Ministerstwo Zdrowia zapowiada podniesienie marży aptecznej

Finansowanie zdrowia Farmacja Zarządzanie

Marże apteczne określone w tzw. ustawie refundacyjnej zostaną zwiększone - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Farmaceuci alarmują, że obecnie wysoka inflacja pochłania marżę za obrót lekami refundowanymi. Zmienione mają zostać także marże hurtowe. Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) ostrzegał ostatnio, że niskie marże mogą doprowadzić do ograniczenia dostaw leków do aptek.

09.08.2022

NFZ „dosypie” szpitalom 350 mln zł na pensje

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Dodatkowe środki z budżetu NFZ to odpowiedź na problemy szpitali powiatowych, którym brakuje pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń w wyższych kwotach, obowiązujących od 1 lipca. Od 1 sierpnia podniesiona zostanie jednostka rozliczeniowa w ryczałcie. Dodatkowo o 2 proc. więcej pieniędzy dostaną szpitale I i II poziomu referencyjności. W sumie będzie to 350 mln złotych do końca roku.

09.08.2022

Państwowy system monitorujący dostęp do leków to fikcja

Pacjent Farmacja Zarządzanie

Centralny system codziennie pobiera dane o tym, co dokładnie znajduje się w magazynach aptek i hurtowni farmaceutycznych. Raporty te uspokajają Ministerstwo Zdrowia. Natomiast według ekspertów zakłamują rzeczywistość, nie pokazując faktycznych problemów aptek i pacjentów. W dodatku zbierane dane nie są wykorzystywane do zarządzania dostępnością leków.

09.08.2022

Przymus bezpośredni w DPS-ach bez kontroli i możliwości złożenia skargi

Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna

Przepisy określają zasady unieruchomienia lub izolacji osób chorujących psychicznie, ale brakuje ich w odniesieniu do osób przebywających w domach opieki społecznej i zakładach opiekuńczo leczniczych. Tam, gdzie nie ma regulacji, jest dowolność, która prowadzi do nadużyć. Zwłaszcza, jeśli osoba niesamodzielna w praktyce nie ma możliwości złożenia skargi. Rzecznik Praw Pacjenta chce to zmienić.

08.08.2022

Jedzenie w szpitalu smaczne i zdrowe - na razie w rozporządzeniu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Zamiast parówek i mielonek pacjenci w szpitalach mają dostawać wędliny i dobrej jakości mięso – takie zalecenia minister zdrowia wpisał do konsultowanego projektu rozporządzenia. Na talerzu powinna znaleźć się przede wszystkim spora porcja warzyw, a posiłki powinny być zbilansowane. Plan brzmi bardzo dobrze. Niestety nie przewidziano jego finansowania, a szpitali na "rarytasy" nie stać.

06.08.2022

E-zdrowie bez prądu to pacjent zostawiony na lodzie – a ochrony prawnej brak

Opieka zdrowotna Farmacja

Konsekwentnie wdrażany w ostatnich latach system teleinformatyczny, w którym funkcjonują pacjenci, przychodnie POZ i apteki, nie będzie działał bez dostaw energii elektrycznej. Brak prądu oznacza dla części pacjentów utrudniony dostęp do świadczeń i leków. Tymczasem podmioty te nie mają gwarancji, które otrzymały szpitale i ratownictwo medyczne, na wypadek ograniczeń dostaw.

05.08.2022

Niektóre szpitale nie wypłacą podwyżek. NFZ podpisał umowy w sześciu województwach

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

NFZ podpisał umowy ze szpitalami w ponad sześciu województwach - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Mają one zapewnić pieniądze na ustawowy wzrost wynagrodzeń dla personelu medycznego od 1 lipca. Mimo to zdecydowana większość szpitali zmuszona jest wstrzymać realizację podwyżek wynagrodzeń. Dyrektorzy podkreślają, że nowa wycena świadczeń nie pozwala na pokrycie tych kosztów. Największy problem mają szpitale powiatowe.

04.08.2022

Są pierwsze skargi do PIP w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od pierwszego lipca, czyli od wejścia w życie przepisów podnoszących płace minimalne w ochronie zdrowia, do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wpłynęło siedem skarg. To konsekwencja problemów z ustalaniem przez dyrektorów szpitali wysokości wynagrodzenia m.in. pielęgniarek o różnym poziomie wykształcenia i kwalifikacji, o których pisaliśmy w Prawo.pl. Różnice w wysokości pensji zasadniczej według nowych przepisów to nawet 2 tysiące złotych brutto.

04.08.2022

Od września czwartą dawką zaszczepią się kolejne grupy

Pacjent Koronawirus

Drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19 od początku września będą mogły przyjmować osoby dorosłe. Choć resort zdrowia nie wyklucza też, że będzie to jeszcze większa część populacji. Obecnie czwarta dawka (druga przypominająca) jest dostępna dla osób, które ukończyły 60 lat oraz ze wskazaniami do szczepienia ze względu na zaburzenia odporności, które ukończyły 12 lat. 

03.08.2022

E-recepta zadziała także za granicą – ale na razie tylko w Finlandii

Pacjent Farmacja

Elektroniczna transgraniczna recepta ułatwia życie pacjentowi, który przebywa poza krajem, skończyły mu się leki i musi je pilnie wykupić. Dobra wiadomość jest taka, że Polska otrzymała właśnie zgodę na dołączenie do unijnego systemu e-recept. Zła, że polski pacjent póki co będzie mógł korzystać z udogodnienia tylko w jednym państwie Unii Europejskiej.

03.08.2022

Specjalistów jak na lekarstwo, a kolejni lekarze chcą wyjeżdżać

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W tym roku średnio każdego miesiąca około 70 lekarzy wchodzi na ścieżkę, która pozwala im na wyjazd z kraju – wynika z danych przekazanych Prawo.pl przez Naczelną Izbę Lekarską (NIL). Procentowo - w ramach danej specjalizacji - najwięcej zaświadczeń, które umożliwiają pracę za granicą, otrzymują psychiatrzy dzieci i młodzieży, immunolodzy i onkolodzy kliniczni.

02.08.2022

Weterynarze z UE mają pracować na równych prawach - prezydent podpisał nowelizację

Zawody medyczne

Zmieni się zakres informacji dotyczących czasowego wykonywania zawodu lekarza weterynarii zamieszczanych w ewidencjach prowadzonych przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Ustawa realizuje uwagi Komisji Europejskiej, która zwracała uwagę, że weterynarze nie muszą podawać miejsca i czasu świadczenia usługi, a tego wymagają obecnie polskie przepisy.

01.08.2022

Wyciekły dane pacjenta - prezes UODO nałożył karę

Pacjent RODO

Pacjent otrzymał od lekarza skierowanie do poradni specjalistycznej zawierające dane innej osoby, m.in. o stanie jej zdrowia. To naruszenie ochrony danych osobowych, które Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powinno zgłosić i powiadomić pacjenta, którego dane omyłkowo ujawniło. Nie zrobiło tego i teraz ma zapłacić karę w wysokości 10 tys. zł.

01.08.2022

Zarządzanie kolejną falą Covid-19 odbywa się po omacku

Opieka zdrowotna Koronawirus

Liczba zakażonych Covid-19 jest znacznie wyższa niż pokazują to oficjalne statystki. Farmaceuci mówią o masowo kupowanych przez pacjentów testach, a eksperci wskazują na pomiary ścieków, w których stężenie SARS-CoV-2 jest na poziomie z ostatniej fali. Powrotu do powszechnego, finansowanego przez NFZ testowania jednak nie ma. Covid-19 ma być zwykłą chorobą zakaźną.

01.08.2022

Bez lekarza nie ma trzeźwienia, izbom wytrzeźwień pomógłby ratownik medyczny

Z przepisów wynika, że w skład każdej zmiany izby wytrzeźwień musi wchodzić m.in. lekarz lub felczer. Felczerów jest jak na lekarstwo, a lekarze nie palą się do takiej pracy. Dyrektorzy Izby wytrzeźwień apelują, że należy zmienić przepisy tak, aby lekarza mógł zastąpić ratownik medyczny. Z powodu obsady medycznej, w tym roku działalność zawiesiła już izba wytrzeźwień w Głogowie.

30.07.2022

RPO: skuteczna mediacja powinna umożliwić umorzenie kary dla lekarza

Pacjent Zawody medyczne

Według Rzecznika Praw Obywatelskich powinna istnieć możliwość umorzenia postępowania przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lub sąd lekarski w przypadku zawarcia ugody przed mediatorem izby lekarskiej. Chodzi o sytuacje, gdy obwiniony lekarz pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie.

29.07.2022

Szpitale nie zapłacą minimalnego CIT – Ministerstwo Finansów precyzuje przepisy

Finansowanie zdrowia

Podatnicy osiągający większość przychodów w związku ze świadczeniem usług ochrony zdrowia zostaną zwolnieni z płacenia tzw. podatku od strat, czyli minimalnego CIT. O wprowadzenie takiego rozwiązania postulowała branża. W innym wypadku szpitalom działającym w formie spółek groziła utrata płynności finansowej i wzrost zadłużenia. Ministerstwo Finansów wsłuchało się w te głosy.

29.07.2022

Izolacja chorych na małpią ospę możliwa także w domu

Pacjent Opieka zdrowotna

Chory na małpią ospę, który nie wymaga hospitalizacji, będzie objęty obowiązkową izolacją w warunkach domowych. Takie same zasady będą dotyczyły osób zakażonych oraz podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Resort wyjaśnia, że chce w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

28.07.2022

Szpital za pacjenta z Covid-19 ma otrzymać "premię" - zapowiada minister zdrowia

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Nie będzie dodatkowego finansowania grup zawodowych zajmujących się walką z Covid-19 - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Natomiast, jeżeli pacjent z Covid-19 będzie hospitalizowany, to szpital otrzyma "pewnego rodzaju premię". Rozdzieli ją następnie dyrektor według uznania i systemu motywacyjnego - zapowiedział minister.

28.07.2022

Urządzenie do nieinwazyjnego usuwania raka mózgu trafi do szpitala w Olsztynie

Pacjent Opieka zdrowotna

Przy szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie rozpoczęła się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi. Zostanie on wyposażony w mikroakcelerator liniowy ZAP X, który pozwala na wykonywanie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. – Urządzenie pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie – mówi prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM. Pierwsi pacjenci trafią do placówki wiosną przyszłego roku.

28.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski