Certyfikowanie aplikacji medycznych może być przedpolem ich przyszłej refundacji

Pacjent Opieka zdrowotna

Niektóre kraje europejskie wprowadzają systemy oceny aplikacji medycznych, aby w przyszłości umożliwić refundowanie ze środków publicznych tylko tych sprawdzonych i bezpiecznych. Dodatkowo, przyznawane certyfikaty ułatwiają pacjentom wybór aplikacji, która jest wyrobem medycznym, a więc przeszła przez surową ocenę. Podobne działania zapowiedziało ostatnio Ministerstwo Zdrowia.

23.08.2022

Fundusz Medyczny zapłaci za nowoczesny lek na SMA

Pacjent Finansowanie zdrowia

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - Zolgensma. Będzie dostępny dla dzieci w wieku do 6 miesięcy w ramach programu przesiewowego a terapia będzie finansowana z Funduszu Medycznego - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej fundusz nie był wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

22.08.2022

Minister zdrowia zwiększa swoją kontrolę nad etyką badań leków

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie jedna, ale dwie komisje, w tym wskazana przez ministra zdrowia, będą oceniały badania kliniczne, w których biorą udział pacjenci. Szczególny nacisk będzie położony na ocenę etyczności badania – zajmie się tym komisja wyznaczona przez ministra. Eksperci oceniają, że wydłuży to proces oceny i zwiększy koszty badań produktów leczniczych. Decyzja jest niezrozumiała – podkreślają.

22.08.2022

Polacy omijają gabinety dentystyczne ze strachu i z braku pieniędzy

Pacjent Opieka zdrowotna

Aż 81 proc. Polaków boi się dentysty. Wielu omija gabinety przez większą część swojego życia. Powodem jest strach m.in. przed bólem – wynika z raportu dentysta.eu. Spora grupa nie chodzi do stomatologa, bo prywatne leczenie jest drogie, a zbyt długo musi czekać na leczenie z publicznych środków. Tymczasem kolejki będą coraz dłuższe, bo gabinetów leczących za pieniądze NFZ ubywa.

20.08.2022

134 szpitale nie mają pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z analiz finansowych przesłanych w piątek do Związku Powiatów Polskich wynika, że 134 szpitale nie będą w stanie wypłacić podwyżek dla pracowników działalności podstawowej. Wcześniej Narodowy Fundusz Zdrowia informował, że ponad 84 proc. szpitali podpisało aneksy do umów, które zakładają wyższą wycenę świadczeń.

19.08.2022

Wielka reforma leczenia w POZ za niewielkie pieniądze

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Roczny koszt opieki koordynowanej ponoszony przez NFZ to około 900 mln złotych. Suma wydaje się spora, jednak w przeliczeniu na jednego chorującego przewlekle pacjenta, który będzie się leczył w poradni POZ, to zaledwie 23,5 zł miesięcznie. Niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że za tę kwotę przychodnia ma sfinansować między innymi diagnostykę, konsultacje ze specjalistą i porady dietetyczne.

19.08.2022

Krótsze szkolenie specjalizacyjne w psychiatrii dzieci i młodzieży

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Możliwość odbycia krótszego szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przewiduje projekt rozporządzenia dotyczącego specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zmiana wynika z dużego zapotrzebowania na lekarzy specjalistów, których niedobór okazał się szczególnie kłopotliwy podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2.

18.08.2022

Certyfikaty zdobyte przez lekarzy na szkoleniach trafią do kosza

Zawody medyczne Zarządzanie

Umiejętności zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, na przykład z zakresu medycyny estetycznej, epidemiologii szpitalnej czy medycyny bólu, będą certyfikowane przez towarzystwa naukowe oraz instytuty badawcze. Oznacza to wątpliwości dotyczące wartości odbytych przez medyków szkoleń i uzyskanych certyfikatów. Nowe przepisy są właśnie konsultowane.

18.08.2022

Pacjenci bez dostępu do darmowych badań, bo wycena nie odpowiada realiom rynku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dostęp do większej liczby bezpłatnych badań pacjenci mają tylko w teorii. Ceny testów i badań diagnostycznych w ciągu ostatnich miesięcy wzrosły i część przychodni musi do nich dopłacać – alarmują lekarze. Dlatego wiele placówek POZ w ogóle nie decyduje się na realizacje świadczeń w ramach budżetu powierzonego. Nie chcą ryzykować, bo jest on na granicy rentowności.

17.08.2022

Będzie program wsparcia opieki długoterminowej i geriatrycznej - rząd przyjął uchwałę

Pacjent Opieka zdrowotna

Siedem miliardów złotych w latach 2022-2029 zostanie wydane na dostosowanie podmiotów leczniczych zajmujących się opieką długoterminową i geriatryczną. We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych”. Doposażonych i zmodernizowanych zostanie około 200 podmiotów leczniczych.

16.08.2022

Ponad 100 pacjentów z rekompensatą za powikłania po szczepieniu przeciwko Covid-19

Koronawirus szczepienia

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 1165 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego za niepożądane odczyny po szczepionce przeciwko Covid-19. Rzecznik wydał 108 pozytywnych decyzji w sumie na kwotę ponad 2,2 mln zł. Aż w 418 spraw okoliczności nie były wystarczające do wszczęcia postępowania.

16.08.2022

Polska przyjmie regularne transporty rannych z Ukrainy - prezydent podpisał nowelizację

Opieka zdrowotna Ukraina

Umożliwienie leczenia i transportowania z Ukrainy osób, które doznały obrażeń w wyniku działań wojennych zakłada podpisana przez prezydenta znowelizowana ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw. Pomoc będzie udzielana obywatelom Ukrainy i osobom niebędącym obywatelami tego kraju, a walczącym po stronie ukraińskiej podczas obecnie trwającej wojny.

16.08.2022

Prezydent podpisał nowelizację - nie będzie państwowych egzaminów dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej i niektórych innych ustaw, które likwidują Państwowy Egzamin Ratownictwa Medycznego (PERM) oraz Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny (PEF). - Fizjoterapeuci i ratownicy medyczni mają szybciej wchodzić na rynek pracy – tak zmianę uzasadniało Ministerstwo Zdrowia, które było autorem projektu.

16.08.2022

Geriatrzy i łóżka w szpitalach dla seniorów potrzebne od zaraz

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rząd zaczął dostrzegać, że społeczeństwo się starzeje. Odziały w szpitalach powiatowych mają być przekształcane w miejsca opieki długoterminowej lub oddziały geriatryczne. Potrzeba jest ogromna – mówią dyrektorzy tych placówek. Obawiają się jednak, że opieka nad starszymi będzie się odbywała kosztem innych pacjentów. Głównym wyzwaniem jest jednak zapewnienie kadr, bo geriatrów brakuje.

16.08.2022

Zgoda na leczenie i inne oświadczenia pacjenta dla bezpieczeństwa lecznicy 

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Dokumentowanie faktu i treści oświadczenia woli złożonego przez pacjenta w konkretnej sprawie czynione jest dla celów dowodowych, gdyż stanowi istotny element dowodowy w przypadku ewentualnych postępowań kontrolnych, sądowych, odszkodowawczych itp. Niezwykle ważna jest treść oświadczenia woli pacjenta, czyli to, co pacjent chce wyrazić - piszą Karol Kolankiewicz i Anna Karkut.

15.08.2022

Szpital odmówił zapisu pacjenta do kolejki - zrobił to bezprawnie

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital nie może odmówić zapisania pacjenta na rehabilitację w warunkach stacjonarnych, tylko dlatego, że ten nie zarejestrował się na nią w miesiącu, w którym został wypisany ze szpitala. Takie sytuacje jednak się zdarzają, choć nie powinny. Ministerstwo Zdrowia i NFZ jednoznacznie zaznaczają, że takie działanie szpitala jest niezgodne z prawem.

13.08.2022

Od 17 sierpnia lekarze będą mogli przyjąć czwartą dawkę szczepionki

Zawody medyczne Koronawirus

Od 17 sierpnia personel medyczny: pracownicy podmiotów medycznych, studenci kierunków medycznych i farmaceuci będą mogli przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19.  Wystawionych zostanie 400 tys. e-skierowań - zapowiedziało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W pierwszej kolejności szczepienie dostaną osoby, które zajmują się pacjentami covidowymi.

12.08.2022

Lekarski Egzamin Weryfikacyjny dla cudzoziemców spoza UE

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Osoba, która uzyskała dyplom lekarza w państwie niebędącym państwem członkowskim UE, uprawniający w tym państwie do wykonywania zawodu lekarza, po ukończeniu co najmniej 5-letnich studiów, może przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego. Potwierdza on spełnienie minimalnych wymogów kształcenia określone w przepisach prawa UE.

12.08.2022

NFZ nie nadąża z aneksowaniem umów, przelewy dla przychodni według starych wycen

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Niektóre przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej nie dostały z Narodowego Funduszu Zdrowia przelewów uwzględniających obowiązującą od lipca m.in. wyższą stawkę kapitacyjną. Otrzymują korektę dopiero po wpisaniu do systemu aneksu do umowy z Funduszem. Proces aneksowania trwa, a wynagrodzenia minimalne przychodnie powinny wypłacić pracownikom już z uwzględnieniem podwyżek. NFZ zaznacza, że aneksy rejestruje na bieżąco.

12.08.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski