Kredyt na studia medyczne z obowiązkiem odpracowania - jest już projekt

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne

Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.

01.12.2021

Biegły rewident jako zawód z perspektywami tematem specjalnej konferencji

Rachunkowość Szkolnictwo wyższe

We wtorek, 30 listopada, o godz. 12.30, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) zaprasza studentów wyższych uczelni do udziału w edukacyjnej konferencji online Biegły rewident – zawód nadal z perspektywami. Eksperci PANA przedstawią tajniki zawodu biegłego rewidenta oraz odpowiedzą na pytania uczestników.

29.11.2021

Black Friday także dla czytelników książek prawniczych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Dobra wiadomość dla osób szukających wartościowych książek prawniczych. Księgarnia Profinfo.pl, należąca do Wolters Kluwer Polska, oferuje bogaty zbiór eksperckich publikacji z rabatem 30 proc. Wszystko oczywiście z okazji światowego dnia wyprzedaży, czyli Black Friday. Co ważne, ta promocja nie będzie dotyczyć tylko piątku - potrwa trzy dni, do niedzieli 28 listopada.

26.11.2021

Umowy z uczelniami zwalniają z części egzaminu na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.

26.11.2021

Mentalność wciąż barierą dla cyfryzacji uczelni

Prawo AI Szkolnictwo wyższe

Podczas odbywającej się w dniach 23-24 listopada 2021 r. Konferencji LUMEN dyskutowano m.in. o cyfryzacji uczelni, którą przyspieszyła pandemia i związane z nią przejście na zdalne nauczanie. Konferencja ma stałą misję, która jest rozwinięciem akronimu LUMEN (Leaders in University Management). Poświęcona jest problematyce zarządzania uczelniami wyższymi.

24.11.2021

Prezydent podpisał pakiet wolności akademickiej

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie. Zmiany krytycznie oceniała duża część środowiska akademickiego, w tym m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

24.11.2021

Prawo na UW na razie tylko zdalnie

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego będzie pracował zdalnie. Zajęcia w tym trybie - zgodnie z zarządzeniem prodziekana ds. studenckich - będą odbywać się do 12 grudnia 2021 r. Za zgodą prodziekana konsultacje i dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego z zachowaniem wymogów higieniczno-sanitarnych.

23.11.2021

MEiN: Na razie bez zmian w czasie pracy nauczycieli akademickich

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Nauczyciele akademiccy podczas pandemii musieli się nauczyć hybrydowej pracy, wiązało się to czasem z dodatkowymi obowiązkami. Resort nauki poinformował jednak, że nie zamierza nowelizować przepisów dotyczących czasu pracy - pozostawi kompetencje do regulowania tej kwestii w rękach pracodawców.

19.11.2021

Łatwiej będzie zostać lekarzem

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

W środę wieczorem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich. Zmiany dotyczą także kredytów na studia medyczne. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

17.11.2021

Prawo wciąż popularnym kierunkiem studiów

Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 – z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) i prawo (20 541).

16.11.2021

Uczelnie inwestują w innowacyjne kierunki

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Śledzenie, jakie nowe kierunki powołują uczelnie, pozwala zorientować się w rozwoju rynku pracy - szkoły wyższe celują w zawody przyszłości. W tym roku akademickim interesujące kierunki to na przykład radiogenomika, produkcja audiowizualna, mapping. Coś dla siebie znajdą zarówno dziennikarze, jak i medycy.

15.11.2021

Wersja papierowa to za mało - naukowe publikacje w bazach danych i otwartym dostępie

Prawo AI Prawo gospodarcze Szkolnictwo wyższe

Upadające księgarnie i niski poziom czytelnictwa nie pomagają w rozwoju wydawnictw specjalizujących się w wydawaniu książek i czasopism naukowych. Problemem jest też mało stabilne prawo i nie do końca przemyślany system finansowania takich przedsięwzięć. O tych kwestiach dyskutowano w środę na konferencji "Publikacje naukowe w Polsce - stan spraw i kierunki zmian".

03.11.2021

RPO: Uczelnie medyczne nie mogą odmawiać udziału w praktykach niezaszczepionym studentom

Szkolnictwo wyższe Koronawirus szczepienia

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają liczne skargi dotyczące ograniczenia możliwości odbywania zajęć klinicznych i praktyk w szpitalach i jednostkach zewnętrznych medycznych uczelni wyższych. Uczelnie nie dysponują bowiem infrastrukturą pozwalającą na realizację wszystkich zajęć i praktyk na ich terenie. Rzecznik interweniuje w tej sprawie w ministerstwie zdrowia.

03.11.2021

Prof. Kulczycki: Minister Czarnek ośmiesza ewaluację nauki

Szkolnictwo wyższe

Przez zmianę oceny czasopism i ewaluacji minister sprawia, że ludzie widzą, że nie trzeba uprawiać międzynarodowo nauki, można publikować w Polsce i być za to wynagradzanym. Teraz słyszą, że Narodowe Centrum Nauki musi być zreformowane, bo nie przyznaje grantów na badania nad rodziną, jeśli nie uwzględnia się refleksji nad rodzinami homoseksualnymi. Wraca lokalność, przaśność.

03.11.2021

Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie budżetu dla szkolnictwa wyższego na 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Sejmowa komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała w czwartek projekt budżetu państwa na 2022 r. w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki oraz Polskiej Akademii Nauk. Jak czytamy w objaśnieniach, w odniesieniu do poprzedniego roku (z kwotą ok. 26,4 mld zł) oznacza to wzrost o ok. 1,56 mld zł, czyli ok 5,9 proc.

28.10.2021

"Squid Game", czyli wyścig szczurów w nauce i szkolnictwie wyższym

Szkolnictwo wyższe

W popularnym serialu Netflixa „Squid Game” bogacze proponują zdesperowanym ludziom zabawę. Zwycięzca zgarnie fortunę, pozostali zaś zostaną wyeliminowani. Jak się okazuje, eliminacja następuje poprzez odebranie życia. Słabsi nie mogą się utrzymać - zostają pozbawieni życia. Uczestnicy muszą ze sobą konkurować o wygraną. Stawka tej gry jest niezwykle wysoka. Najwyższa.

27.10.2021

Nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położonych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał nowy skład Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych na lata 2021-2025. Członkowie Rady oceniają, czy starająca się o przyznanie akredytacji uczelnia dla kierunków pielęgniarstwo bądź położnictwo, spełnia określone w przepisach standardy kształcenia.

25.10.2021

Czarnek: NCN do reformy, w przyszłym tygodniu zmiany w ewaluacji

Szkolnictwo wyższe

Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki. Podział środków jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne – ogłosił w piątek minister edukacji i nauki. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu podpisze rozporządzenie, które da MEiN większe uprawnienia do oceny jednostek naukowych.

22.10.2021
Prawo.pl