Lewiatan: Polska prezydencja w UE szansą na korzystne zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Poprawa jakości i dostępności opieki zdrowotnej, zwiększenie świadomości obywateli w kontekście profilaktyki zdrowotnej i samodzielnego dbania o swoje zdrowie, uwzględnienie roli aptek w unijnych programach zdrowia publicznego oraz wsparcie rozwoju usług aptecznych – to niektóre postulaty na polską prezydencję w UE, które przygotowała Konfederacja Lewiatan.

31.07.2024

NIK: Pozorny outsourcing w szpitalach w województwie podkarpackim

Zawody medyczne Zarządzanie

W czterech na pięć podkarpackich szpitalach, skontrolowanych przez NIK, funkcjonowało zjawisko pozornego outsourcingu, gdzie etatowi pracownicy medyczni świadczyli opiekę zdrowotną we własnym miejscu pracy, ale w czasie dodatkowym i z tytułu kontraktów podpisywanych z podmiotami zewnętrznymi. Outsourcing pracowniczy jest co do zasady dopuszczalny, ale nie na takich zasadach. NIK zwraca uwagę, że stwierdzona praktyka może zagrażać bezpieczeństwu zarówno pacjentów, jak i samego personelu.

31.07.2024

Zakłady patomorfologii od ponad roku nie mogą uzyskać akredytacji i finansowania z NFZ

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W czerwcu 2023 roku zakończył się proces akredytacji jednostek diagnostyki patomorfologicznej (JDP) realizowany w ramach projektu PO WER. Akredytację otrzymało ponad 40 zakładów. To warunek finansowania z NFZ procedur patomorfologicznych. Kolejne zakłady chciałyby uzyskać taki certyfikat, ale nie mają możliwości. Założeń sprawdzonych w pilotażu nie zaimplementowano bowiem do całego systemu ochrony zdrowia. Proces akredytacji JDP, mimo wielokrotnych zapowiedzi resortu zdrowia, nie został wznowiony.

30.07.2024

Szczepienia przeciw Covid-19 wśród zalecanych - co nas czeka jesienią?

Pacjent Opieka zdrowotna

Szczepienia przeciwko Covid-19 znajdą się w grupie zalecanych. Dla pacjentów będą bezpłatne - wynika z obwieszczenia ministra zdrowia. Resort poinformował też, że złożył zamówienie na zmodyfikowany preparat dostosowany do nowego wariantu wirusa. Zaktualizowana szczepionka będzie dostępna prawdopodobnie na przełomie września i października w podmiotach POZ oraz aptekach.

29.07.2024

Zmiana przepisów o ratownictwie może nie wystarczyć, gdy brakuje specjalistów

Zawody medyczne

Projekt zmian dotyczących ratownictwa medycznego miał być odpowiedzią na zidentyfikowane w systemie problemy, ale środowisko lekarzy ma wątpliwości, czy faktycznie tak się stanie. W toku opiniowania zgłoszono uwagi m.in. w zakresie zmiany definicji lekarza specjalisty. Wskazano również, że projekt nie rozwiązuje problemu braku specjalistów i kwestii dysponowania karetkami specjalistycznymi ze względu na odległość, a nie rodzaj zdarzenia.

29.07.2024

E-papierosy dla młodych ludzi prawie jak cukierki - potrzebne działania państwa

Pacjent Akcyza

Resort zdrowia i Ministerstwo Finansów wspólnie podejmują działania zmierzające do ograniczenia dostępu do wyrobów tytoniowych. Od przyszłego roku podwyższeniu i rozszerzeniu ma ulec m.in. stawka akcyzy. A problem, zwłaszcza związany z jednorazowymi e-papierosami, jest ogromny - badania wskazują, że sięgają po nie nawet dzieci poniżej 13. roku życia. O zmiany w przepisach i stworzenie polityki antynikotynowej państwa apeluje też Rzecznik Praw Obywatelskich.

27.07.2024

Opublikowano wykaz szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o publikacji pierwszego wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Jest on podzielony na województwa, a będzie obowiązywać przez dwa lata - do 26 lipca 2026 r. Placówki zakwalifikowane do KSO mają zapewniać kompleksową opiekę onkologiczną: diagnostykę, leczenie i monitorowanie.

26.07.2024

Polacy konsumują coraz więcej tzw. małpek - ministrowie będą rozmawiać o rozwiązaniach

Akcyza

W piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański mają spotkać się, aby porozmawiać o "budzącej niepokój bardzo wysokiej sprzedaży małpek". Szefowa resortu zdrowia będzie przekonywać do zdecydowanego podniesienia opłaty na niewielkie butelki. Minister finansów zaznacza przy tym, że nie jest przewidywany wzrost kwoty akcyzy na wyroby alkoholowe.

26.07.2024

Nowa szczepionka na Covid-19 w Polsce prawdopodobnie na przełomie września i października

Pacjent Opieka zdrowotna

Minister zdrowia poinformowała w czwartek podczas konferencji prasowej, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko Covid-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa. Jeśli firma zarejestruje ją w optymistycznym wariancie do połowy sierpnia, to realnie ta szczepionka pojawi się w magazynach w drugiej połowie września.

25.07.2024

Więcej rehabilitacji w poradni niż w domu pacjenta – NFZ zapowiada zmiany

Pacjent Zawody medyczne

Przybywa pacjentów czekających w kolejce do rehabilitacji w poradniach. Dlatego NFZ proponuje, aby maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Chce w ten sposób usprawnić dostęp do rehabilitacji ambulatoryjnej. Samorząd fizjoterapeutów uważa natomiast, że ograniczy to dostęp do fizjoterapii domowej i może prowadzić do zwolnień fizjoterapeutów. Trwają rozmowy i konsultacje zarządzenia prezesa NFZ.

25.07.2024

Więcej pieniędzy na mammografy i szkolenia koordynatorów onkologicznych

Finansowanie zdrowia

Zwiększenie środków o kwotę 20 mln złotych w związku ze zidentyfikowanymi pilnymi potrzebami infrastrukturalnymi, które jeszcze w tym roku zostaną przeznaczone na zakup aparatury medycznej dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą (m.in. nowe mammografy). To jeden z celów nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2024 rok.

24.07.2024

Lekarz musi się dokształcać, ale za brak punktów konsekwencje nie grożą

Zawody medyczne

Teoretycznie przepisy wskazują, że lekarze mają obowiązek regularnego poszerzania swojej wiedzy po zakończeniu formalnej edukacji. W praktyce obowiązek nie jest jednak do końca respektowany. - Są dziesiątki, setki lekarzy, nie tylko chirurgów, którzy nigdy albo od kilkudziesięciu lat nie wzięli udziału w żadnym kongresie - wskazuje prof. dr hab. n. med. Adam Dziki. Lekarze również uważają, że potrzebne są zmiany, choć niekoniecznie nastawione na surowe sankcje.

24.07.2024

NRL: Burza wokół ograniczenia dostępu do opioidów może uderzyć w pacjentów

Pacjent

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela pogląd towarzystw naukowych, że niebezpieczeństw wynikających ze stosowania fentanylu w celach niemedycznych nie należy rozciągać na pacjentów, u których może być on używany pod kontrolą lekarza. Zwraca uwagę, że w tym przypadku potrzebna jest rzeczowa debata. Proponuje wsparcie w wypracowaniu przepisów, które w sposób racjonalny i kompleksowy ograniczałyby przepisywanie opioidów w celach niemedycznych.

23.07.2024

Dłuższy pilotaż w centrach zdrowia psychicznego

Pacjent Opieka zdrowotna

Resort zdrowia po raz kolejny wydłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego - tym razem do 30 czerwca 2025 roku. Od 1 lipca zwiększy się także stawka ryczałtu na świadczenia udzielane po tym czasie. Centra zdrowia psychicznego zmieniają model wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi na opiekę środowiskową.

23.07.2024

Skazany farmaceuta traci prawo do wykonywania zawodu - MZ nie planuje zmian

Zawody medyczne Farmacja

Część farmaceutów uważa, że sankcja przewidziana w przepisach, zgodnie z którą prawomocny wyrok skazujący wiąże się z automatyczną utratą prawa do wykonywania zawodu, jest zbyt surowa. Podobnej regulacji nie ustanowiono np. w przypadku pielęgniarek czy ratowników medycznych. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację zaznacza jednak, że nie pracuje nad zmianą przepisów.

23.07.2024

Trwa spór wokół nowelizacji „ustawy płacowej” i pensji dla pielęgniarek

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia sprzeciwia się przepisom obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który opracował założenia projektu, odpowiada, że zaniechanie proponowanych działań doprowadzi do jeszcze większych braków pielęgniarek i pogłębienia kryzysu w ochronie zdrowia.

22.07.2024

Potrzebujemy rzetelnej edukacji zdrowotnej - wreszcie jest na nią szansa

Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pacjenci nie znają podstawowych różnic między poszczególnymi rodzajami placówek medycznych i nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Często trafiają na oddział ratunkowy, gdzie czekają w długiej kolejce, bo lekarze nie są w stanie przyjąć tylu osób, ile zazwyczaj zgłasza się do szpitala. Wiedza o systemie ma być jednym z elementów nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej, która będzie nauczana w szkołach od 2025 roku. Podstawa programowa ma być wkrótce konsultowana.

22.07.2024

Dzieci z niskorosłością bez dostępu do leczenia bez bólu

Pacjent Opieka zdrowotna

Jedyna dostępna obecnie w Polsce, finansowana przez NFZ, terapia dla dzieci z achondroplazją to bolesna i kontrowersyjna operacja rozciągania kości. Dużo skuteczniejszy jest innowacyjny lek worosytyd. W Polsce terapia nim nie jest refundowana. Choć kuracja jest droga, to równie kosztowne jest leczenie powikłań achondroplazji. Tymczasem ponad 200 dzieci z tą chorobą pozostaje bez dostępu do nowoczesnego leczenia. A czas jest kluczowy, bo lek trzeba podać do zamknięcia płytek wzrostu.

20.07.2024

Alkohol w saszetkach jak musy owocowe – i równie łatwy do kupienia

Rynek i konsument

Teoretycznie przepisy nie zezwalają wprost na sprzedaż alkoholu w internecie, a resort zdrowia nie planuje tego zmieniać. W praktyce sprzedawcy znaleźli jednak sposoby, by obejść regulacje, a sytuację dodatkowo skomplikowała zmiana linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Do alkoholu łatwy dostęp zyskują w ten sposób niepełnoletni. Zwłaszcza, że kreatywność w tworzeniu wyrobów też jest coraz większa. - To ułatwianie dostępu do alkoholu młodym ludziom - alarmują eksperci.

19.07.2024