Prawo.pl
W 2022 r. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta zrealizowało ponad 100 tys. porad telefonicznych, 15 tys. porad bezpośrednich i 5 tys. interwencji. Liczba zgłoszeń naruszeń z roku na rok systematycznie rośnie m.in. dlatego, że pacjenci mają większą świadomość swoich praw. A na co skarżą się najczęściej? Niezmiennie od lat - na naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych: odmowę rejestracji, przyjęcia lub udzielenia pomocy, jakość leczenia czy pielęgnacji.
Agnieszka Matłacz
20.04.2023
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzyć uprawnienia pielęgniarek. Tym razem o możliwość wystawiania przez nie recept na szczepienia przeciw grypie. Samorząd pielęgniarski popiera ten projekt, a eksperci podkreślają, że to konieczny krok, który może pomóc przełamać niewielkie zainteresowanie Polaków tymi szczepieniami. W tym sezonie grypa zbiera  wyjątkowo duże żniwo.
Beata Dązbłaż
20.04.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wstępną, planowaną datą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest koniec czerwca tego roku - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie" i resort "przymierza się" do zniesienia obowiązku noszenia maseczek w aptekach.
Krzysztof Sobczak
19.04.2023
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.
Katarzyna Nocuń
19.04.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia
Producenci piwa wprowadzają bardziej czytelne i widoczne dla konsumentów oznaczenia odpowiedzialnościowe, na opakowaniach piwa i w przekazach reklamowych. Dotychczasowe znaki z hasłami „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” oraz „W ciąży nie piję alkoholu” zastąpią piktogramy, ilustrujące te przekazy. Zmiana obejmie również zyskujące na popularności „zerówki”, na których pojawi się znak „18+”.
Krzysztof Sobczak
18.04.2023
Rynek i konsument Opieka zdrowotna
Myśliwi nie będą musieli przechodzić obowiązkowych badań okresowych lekarskich i psychologicznych - wynika z nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Przepis znalazł się w przyjętej 14 kwietnia przez Sejm ustawie likwidującej zbędne bariery administracyjne i prawne. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Przeciwnicy zmian uważają, że Sejm uległ naciskom myśliwskiego lobby, dając tej grupie kolejny przywilej, kosztem bezpieczeństwa publicznego.
Regina Skibińska
18.04.2023
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
W stanie zagrożenia epidemicznego, który wciąż obowiązuje, nie jest potrzebne skierowanie na wizytę do psychologa finansowaną przez NFZ. Nie oznacza to jednak, że świadczenie to jest dostępne. Na wizytę do psychologa, a w szczególności na rozpoczęcie refundowanej terapii, trzeba zwykle czekać o wiele dłużej, niż pokazują statystyki samego Funduszu. W praktyce są to nawet dwa lata.
Beata Dązbłaż
18.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

W ustawie o jakości nie chodzi o dobro pacjenta

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Ministerstwo Zdrowia to oblężona twierdza, z której minister Adam Niedzielski forsuje kontrowersyjne przepisy nie licząc się z tymi, których dotyczą. Mydli przy tym oczy opinii publicznej opowieściami o złych lekarzach i dobrym ministrze, który walczy o dobro pacjentów. Resortowy pomysł na rejestr zdarzeń niepożądanych tej narracji nie uwiarygadnia. Bez przekonania do niego medyków, system nie zadziała, a opór jest ogromny. I nie da się go wytłumaczyć „korporacyjnymi interesami”.
Katarzyna Nocuń
17.04.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie
Przepisy ustawy o ustalaniu wynagrodzenia zasadniczego w odniesieniu do kwalifikacji, a nie do zajmowanego stanowiska są wysoce kontrowersyjne i stan taki może prowadzić do roszczeń innych pielęgniarek specjalistek – orzekł Sąd Okręgowy w Łomży, oddalając apelację szpitala. Uznał racje pielęgniarki, której warunki pracy pogorszyły się na skutek błędnej interpretacji nowych regulacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.04.2023
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
1,7 mln osób w nocy z piątku na sobotę otrzymało skierowania na piątą dawkę szczepienia przeciw COVID-19. Warunkiem przyjęcia piątej dawki jest ukończenie co najmniej 60 lat. Zakwalifikowano do niej także osoby z upośledzoną odpornością lub zatrudnione w ośrodkach medycznych, których pracownicy są szczególnie narażeni na zakażenie COVID-19.
Krzysztof Sobczak Katarzyna Nocuń
15.04.2023
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia nie planuje wprowadzać opłat ani innych kar w przypadku, gdy pacjent nie odwoła wizyty u lekarza i termin przepada. Kary finansowe w takich wypadkach stosują niektóre kraje skandynawskie, żeby zwiększać społeczną odpowiedzialność. Nieodwołanie wizyty to przecież dłuższe kolejki i późne leczenie innych pacjentów. Polski resort zdrowia stawia na kampanie edukacyjne.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
15.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Ustawy przyjęte przez Sejm na posiedzeniu 14 kwietnia 2023 r.

Samorząd terytorialny VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze
W wieczornym bloku głosowań 14 kwietnia Sejm przyjął ustawę o 300 zł świadczenia emerytalnego dla sołtysów, przepisy wspierające osoby, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, zmiany w prawie o ruchu drogowym. Uchwalono także pakiet SLIM VAT 3 i nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Odrzucono veto Senatu do ustawy deregulacyjnej, ale nie udało się posłom odrzucić veta Senatu do tzw. ustawy o jakości w służbie zdrowia.
Robert Horbaczewski
14.04.2023
Samorząd terytorialny VAT Prawo pracy Prawo gospodarcze
Podczas piątkowych głosowań w Sejmie zabrakło jednego głosu, aby odrzucić senackie weto do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Flagowa ustawa obecnego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia została więc odrzucona. Zastrzeżenia Senatu dotyczyły konstytucyjności przepisów. Opozycja krytykowała z kolei między innymi "wrzutkę" do ustawy o przekazaniu z NFZ 50 mln zł na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu.
Katarzyna Nocuń
14.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie
Farmaceuta będzie mógł wystawić receptę na pełnopłatną szczepionkę przeciwko grypie. Dzięki temu pacjent w aptece będzie mógł otrzymać receptę, kupić szczepionkę i od razu zaszczepić się. Rozwiązanie było oczekiwane, bo pacjenci coraz chętniej szczepią się w aptekach. Nowe przepisy wchodzą właśnie w życie, czyli po zakończeniu sezonu grypowego 2022/2023, kiedy NFZ płacił za usługę szczepienia.
Katarzyna Nocuń
14.04.2023
Pacjent Farmacja

Resort nie pokazał listy schorzeń uprawniających do orzeczenia o niepełnosprawności na stałe

Pomoc społeczna Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Posłowie nie zapoznali się w piątek z listą schorzeń, które uprawniałyby do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Były oczekiwania, że przygotowywana od miesięcy lista zostanie przedstawiona na posiedzeniu Komisji Zdrowia. Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował jednak, że co prawda lista jest gotowa, ale sam otrzymał ją dzień wcześniej, czyli w czwartek, i nie jest gotowy odnieść się do przygotowanego przez ekspertów materiału.
Beata Dązbłaż
14.04.2023
Pomoc społeczna Pacjent Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Weszła w życie ustawa o badaniach klinicznych produktów stosowanych u ludzi, która między innymi określa zasady odpowiedzialności cywilnej badacza i sponsora badań klinicznych. Zgodnie z nowymi przepisami uczestnicy badań klinicznych mają być lepiej chronieni, jeśli chodzi o system odszkodowań (ubezpieczeń).
Katarzyna Nocuń Agnieszka Matłacz
14.04.2023
Zawody medyczne Farmacja
Miejsce prezentacji suplementów diety musi znajdować się w polu widzenia kupującego, ale jednocześnie nie w bezpośrednim sąsiedztwie punktu obsługi klienta, co może niezasadnie utrudniać dostęp do oglądania tych towarów osobom z wadami wzroku – zwracają uwagę eksperci. Nowe przepisy mogą być rewolucją w handlu, gdy w sklepach spożywczych, kioskach czy też na stacjach paliw znikną stoiska z preparatami magnezu lub witaminy D3.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.04.2023
Prawo gospodarcze Farmacja
Są województwa, w których pracuje mniej niż dziesięciu psychiatrów dzieci i młodzieży, na przykład w województwie opolskim zaledwie sześciu. Ministerstwo Zdrowia zauważa, że problemy kadrowe są obecnie główną barierą w dostępie do opieki psychiatrycznej dla tej grupy osób. Lekarzy brakuje – potwierdzają eksperci - ale w publicznym systemie. W prywatnym, czyli za pieniądze, młody pacjent do specjalisty dostanie się już kolejnego dnia.  
Katarzyna Nocuń
14.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Porady logopedyczne to nie zawsze świadczenie medyczne. W takiej sytuacji logopeda nie musi spełniać warunków obowiązujących w placówkach medycznych i nie podlega wpisowi do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą - wyjaśnia wiceminister zdrowia Piotr Bromber. To odpowiedź na obawy logopedów, że w efekcie regulacji przygotowywanych przez resort zdrowia nawet 88 proc. z nich straci prawo do posługiwania się tytułem.
Katarzyna Nocuń
13.04.2023
Zawody medyczne
Salowe i sanitariusze mogą zostać zgłoszeni jako uczestnicy zdarzenia niepożądanego, ale sami zgłosić takiego zdarzenia nie mogą. Tzw. ustawa o jakości nas nie chroni – mówią. To niejedyna luka. Zdarzeniem niepożądanym w myśl tych przepisów nie będzie dość powszechne, przypadkowe zakłucie personelu. Pracownicy ochrony zdrowia mówią więc o bublu prawnym i konsolidują się wokół apelu do prezydenta o weto do tzw. ustawy o jakości.
Katarzyna Nocuń
13.04.2023
Zawody medyczne Zarządzanie
Pierwsza kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej w Krajowej Sieci Onkologicznej - SOLO I, SOLO II i SOLO III - zostanie przeprowadzona przez Narodowy Fundusz Zdrowia do 31 marca 2024 roku - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską.
Katarzyna Nocuń
11.04.2023
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Pacjenci uprawnieni do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki często odchodzą z kwitkiem. Okazuje się, że pracownicy rejestracji nie znają przepisów i odsyłają takiego pacjenta bezpośrednio do lekarza, aby ten podjął decyzję. Z drugiej strony sami pacjenci też nie zawsze właściwie rozumieją to uprawnienie, żądając natychmiastowej usługi np. w przychodni.
Beata Dązbłaż
11.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Wydanie dokumentacji medycznej powinno nastąpić tak szybko, jak to możliwe w normalnym toku czynności w danej placówce, możliwie jak najszybciej. Więcej czasu potrzeba na odszukanie i wydanie dokumentacji papierowej sprzed kilku lat, która jest przechowywana w archiwum, a mniej czasu zajmie sporządzenie wydruku z dokumentacji prowadzonej w postaci elektronicznej, czy z wizyty z bieżącego roku.
Karol Kolankiewicz
10.04.2023
Pacjent Zawody medyczne
Ośrodki niższego szczebla w strukturach Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) zasadniczo podlegać będą ośrodkom wyższego szczebla, gdyż będą przez nie nadzorowane i monitorowane. W toku prac nad ustawą eksperci podnosili, że równolegle podmioty te będą konkurować w konkursach organizowanych przez NFZ, a to może powodować konflikt interesów.
Bartłomiej Sasin Paulina Kieszkowska-Knapik Zuzanna Rosłonowska Zofia Olszewska
10.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Luki w przepisach ułatwiają przedszkolom wykluczanie dzieci, których życie zależy od podania leku podczas wstrząsu anafilaktycznego. Aplikacja adrenaliny nie mieści się w definicji pierwszej pomocy, wychowawca dziecka nie ma więc obowiązku jej podania. Są placówki, które idą krok dalej: blokują dzieciom-alergikom możliwość przynoszenia ze sobą leków ratujących życie, zasłaniając się zasadami bezpieczeństwa.
Katarzyna Nocuń
08.04.2023
Pacjent Zarządzanie oświatą Farmacja
Będzie można uzyskać rekompensatę za szkody poniesione na zdrowiu w wyniku udziału w badaniu klinicznym lub śmierć bliskiej osoby, która uczestniczyła w takiej eksperymentalnej terapii. Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi ustanawia Funduszu Kompensacyjny, który będzie zasilany przez sponsorów badań klinicznych. Więcej na ten temat piszemy w Legal Alert.
Katarzyna Nocuń
07.04.2023
Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna
Aż 88 proc. logopedów straci prawo posługiwania się tytułem, niezależnie od stażu pracy i kwalifikacji. Logopedzi przestrzegają, że taki będzie efekt wejścia w życie regulacji przygotowanej przez rząd. Proponowane nowe przepisy będą wyzwaniem zwłaszcza dla małych podmiotów, które będą musiały dostosować gabinety do wymogów placówki medycznej.
Beata Dązbłaż
07.04.2023
Zawody medyczne
Sukces ChatGPT, który radzi sobie z egzaminami medycznymi, nie zrewolucjonizuje leczenia. Medycyna potrzebuje bowiem wyspecjalizowanych algorytmów trenowanych na zbiorach danych stricte zdrowotnych lub medycznych. Chaty oparte na analizie języka, jak ChatGPT, teoretycznie mogą być natomiast przydatne w formułowaniu zaleceń dla pacjenta na podstawie krótkich wskazówek lekarza.
Katarzyna Redmerska
06.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Krótszy czas pracy lekarza z niepełnosprawnością, który wynika z Kodeksu Pracy, nie powinien wydłużać szkolenia specjalizacyjnego - uważa samorząd lekarski. W związku z tym potrzebny jest zapis legislacyjny, który jasno określi tę zasadę. W tej sprawie pełnomocnik Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw lekarzy z niepełnosprawnościami spotkał się z dyrektor Departamentu Kwalifikacji Medycznych i Nauki w Ministerstwie Zdrowia. 
Katarzyna Nocuń
05.04.2023
Zawody medyczne Niepełnosprawność
Okręgowa Izba Lekarska wygrała proces sądowy w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe według preferencyjnej stawki przez lekarzy i lekarzy dentystów, którzy po zakończeniu stażu podyplomowego zakładają działalność gospodarczą i kontynuują pracę u tego samego pracodawcy. Ten przełomowy wyrok dla lekarzy zapadł w drugiej połowie marca przed Sądem Okręgowym w Szczecinie.
Grażyna J. Leśniak
05.04.2023
Ubezpieczenia społeczne Zawody medyczne