NIK reaguje na apele pielęgniarek. Powoła Zespół Analizy Ryzyka

Zawody medyczne

Przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych spotkały się z prezesem NIK Marianem Banasiem. W ich opinii NIK jest jedyną instytucją, która zareagowała na niepokojące informacje dotyczące zastępowalności kadr w tych zawodach.

14.07.2021

Dworczyk: Nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień

Koronawirus szczepienia

Francja w obawie przed kolejną falą epidemii zaostrza politykę szczepieniową i ograniczy osobom niezaszczepionym dostęp do restauracji czy centrów handlowych. Tuż po tych zapowiedziach na szczepienia zarejestrował się milion Francuzów. O plany podobnych działań w Polsce pytany był w środę pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zapewniał, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień.

14.07.2021

Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny

Opieka zdrowotna

Lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi wiele badań. Może wypisać skierowanie na zbadanie stężenia ferrytyny, które pozwala ocenić poziom żelaza we krwi oraz witaminy D3. Lista dostępnych w POZ badań nie jest krótka, ale ograniczona. Określa ją w rozporządzeniu minister zdrowia.

14.07.2021

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o mapach potrzeb zdrowotnych

Finansowanie zdrowia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach zdrowotnych, która przewiduje wprowadzenie nowego systemu planowania strategicznego w ochronie zdrowia poprzez usprawnienie organizacji tworzenia mapy potrzeb zdrowotnych i wykorzystania jej do prowadzenia polityki zdrowotnej. Według Senatu łamie ona konstytucję, ale Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu ustawy.

13.07.2021

Szpitale już zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Na pediatrii, chirurgii ogólnej, internie, neurologii i szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy. Oddziały są zamykane do czasu skompletowania kadry. Jedne na kilka dni, inne na kilka miesięcy. Eksperci apelują o szybkie działania po stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, by sytuacja się nie pogorszyła. Potrzebne są wyższe wyceny i lepsza analiza potrzeb.

13.07.2021

Konkurs dla liderów zmian w ochronie zdrowia trwa! Zapraszamy do udziału

Opieka zdrowotna

Placówki medyczne, zarówno szpitale jak i przychodnie, mogą wziąć udział w konkursie "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia". Kapituła wybierze tych, którzy najlepiej zarządzają bezpieczeństwem pacjenta, skutecznością, jakością, procesami, personelem, ale nie tylko. W tym roku także nagrodzona zostanie najlepsza przychodnia zorientowana na jakość.

12.07.2021

Na budżecie NFZ w 2022 roku zyskają uzdrowiska. Kolejki do specjalistów będą nadal

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.

12.07.2021

Nowe rozporządzenie poszerza grupę zwolnionych z kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Opublikowana w piątek 9 lipca nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje roszerzenie grupy osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej oraz elektronizację procesu składania kart lokalizacji podróżnego przez osoby przekraczające granicę Polski samolotem. Bez obowiązkowej kwarantanny będzie można przylecieć z Turcji.

10.07.2021

Profilaktyka 40 plus – zmarnowany potencjał ankiety online

Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci krytykują ankietę, którą muszą wypełnić osoby 40 plus, by dostać skierowanie na uruchomiony przez rząd pakiet podstawowych badań. Wskazują, że jest ona zaprzeczeniem działań profilaktycznych, może wprowadzić w błąd, a nawet wystraszyć pacjentów. Co więcej została przygotowana niezgodnie z prawem.

10.07.2021

Pfizer złoży wniosek o zatwierdzenie w USA trzeciej dawki szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Koncern Pfizer planuje w sierpniu zwrócić się do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie w trybie ratunkowym dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19. Trzecia, dodatkowa dawka miałaby zapewnić lepszą ochronę przed wariantem Delta.

09.07.2021

Finanse i jakość zdecydują o kategorii szpitala

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

We wrześniu projekt w sprawie reformy szpitali trafi do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Zdrowia chce, żeby nowa ustawa zaczęła obowiązywać już od stycznia 2022 roku. Zgodnie z założeniami szpitale będą dzielone na cztery kategorie od A do D. Zdecydują o tym wyniki finansowe, ale sprzed pandemii i jakościowe, np. liczba rehospitalizacji, migracje pacjentów czy liczba zabiegów.

09.07.2021

Ministerstwo Zdrowia chce lepiej koordynować działania profilaktyczne

Pacjent Opieka zdrowotna

W Ministerstwie Zdrowia powołano trzynastoosobowy zespół do spraw koordynacji działań profilaktycznych. W jego składzie nie ma przedstawicieli organizacji pacjenckich oraz lekarzy rodzinnych. Przewodniczącym zespołu został wiceminister Waldemar Kraska.

08.07.2021

Tylko 0,7 proc. zakażonych Covid-19 to zaszczepieni

Pacjent Koronawirus szczepienia

Zaszczepieni mogą zachorować na COVID-19, ale mogą czuć się znacznie bezpieczniej. Od chwili startu Narodowego Programu Szczepień do 5 czerwca 2021 roku wykryto 11 778 przypadków Covid-19 u osób w pełni zaszczepionych. To stanowi 0,7 proc. wszystkich zakażeń w tym okresie.

08.07.2021

Nie ma więcej pieniędzy dla ratowników medycznych, ale będzie ustawa o ich zawodzie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od stycznia 2022 roku ma obowiązywać nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego. Ma się w niej znaleźć prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego, zostanie też zwiększona wycena świadczeń, by pogotowia miały z czego utrzymać ratownikom na kontrakcie dotychczasowe wynagrodzenia. Mimo to wielu z nich będzie odchodzić z zawodu.

08.07.2021

Rząd szuka pomysłów na zaszczepienie większości Polaków, ale nie słucha ekspertów

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd boi się czwartej fali pandemii i szuka pomysłów, jak zachęcić Polaków do szczepień przeciwko Covid 19. Zdaniem ekspertów program zachęt powinien zacząć działać jak najszybciej, by zdążyć z drugą dawką szczepionki przed jesienią. Nie wystarczy premiowanie lekarzy rodzinnych. Trzeba wysłać na wieś mobilne punkty szczepień, a przede wszystkim poprawić politykę informacyjną.

07.07.2021

Rząd szykuje się na czwartą falę pandemii

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Premier Mateusz Morawiecki ostrzega przed możliwym wzrostem zakażeń na przełomie września i października. A minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że najlepszą formą ograniczenia zakażeń i czwartej fali COVID-19 jest szczepienie. Jeśli liczba osób zaszczepionych będzie niska, to jesienią liczba zakażeń wyniesie aż 15 tys. dziennie.

06.07.2021

Zaszczepieni są zwolnieni z kwarantanny, także jak wracają z Turcji, Gruzji czy Brazylii

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Co do zasady podróżni wracający z zagranicy podlegają 10-dniowej kwarantannie. Jest ona nakładana automatycznie po dokonaniu wpisu przez służby graniczne w Ewidencji Wjazdów do Polski. Jeśli zatem pogranicznik nie sprawdzi nas, to kwarantanny można uniknąć. Zwolnieni z niej są skuteczne zaszczepieni, ich dzieci poniżej 12 roku życia oraz ozdrowieńcy.

06.07.2021

Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia w końcu zdecydowało się uregulować zasady udzielania przez lekarzy specjalistów zdalnych porad, ale dopiero od 1 października 2021 roku. Od tego dnia pacjent będzie decydować, czy chce skorzystać z teleporady. Te będą zabronione dla dzieci poniżej 6 roku życia. Zdalnej konsultacji nie udzieli stomatolog, psychiatra oraz rehabilitant.

06.07.2021

Naukowcy apelują do MZ o zalecenia dot. wizyt u pacjentów niecovidowych w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna

Kilkudziesięciu naukowców zaapelowało do ministra zdrowia o pilne wypracowanie wytycznych dotyczących odwiedzin bliskich u pacjentów na szpitalnych oddziałach niecovidowych. Jak podkreślają, brak takich wytycznych sprawia, że w sposób uznaniowy ograniczana jest realizacja podstawowego prawa pacjenta.

05.07.2021

NFZ w Lublinie ma nowego dyrektora

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski powierzył pełnienie obowiązków dyrektora lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Dagmarze Marczewskiej, dotychczas zastępcy dyrektora do medycznych. O zmianach poinformowała na Twitterze rzecznik prasowy oddziału Małgorzata Bartoszek.

05.07.2021