Opublikowane w środę zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych i Ranking Kierunków Studiów. - Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści – powiedział cytowany w komunikacie Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

 

 

UW na czele uczelni akademickich

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził Uniwersytet Jagielloński (który w ubiegłym roku był na pierwszej pozycji) i Politechnikę Warszawską. Na czwartym miejscu znalazły się ex aequo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kolejne miejsca zajęły: Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Łódzka.

Wśród uczelni niepublicznych na pierwszym miejscu znalazła się, jak w ubiegłym roku, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Kolejne były SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie i Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Ranking ten obejmuje 43 niepubliczne szkoły wyższe mające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim.

 

Uczelnia w Białej Podlaskiej najlepsza wśród szkół zawodowych

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej okazała się najlepszą publiczną uczelnią zawodową. Drugie miejsce zajęły ex aequo Akademia Nauk Stosowanych w Łomży i Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Opublikowany został też Ranking Kierunków Studiów, który obejmuje 73 kierunki i grupy kierunków studiów. Wśród uczelni prowadzących najlepsze studia w Polsce na pierwszym miejscu jest Uniwersytet Warszawski, który prowadzi 20 takich studiów. Za nim jest Politechnika Warszawska (16 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński (14 kierunków).

Wyniki rankingu: www.ranking.perspektywy.pl.>>