt, który znosił ten wymóg. Nie był jednak procedowany w Sejmie osobno, ale został podpięty do innego projektu, dotyczącego bezpieczeństwa dzieci w internecie, a ten w ostatnich dniach wycofano z prac parlamentarnych. Tym samym na szybką zmianę się nie zanosi i dorośli będą jednak potrzebować skierowań do psychologa.

18.09.2023

Pełna świadomość dawcy kluczowa w procedurze pobrania szpiku

Pacjent

Dla pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego i nowotworami krwi przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku to często jedyna metoda leczenia. I choć w ostatnich latach wzrosła liczba zarejestrowanych dawców szpiku, i tak co piąty pacjent nie może go znaleźć. Dlatego tak ważne jest, by baza się rozrastała, ale o osoby świadome swojej decyzji. Zdarza się bowiem, że dawca w ostatniej chwili się wycofuje, co może tragicznie skończyć się dla czekającego biorcy.

16.09.2023