NIK: Ocena inwestycji w ochronie zdrowia bez powiązania z potrzebami zdrowotnymi

Finansowanie zdrowia

Organy opiniujące nie miały wiedzy na temat stanu realizacji i efektów inwestycji. Większość przedsięwzięć realizowano z opóźnieniem, a w trakcie dokonywano zmian w zakresie rzeczowym, w związku z czym efekt końcowy często różnił się od pierwotnych założeń - zauważyła Najwyższa Izba Kontroli. Finansowe rezultaty kontroli to nieprawidłowość na kwotę ogółem niemal 5,5 mln złotych.

04.06.2024

Znieczulanie do porodu. Kij i marchewka ma zmobilizować szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale, które nie znieczulają kobiet do porodów, stracą finansowo. Zyskają te, w których wskaźnik znieczuleń będzie rósł. Rozwiązanie wprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia może zachęcić do wykonywania znieczuleń placówki, w których rodzi się sporo dzieci. Może pogrążyć jeszcze bardziej te porodówki, w których dzieci rodzi się mało. Wpisuje się to w plan minister zdrowia, która ze względu na zmiany demograficzne, chciałaby część z nich przekształcić w zol-e.

04.06.2024

Leczenie za granicą "na NFZ" tylko w określonych sytuacjach

Pacjent Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie za granicą tylko w ściśle określonych przypadkach. W zeszłym roku wydał 126 takich zgód. Wniosków wpłynęło 160. Najwięcej w Unii Europejskiej kosztowało leczenie pacjenta w zakresie chirurgii onkologicznej – ok. 740 tys. złotych. Łącznie przez 20 lat NFZ wydał 2087 zgód na leczenie za granicą.

03.06.2024

Lekarki i lekarki dentystki nie będzie. Środowisko nie zgłasza potrzeby

Zawody medyczne

Do Ministerstwa Zdrowia nie zgłosili się żadni przedstawiciele środowiska lekarskiego w celu wprowadzenia do obowiązujących aktów prawnych zmian tytułu zawodowego lekarz i lekarz dentysta - zaznacza Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na interpelację posła, który zauważa, że kobieta nie może podpisać się jako "lekarka". Tymczasem maskulatywy wprowadzono i w przepisach funkcjonuje zawód "pielęgniarza" obok zawodu pielęgniarki.

03.06.2024

Finansowanie świadczeń na SOR niezależne od długości pobytu pacjenta

Finansowanie przez NFZ świadczeń zdrowotnych na szpitalnym oddziale ratunkowym odbywa się na podstawie stawki ryczałtu. Zatem w odniesieniu do SOR nie funkcjonuje pojęcie „osobodnia”, jak w przypadku pobytu pacjenta na innych oddziałach szpitalnych stacjonarnych i dziennych.

03.06.2024

Kara dla szpitala, który nie przeprowadzi legalnej aborcji

Pacjent Zawody medyczne

Szpital, który ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń z ginekologii i położnictwa, jest zobowiązany do wykonania zakończenia ciąży, w miejscu udzielania świadczeń, niezależnie od powstrzymania się od wykonania aborcji przez lekarza wykonującego zawód w tym szpitalu, powołującego się na klauzulę sumienia - zakłada to rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które weszło w życie pod koniec maja.

01.06.2024

1 czerwca - rozpoczyna się rządowy program finansowania in vitro

Pacjent Finansowanie zdrowia

Z finansowania mogą skorzystać pary, które mają potwierdzoną dokumentacją medyczną niepłodność lub co najmniej przez rok przechodziły nieskuteczne leczenie. Szacuje się, że w Polsce niepłodność może dotyczyć ok. trzech mln osób. Wsparcie otrzymają też pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. Ministerstwo Zdrowia wybrało 58 ośrodków, do których mogą zgłaszać się pacjenci.

01.06.2024

Kto i kiedy przejrzy wyniki sekcji zwłok

Pacjent

Zasady dostępu do wyników sekcji zwłok zmarłego zależą od okoliczności, w których nastąpiła jego śmierć. Między innymi od tego, czy doszło do niej podczas pobytu w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, na przykład w szpitalu, czy zachodzi podejrzenie, iż była ona wynikiem przestępstwa lub czy u zmarłego rozpoznano lub podejrzewano zakażenie lub chorobę zakaźną.

01.06.2024

Zarządzanie jakością obowiązkowe już od 30 czerwca

Zawody medyczne Zarządzanie

Wewnętrzny system zarządzania jakością już za miesiąc powinien mieć każdy podmiot prowadzący działalność leczniczą, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wchodzą bowiem w życie kolejne przepisy tzw. ustawy o jakości. Regulacje ustawowe są ogólne. Niektóre podmioty czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Natomiast część szpitali jakością zarządza od lat, korzystając z dostępnych rozwiązań.

31.05.2024

Były minister zdrowia z zarzutem przekroczenia uprawnień

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy usłyszał były minister zdrowia Adam N. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym.

28.05.2024

Będzie odwrót od reformy kształcenia lekarzy. Są pierwsze decyzje

Zawody medyczne

Uczelnie z negatywnie zaopiniowanym kierunkiem lekarskim nie zrekrutują nowych studentów medycyny. Ministerstwo Zdrowia nie planuje bowiem przyznania im miejsc w roku akademickim 2024-2025. To uczelnie, których studenci na zajęcia w prosektorium muszą pokonywać blisko 300 kilometrów. Nie mają one odpowiedniej kadry. Zmiany mają być jednak głębsze - do poprawy są przede wszystkim standardy kształcenia lekarzy.

28.05.2024

18,5 mln zł dla szpitala w Otwocku z Funduszu Sprawiedliwości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

- Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji - m.in. Funduszu Sprawiedliwości, WOŚP, innych fundacji - dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów wyposażenia i infrastruktury Szpitala - podkreślił prof. Jarosław Czubak, dyrektor Szpitala Klinicznego im. prof. A. Grucy CMKP w Otwocku w przekazanym PAP dokumencie.

27.05.2024

Zadłużenie szpitali sięgnie 22 mld zł - informuje resort zdrowia

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Resort zdrowia pracuje nad zmianami w systemie szpitalnictwa. - Będzie możliwość wspólnego zarządzania szpitalami przez sąsiednie jednostki samorządu, aby nie dublować świadczeń - poinformował wiceszef resortu Wojciech Konieczny. Dodał, że z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zadłużenie szpitali na koniec 2024 r. może wynieść około 22 mld złotych.

27.05.2024

Wyższe nakłady na zdrowie zbyt małe - nie przekładają się na skrócenie kolejek

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Szpitale będą kontestować rozwiązania zakładające finansowanie podwyżek w ochronie zdrowia z zapłaty za nadwykonania. Tak było w poprzednich latach, gdy w lipcu rosły płace minimalne. Rozmowy rozpoczęte w ubiegłym tygodniu z Ministerstwem Zdrowia mają być kontynuowane po przedstawieniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji scenariuszy finansowania podwyżek. Szpitale oczekują realnego pokrycia wydatków na płace i wzrostu nakładów, który przełoży się na dostępność świadczeń dla pacjentów.

27.05.2024

Płytki krwi coraz bardziej potrzebne. Zmieniono limity

Pacjent

Krwiodawcy mogą teraz częściej oddać płytki krwi, bo zniesione zostały limity i wymagane są krótsze przerwy między pobraniami. To korzystna zmiana, bo zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Płytki krwi są szczególnie potrzebne są dla pacjentów onkologicznych. Można je jednak oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - odległość może być barierą dla krwiodawców.

25.05.2024

Nowa lista antywywozowa leków, a na niej 238 pozycji

Pacjent Farmacja

Tak zwana lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. W wykazie znalazło się 238 pozycji, między innymi środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej a także stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic. Nowy wykaz ma obowiązywać od 27 maja 2024 r.

24.05.2024

Zniesienie limitów na tomografię komputerową pomogło... na chwilę

Pacjent Opieka zdrowotna

Na badanie tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym czeka się coraz dłużej. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania na jego opis. W rezultacie diagnoza opóźnia się miesiącami. Tymczasem w większości przypadków badania obrazowe są podstawą rozpoznania klinicznego. Ministerstwo Zdrowia widzi problem i zapowiada zmiany. Nie zdradza jednak, w jakim kierunku miałyby one pójść. Dla pacjentów na razie nic się nie zmieni.

24.05.2024

Dr Gawrońska: 20 proc. błędów w szpitalach dotyczy identyfikacji pacjenta i leków

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Wiele szpitali ma już wprawdzie nowoczesne roboty, ale przestarzałą logistykę. Prawie 20 proc. wszystkich błędów w trakcie hospitalizacji dotyczy ustalania tożsamości chorego i identyfikacji leków. Cyfryzacja procesów logistycznych przekłada się też na bezpieczeństwo personelu medycznego. Pozwala na jego odciążenie i uniknięcie nawet połowy zdarzeń niepożądanych – podkreśla dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

24.05.2024

Godna śmierć w szpitalu to ryzyko. Brakuje wytycznych

Pacjent Zawody medyczne

Medycyna ma coraz więcej możliwości podtrzymywania życia, nawet gdy ono nieodwracalnie zanika. Lekarz - zajmując się pacjentem u kresu życia - rozstrzyga między obowiązkiem ratowania, a prawem chorego do godnej śmierci. Brak wytycznych, jak w takich sytuacjach postępować, naraża pacjenta na dodatkowe cierpienie, a lekarza na odpowiedzialność, w tym karną.

23.05.2024

Pacjent zgłosi się do poradni kardiologicznej poprzez centralną e-rejestrację

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić pilotaż centralnej e-rejestracji na wybrane świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Potrwa około roku. Pacjent będzie mógł samodzielnie, elektronicznie, znaleźć dostępny termin wizyty w ramach opieki kardiologicznej, profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Nabór do programu pilotażowego będzie prowadzony przez NFZ z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń.

22.05.2024