Prezes UOKiK wydał dwie decyzje warunkowe w sprawie przejęcia aptek

Farmacja

Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach. Jak podkreśla UOKiK, jedyną przesłanką, w oparciu o którą prezes UOKiK wydaje decyzje w sprawach  koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego.

25.09.2023

Leki najwyżej na 120 dni - przepis dotyczy też "starych" recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Recepta roczna nie została zlikwidowana. Lekarz wciąż może przepisać lek na 365 dni. Nowe przepisy przewidują jednak, że jednorazowo pacjent może wykupić lek tylko na 120 dni, czyli w przybliżeniu na cztery miesiące. Oznacza to, że aby zrealizować receptę roczną, od 1 listopada pacjent będzie musiał w ciągu roku co najmniej trzy razy odwiedzić aptekę. Dzięki temu mniej leków ma lądować w koszu. Przepisy dotyczą także starszych recept rocznych, czyli wystawionych nawet kilka miesięcy temu.

25.09.2023

Nie tak łatwo o bezpłatny lek - resort ograniczył uprawnienia lekarzy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Lekarz z centrum zdrowia psychicznego, szpitala psychiatrycznego, zatrudniony w hospicjum i ten z prywatnego gabinetu - nie wystawi pacjentowi recepty z uprawnieniem „DZ” i „S”, czyli na bezpłatny lek. Decyzja jest niezrozumiała, bo refundacja jest uprawnieniem pacjenta, a nie przychodni czy danego lekarza - mówi rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej. Lekarze zauważają, że jest to sprzeczne z wysiłkami podejmowanymi na rzecz reformy psychiatrii.

25.09.2023

Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia" już 29 września

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Już w piątek, 29 września, w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Konferencja "Zmiany w Ochronie Zdrowia 2023". Tym razem pod hasłem: "Jakość przede wszystkim". Uczestnicy paneli będą dyskutować o zarządzaniu jakością, ale także o trendach w rozwoju kadr, korzyściach z integracji nowoczesnych technologii czy ESG w sektorze medycznym. Podczas finałowej gali poznamy laureatów V edycji konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - Leaders of VBHC"

25.09.2023

Dostęp do znieczulenia podczas porodu - według MZ anestezjologów ma być więcej

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W 2022 r. tylko 14 proc. porodów odbyło się ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, które jest refundowane przez NFZ – wynika z raportu NFZ. W niektórych województwach takie znieczulenie jest praktycznie niedostępne, w innych można z niego skorzystać tylko w największych miastach. Brak faktycznej możliwości podania znieczulenia, gdy jest ono prawnie gwarantowane, może świadczyć o naruszeniu praw pacjenta do poszanowania godności i intymności oraz leczenia bólu i prawa do świadczeń zdrowotnych – uważa RPO.

23.09.2023

Uczelnia może kształtować sumienia przyszłych lekarzy

Zawody medyczne

Program kształcenia na kierunkach lekarskich nie jest sztywny i dopuszcza profilowanie treści dotyczących kwestii światopoglądowych i systemów wartości. Dużą swobodę mają w tym zakresie zwłaszcza uczelnie niepubliczne. Jednak także w odniesieniu do uczelni publicznych przepisy pozwalają na sporą elastyczność dotyczącą programu kształcenia oraz osób, które te zajęcia prowadzą.  

22.09.2023

Lekarze rozważają odejście z publicznych szpitali - ankieta

Zawody medyczne

Blisko 72 proc. lekarzy rozważa odejście z systemu szpitalnictwa - wynika z ankiety "Diagnoza szpitalna 2023" przeprowadzonej na zlecenie Naczelnej Rady Lekarskiej. Uwzględniono w niej 480 odpowiedzi respondentów. Prawie 80 proc. lekarzy rozważa przejście do sektora prywatnego. Badanie ankietowe oznacza jednak istotne ograniczenie w kontekście reprezentatywności i wiarygodności wyników.

21.09.2023

Na wiele miesięcy osoby z niepełnosprawnościami tracą uprawnienia

Pacjent Zawody medyczne Niepelnosprawność

Nawet osiem miesięcy czekają na komisję orzeczniczą osoby, którym po covidzie wygasło orzeczenie o niepełnosprawności - wynika z danych zebranych przez Prawo.pl. To rekordziści, ale urzędnicy w całym kraju mówią o rosnącej liczbie wniosków i braku lekarzy orzeczników. Chociaż decyzja o stopniu niepełnosprawności może być wydana z datą wsteczną, to oczekujący na długie miesiące tracą szereg uprawnień. Obawiają się o zatrudnienie, jeśli orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wymaga pracodawca.

21.09.2023

Poradnictwo antynikotynowe do poprawki

Pacjent Opieka zdrowotna

Przez ostatnie dwa lata liczba palaczy w Polsce wzrosła do 29 procent. Znacząco wzrosły też kwoty wydawane na leczenie raka płuc. Natomiast wartość rozliczanych świadczeń w programie profilaktyki chorób odtytoniowych od kilku lat systematycznie spada. Funkcjonujący system poradnictwa antynikotynowego wymaga gruntownych zmian – twierdzą eksperci. Jedną z możliwości do wykorzystania jest opieka farmaceutyczna w zakresie takiego poradnictwa.

20.09.2023

MEiN i MZ: Będzie zmiana standardów kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów

Pacjent Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że od przyszłego roku akademickiego obowiązywać będą znowelizowane standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. obowiązkowego egzaminu standaryzowanego (OSCE) i zwiększenie liczby godzin zajęć w symulowanych warunkach klinicznych.

19.09.2023

NFZ dopuszcza rozliczenie wizyty u psychologa bez skierowania

Pacjent Zawody medyczne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy mieć skierowanie, aby skorzystać ze świadczeń psychologicznych dla dorosłych. Narodowy Fundusz Zdrowia - mając na uwadze potrzebę utrzymania odpowiedniego poziomu dostępności do świadczeń psychologicznych – dopuszcza jednak w przypadkach nagłych możliwość rozliczania świadczeń psychologicznych bez skierowania - poinformowało Prawo.pl biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

19.09.2023

Za błędy organizacyjne i systemowe na końcu i tak odpowie medyk

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie Compliance

Jedna pielęgniarka na dyżurze w szpitalu zamiast dwóch to nieprawidłowość, którą personel powinien zgłaszać. Natomiast nie mieści się w definicji zdarzenia niepożądanego. Nieprawidłowość nie zawsze ma znaczenie w postępowaniach sądowych. Sądy uznają bowiem, że w ich przypadku lekarz czy pielęgniarka powinni odmówić pełnienia dyżuru. Skoro jednak pracowali, to ponoszą odpowiedzialność.

19.09.2023

mZUS dla Lekarza - nowa aplikcja

Zawody medyczne

Lekarze i asystenci medyczni, którzy posiadają uprawnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, mogą to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej ZUS. Aplikacja nazywa się "mZUS dla Lekarza" i można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

18.09.2023

Do psychologa jednak ze skierowaniem - projekt wycofano

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia planowało znieść na stałe skierowania do psychologa dla osób dorosłych. Był już gotowy projekt, który znosił ten wymóg. Nie był jednak procedowany w Sejmie osobno, ale został podpięty do innego projektu, dotyczącego bezpieczeństwa dzieci w internecie, a ten w ostatnich dniach wycofano z prac parlamentarnych. Tym samym na szybką zmianę się nie zanosi i dorośli będą jednak potrzebować skierowań do psychologa.

18.09.2023

Pełna świadomość dawcy kluczowa w procedurze pobrania szpiku

Pacjent

Dla pacjentów z chorobami układu krwiotwórczego i nowotworami krwi przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych szpiku to często jedyna metoda leczenia. I choć w ostatnich latach wzrosła liczba zarejestrowanych dawców szpiku, i tak co piąty pacjent nie może go znaleźć. Dlatego tak ważne jest, by baza się rozrastała, ale o osoby świadome swojej decyzji. Zdarza się bowiem, że dawca w ostatniej chwili się wycofuje, co może tragicznie skończyć się dla czekającego biorcy.

16.09.2023

Mammografia refundowana dla kobiet w wieku 45-74 lata

Pacjent

Z bezpłatnej mammografii będą mogły korzystać kobiety w wieku od 45 do 74 lat, a z bezpłatnej cytologii kobiety do 64 lat. Obecnie darmowa mammografia jest dostępna dla kobiet od 50. do 69. roku życia, a cytologia do 59. roku życia. Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada. Refundowane od 1 listopada będą leki Enhertu i Lynparza. O tych zmianach poinformowała w piątek Katarzyna Sójka, minister zdrowia.

15.09.2023

Koniec ze swobodą zbywania spółek aptecznych

Farmacja

„Apteka dla Aptekarza” w wersji 2.0 zatrzyma rozrost sieci aptek – taki był cel nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. Konsekwencją będą także ograniczenia w zbywaniu spółek aptecznych, które wpłyną na działalność mniejszych rodzinnych firm. Prawnicy zauważają bowiem, że zakaz przejmowania kontroli nad spółkami aptecznymi jest de facto zakazem kupowania spółek przez nie-farmaceutów. Obrońcy nowych regulacji podkreślają z kolei, że taki był cel "AdA" od początku.

15.09.2023

Lista bezpłatnych leków dla dzieci tylko pozornie długa i bogata

Pacjent Farmacja

Na liście leków bezpłatnych dla dzieci są prawie wszystkie refundowane antybiotyki. Jednak lekarze przepisują je pełnopłatnie, jeśli nie są w stanie potwierdzić wskazań refundacyjnych, a do tego potrzebne jest dodatkowe badanie. Lista wydaje się obszerna, ale ponad połowa leków na niej umieszczonych może dotyczyć pojedynczych przypadków wykorzystania w grupie poniżej 18 lat - komentują eksperci.

14.09.2023

Internet rzeczy zbiera dane medyczne, ale ich nie chroni

RODO

Wyposażone w czujniki toalety, które gromadzą dane dotyczące zdrowia, mogą zostać zhakowane, co grozi ujawnieniem wrażliwych informacji. Dlatego powinny podlegać przepisom dotyczącym wyrobów medycznych, a nie zwykłych urządzeń konsumenckich - podkreślają specjaliści od bezpieczeństwa danych na łamach pisma „arXiv”. To podniosłoby cenę inteligentnych toalet - zastrzegają producenci.

13.09.2023

Po wyborach kolejki do lekarzy mają być krótsze

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Wybory

Partie i koalicje startujące w wyborach prześcigają się w pomysłach, jak przyśpieszyć wizytę u lekarza, usprawnić diagnostykę, skrócić czas oczekiwania na operację i rehabilitację w publicznym systemie. Wśród deklaracji są także te dotyczące dostępu do leków, prawa do aborcji, świadczenia chorobowego, roli szpitali powiatowych czy kształcenia kadr medycznych. Zebraliśmy je w jednym miejscu.

13.09.2023