Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta czynna całodobowo

Pacjent

Całodobowa infolinia 800 190 590 umożliwia szybkie wsparcie w sytuacjach krytycznych. Od 1 marca 2024 roku jest czynna całodobowo tj. przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia, w tym święta i dni wolne ustawowo od pracy. Działania interwencyjne podejmowane są w sprawach wymagających niezwłocznego działania, zwłaszcza zagrażających życiu i zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia kobiet w ciąży, osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci, jak również, wskazujące na wysokie zagrożenie naruszenia praw pacjenta.

03.03.2024

Prawo do zmiany. Kobiety za antykoncepcję rocznie płacą 600 mln złotych

Farmacja

Wartość rynku antykoncepcji hormonalnej w 2023 r. wyniosła 593 mln złotych, z czego połowę wydały na ten cel kobiety do 35. roku życia - wynika z danych PEX przekazanych Prawo.pl. Kwota maksymalna przewidziana w poselskim projekcie Trzeciej Drogi, czyli 500 mln zł, mogłaby pokryć koszty bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet do 25. roku życia i rozszerzonej refundacji dla starszych - szacuje ekspert.

02.03.2024

Lekarz weterynarii zawodem zaufania publicznego

Zawody medyczne

Lekarz weterynarii jest zawodem zaufania publicznego, zrzeszonym w ramach samorządu lekarsko-weterynaryjnego i podlegającym odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi. Usługi świadczone przez lekarzy weterynarii mają znaczenie nie tylko dla ochrony zdrowia zwierząt, ale również dla bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, w tym również zawierającej środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego, a co się z tym bezpośrednio wiąże – dla ochrony zdrowia publicznego.

29.02.2024

Osoba z niepełnosprawnością w sądzie porozumie się metodami alternatywnymi

Niepelnosprawność

Sąd ma obowiązek wysłuchać osobę z niepełnosprawnością podczas procedury ustalania dla niej kuratora. Będzie musiał uwzględnić jej indywidualne potrzeby, także wtedy, gdy porozumiewa się pozawerbalnie za pomocą alternatywnych metod komunikacji. Rozwiązania są konieczne, bo obecnie brak komunikacji prowadzi do ubezwłasnowolnienia osoby. Przepisy będą jednak martwe bez przygotowania osób biorących udział w procedurze.

29.02.2024

Kwalifikacje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Pacjent

To pacjent wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a lekarz taki musi spełniać wymogi określone w przepisach. W Polsce definicja lekarza POZ wynika z dwóch różnych ustaw. Ustawodawca definiuje lekarza POZ przez pryzmat jego kwalifikacji. Niektórzy lekarze pracujący w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej muszą w tym roku odbyć kurs medycyny rodzinnej, aby kontynuować pracę w POZ.

29.02.2024

MZ: konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapii wybrany nieprawidłowo

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek wieczorem na liście konsultantów krajowych Ministerstwa Zdrowia w rubryce dotyczącej konsultanta w dziedzinie psychoterapii widniało nazwisko prof. dra hab. Wiesława Cubały. Miał zastąpić na tej funkcji Renatę Mizerską, prezes Polskiej Rady Psychoterapii. Jednak już w środę resort zdrowia ogłosił, że powołanie było nieprawidłowe, a kandydat zostanie wyłoniony z udziałem zainteresowanych środowisk.

28.02.2024

E-papierosy. Większe uprawnienia szefa biura substancji chemicznych

Prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych, które podlega pod Ministerstwo Zdrowia, ma mieć większe uprawnienia podczas procedury dopuszczania do sprzedaży innowatorskich wyrobów tytoniowych. To jedno z nielicznych założeń do projektu ustawy, które zostały opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu.

28.02.2024

Konferencja: Zdarzenia niepożądane pozostają w szarej strefie

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zdarzenia niepożądane w polskim systemie ochrony zdrowia nie są raportowane przede wszystkim z obawy przed karą. Tymczasem tylko niektóre z nich wynikają z naruszeń czy lekceważenia procedur. Najczęściej za błąd człowieka odpowiada system, a jego analiza pozwoliłaby na obniżenie ryzyka pomyłki w przyszłości – mówili uczestnicy środowej konferencji pt. "Human Factors dla poprawy efektywności opieki zdrowotnej".

28.02.2024

Ochrona małoletnich przed molestowaniem w placówkach medycznych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Jednym ze szczególnych środków ochrony przed przestępczością na tle seksualnym względem dzieci, do wdrożenia których zobowiązane są publiczne, jak i prywatne przychodnie oraz szpitale, przyjmujące małoletnich – są tzw. Standardy ochrony małoletnich. Placówki medyczne zobowiązane są do ich wprowadzenia do 15 sierpnia br., a zakresem wynikającej z nich ochrony ma być objęta nie tylko relacja dziecko-personel placówki, ale również dziecko-inny małoletni pacjent.

28.02.2024

Sieci aptek stosują metody "na franczyzę" i "na 49 proc."

Farmacja

Franczyza obudowana dodatkowymi umowami - np. pożyczki, jest obejściem antykoncentracyjnych wymogów prowadzenia aptek. Potwierdziły to orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z lutego tego roku. Samorząd aptekarski alarmuje natomiast w sprawie kolejnej praktyki sieci aptecznych. Polega ona wykupywaniu 49 proc. udziałów spółki prowadzącej aptekę, aby zachować pozór, że kontrola nad apteką nie została przejęta.

28.02.2024

Blisko 4 tys. lekarzy z Ukrainy z prawem do ubiegania się o prawo wykonywania zawodu

Zawody medyczne

3 930 lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje na Ukrainie, otrzymało pozytywną decyzję w związku ze złożeniem wniosku o umożliwienie im pracy na terytorium Polski po lutym 2022 roku - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Ta decyzja stanowi podstawę do ubiegania się w Naczelnej Izbie Lekarskiej o wydanie Prawa Wykonywania Zawodu.

27.02.2024

Centra zdrowia dla seniorów. Powiaty są w kropce

Zawody medyczne

Powiaty do połowy marca powinny zgłosić wojewodom zamiar utworzenia centrum zdrowia 75+. Nie robią tego, bo muszą podać między innymi lokalizację miejsca, w którym osoby w podeszłym wieku będą mogły być objęte kompleksową opieką. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało rozporządzeń wykonawczych. Do usunięcia jest też niespójność w ustawach, która nie pozwala na finansowanie samorządom inwestycji z Funduszu Medycznego.

27.02.2024

Czynności zawodowe dla niektórych zawodów medycznych - jest projekt

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt przepisów, które regulują wykaz czynności zawodowych przedstawicieli niektórych zawodów medycznych. Na konsultacje publiczne przewidział trzy tygodnie. Ustawa o niektórych zawodach medycznych wchodzi w życie w marcu. Uwagi do projektu rozporządzenia można zgłaszać przez 21 dni. MZ planuje, by rozporządzenie weszło w życie 26 marca.

26.02.2024

Już w środę konferencja o poprawie efektywności opieki zdrowotnej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wewnętrzny system jakości, obniżanie ryzyka błędów medycznych i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów w szpitalu - to niektóre z tematów rozpoczynającej się w środę w Warszawie konferencji pt. "Human Factors dla poprawy efektywności opieki zdrowotnej". Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w wykładach, sesjach tematycznych i warsztatach. Przewidziano spotkania z ekspertami.

26.02.2024

Bezpłatna antykoncepcja? Jest poselski projekt

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kobiety do 25. roku życia miałyby dostęp do bezpłatnej antykoncepcji. Starsze z kolei mogłyby korzystać z refundowanej antykoncepcji w szerszym zakresie niż obecnie. Lista refundowanych środków miałaby się rozszerzyć o leki antykoncepcyjne nowej generacji, plastry, wkładki i minipigułki. Zakłada to poselski projekt Trzeciej Drogi, który trafił do Sejmu. Antykoncepcja miałaby być finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

24.02.2024

Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt w sprawie aborcji, chce też referendum

Pacjent Zawody medyczne

Przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję, gdy wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu zakłada projekt złożony w Sejmie przez posłów Trzeciej Drogi. Projekt jest składany z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie dalej idącej liberalizacji prawa aborcyjnego - zaznaczono w uzasadnieniu.

23.02.2024

RPO wskazuje najważniejsze problemy systemu ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Długie kolejki do lekarzy specjalistów, brak dostępu do znieczulenia podczas porodu, weryfikacja norm czasu pracy i obsady dyżurów lekarzy, brak dostępności gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami czy wag krzesełkowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych - to tylko niektóre z problemów systemu ochrony zdrowia, które Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta.

23.02.2024

Rekomendacje dla ginekologów mają być poprawione

Pacjent

Towarzystwo naukowe ginekologów do jednego worka wrzuciło kobiety z nadciśnieniem tętniczym i te, które do przerwania ciąży uprawnia stan zdrowia psychicznego. W efekcie w obecnym brzmieniu, liczące niecałe sześć stron rekomendacje, są niezgodne z prawem. Przymuszają do leczenia psychiatrycznego pacjentki, które chcą przerwać ciążę z uwagi na zdrowie psychiczne.

23.02.2024

MZ: To nie liczba lekarzy świadczy o sprawnym systemie ochrony zdrowia

Zawody medyczne

Decyzje o przyznawanych miejscach na specjalizacje bywają przypadkowe. Ministerstwo Zdrowia  stoi na stanowisku, że problem leży nie tylko w braku lekarzy w publicznym systemie, ale w ich rozmieszczeniu i wybieranych specjalizacjach. Kluczowa jest także jakość kształcenia. W maju ma się zakończyć weryfikacja uczelni z nowo otwartymi kierunkami lekarskimi. Bez akredytacji, ale za zgodą resortu edukacji i nauki, otwarto je na 11 uczelniach, a studiuje na nich 700 osób

22.02.2024

Samotna kobieta nie skorzysta ze swoich zarodków, chyba że na "słupa"

Opieka zdrowotna

Zamrożone zarodki są w Polsce pod specjalną ochroną. Ze swoich własnych nie mogą skorzystać m.in. samotni rodzice. Nie można też ich zniszczyć, a co najwyżej oddać do anonimowej adopcji lub płacić po kilkaset złotych rocznie za dalsze mrożenie. Oczywiście nie w nieskończoność, bo po 20 latach wszystkie "niewykorzystane" zarodki mają trafić do adopcji. De facto - przejmuje je państwo. Postulowane są zmiany w prawie.

22.02.2024