MF: 50-proc. koszty tylko od wyodrębnionego honorarium twórców

PIT Szkolnictwo wyższe

Do całości wynagrodzenia nauczyciela akademickiego mają zastosowanie 50-proc. koszty uzyskania przychodów, oprócz urlopu dla poratowania zdrowia. Honorarium twórców musi być natomiast wyodrębnione od innych składników wynagrodzenia – stwierdził MF w interpretacji ogólnej. Eksperci podkreślają wagę wyjaśnień zwłaszcza dla twórców, informatyków, nauczycieli akademickich.

21.09.2020

Polskie uczelnie przyjmą więcej Białorusinów

Szkolnictwo wyższe

W ramach dobrosąsiedzkiego gestu otwieramy nasze uczelnie dla białoruskich studentów i naukowców - zapowiedział w piątek szef resortu nauki Wojciech Murdzek. I dodał, że w tym celu Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) poszerza trzy istniejące programy wymiany akademickiej.

18.09.2020

Uczelnie badawcze podsumowują swój pierwszy rok

Szkolnictwo wyższe

Program „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza” jest jednym z najważniejszych aspektów wdrażanej od dwóch lat reformy szkolnictwa wyższego i nauki - stwierdził minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. A rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak dziękował Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego za tę inicjatywę, która "znacząco wspiera rozwój uniwersytetów badawczych".

16.09.2020

MON da pieniądze na szkolenia wojskowe uczniów i studentów

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

„I Ty możesz służyć Ojczyźnie – szkolenia proobronne” - pod takim hasłem Ministerstwo Obrony Narodowej ogłasza otwarty konkurs, którego celem jest m.in. zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej m.in. uczniów klas mundurowych, młodzieży zrzeszonej w organizacjach proobronnych, studentów – członków Legii Akademickiej, żołnierzy WOT.

16.09.2020

Rusza kolejna edycja konkursu Tax Everest

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Można już zgłaszać się do udziału w konkursie Tax Everest na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa podatkowego. Akademickie Mistrzostwa Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego organizuje kancelaria MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych UMK.

16.09.2020

Ministerstwo zdrowia promuje pielęgniarstwo

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

„Stawiam na przyszłość” - to hasło zainaugurowanej we wtorek w Ministerstwie Zdrowia kampanii, która ma promować wybór właśnie tego zawodu pielęgniarki. Resort podkreśla, że wprawdzie 257 tys. pielęgniarek i położnych było aktywnych zawodowo w 2019 r. w Polsce i rośnie zainteresowanie studiami kształcącymi na tych kierunkach, to nadal brakuje wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego.

15.09.2020

Minister: Teraz uczelnie mają decydować o bezpiecznej pracy w czasie pandemii

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Rozporządzenie zawieszające działanie szkół wyższych i instytutów nie będzie przedłużone - zapowiedział we wtorek minister nauki Wojciech Murdzek. I stwierdził, że to władze uczelni będą decydować o formie ich bezpiecznego działania. Minister zachęca jednak uczelnie do możliwie szerokiego prowadzenia zajęć tradycyjnych.

15.09.2020

Last minute - we wtorek i środę giełda wolnych miejsc na studiach

Szkolnictwo wyższe

Osoby chcące rozpocząć studia w roku akademickim 2020/21 mają jeszcze szanse, bo w dniach się 15 i 16 września odbędzie się giełda wolnych miejsc na uczelniach. To także oferta dla wszystkich tych, którzy chcą zrewidować swoje wcześniejsze plany co do kierunku studiów lub czekają na wynik matury poprawkowej.

14.09.2020

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Prawo AI Szkolnictwo wyższe

Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.

14.09.2020

Wymogi na stopień doktora habilitowanego wciąż problematyczne

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0 jest niejasna w kwestii wymogów dotyczących nadania stopnia doktora habilitowanego. Obowiązujące obecnie przepisy pozostawiają liczne wątpliwości interpretacyjne - zwracają uwagę posłowie. Wątpliwości zgłaszają też recenzenci i przedstawiciele różnych dziedzin nauki w publikowanych komentarzach.

08.09.2020

Kolejne uczelnie decydują o zdalnych lub mieszanych studiach w semestrze zimowym

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Semestr zimowy w roku akademickim 2020/2021 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się zdalnie - poinformowała w poniedziałek uczelnia. Natomiast decyzję o wprowadzeniu systemu mieszanego w piątek zakomunikowały władze Uniwersytetu Wrocławskiego, a wcześniej podobne zarządzenia ogłosiły m.in. uniwersytety Śląski, Zielongbórski i Warmińsko-Mazurski.

08.09.2020

Przy nadaniu tytułu liczy się stan faktyczny z momentu rozstrzygania sprawy

Szkolnictwo wyższe

Tytuł profesora może być przyznany naukowcowi, który ma nie tylko własny dorobek, ale także brał udział w wychowaniu kolejnego pokolenia badaczy, a komisja nadająca tytuł powinna brać pod uwagę stan faktyczny obowiązujący w momencie rozstrzygania sprawy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

02.09.2020

Rektor UW podpisał plan równości płci

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski przyjął Plan Równości Płci (Gender Equality Plan). Dokument powstał w wyniku analiz potrzeb społeczności uniwersyteckiej, konsultacji eksperckich i dobrych praktyk stosowanych w instytucjach zagranicznych. To pierwszy GEP na polskiej uczelni.

01.09.2020

Prof. Arkadiusz Mężyk nowym przewodniczącym KRASP

Szkolnictwo wyższe

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich ma nowego przewodniczącego. Został nim Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Kadencja nowo wybranych władz rozpocznie się 1 września 2020 r., potrwa do 2024 r. Posiedzenie odbyło się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

28.08.2020

Nowa rektor: Zadbam o to, by Uniwersytet Łódzki wykorzystał swój potencjał

Szkolnictwo wyższe

Początek tej kadencji to kilka istotnych wyzwań: dostosowanie rytmu nowego roku akademickiego do funkcjonowania w ciągle obecnych warunkach zagrożenia epidemicznego - mówi profesor Elżbieta Żądzińska, nowo wybrana rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Zapowiada też, że będzie dalej pracować nad strategią uczelni tak, by wkrótce zdobyła ona miano uczelni badawczej.

28.08.2020

NAWA rozstrzygnęła nabór do programu im. Ignacego Łukasiewicza

Szkolnictwo wyższe

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła nabór do programu stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza. Program jest realizowany w ramach polskiej pomocy rozwojowej, skierowany jest do cudzoziemców z krajów rozwijających się. Obecnie dofinansowanie dostało 136 osób.

25.08.2020

Rygory sanitarne mogą ograniczyć dostęp do akademików

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Koronawirus

Wytyczne GIS dla domów studenckich wydane wiosną są stosunkowo elastyczne - jedynie sugerują zakwaterowanie w pokojach jednoosobowych - teraz uczelnie czekają na wytyczne na nowy rok akademicki. Miejsc na pewno będzie mniej, ale problem może nie wystąpić w ostrej formie, jeśli dominować będą zdalne zajęcia. Sprawą otwartą są jeszcze ceny miejsc w akademikach.

25.08.2020

Brexit - wyższe opłaty za studia i brak pożyczek studenckich

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W związku z brexitem od roku akademickiego 2021/2022 wzrosną opłaty za studia w Wielkiej Brytanii dla obywateli krajów Unii Europejskiej. Dotychczas czesne za rok studiów wynosiło na większości kierunków 9250 funtów i - w przypadku studentów z UE - można było je w pełni pokryć z pożyczki studenckiej.

21.08.2020

Lista Szanghajska: UW wyprzedził UJ, w rankingu osiem polskich uczelni

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a Uniwersytet Jagielloński - w ubiegłym roku lepszy niż UW - spadł do piątej setki - wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU). Lista publikowana jest od 2003 r., przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

17.08.2020
Prawo.pl