WSA: Nowe przepisy regulują "stary" kredyt studencki

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Odmowa umorzenia kredytu studenckiego, która zapadła pod rządami starej ustawy w 2016 r., teraz musi podlegać ocenie pod kątem nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 2018 r. - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Chodziło o to, że kontynuacja nauki nie jest trudną sytuacją życiową, tylko wyborem.

06.09.2019

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta Podatki międzynarodowe

Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.

28.08.2019

SN: Asystent przywrócony do pracy, bo termin na habilitację "wyzerował się"

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pracownikowi naukowemu nie minął termin na uzyskanie tytułu doktora habilitowanego, gdyż miał na to dziewięć lat. Wobec tego nie można rozwiązać z nim umowy o pracę, powołując się na zmianę ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy.

20.08.2019

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed aplikacją do postarzania zdjęć

Rynek i konsument Dla studenta RODO

W mediach społecznościowych zapanowała moda na publikowanie postarzanych zdjęć. Znani i nieznani chętnie pobierają aplikację, żeby pokazać, jak będą wyglądać za kilkanaście lat. Ministerstwo Cyfryzacji zaleca ostrożność i ostrzega przed korzystaniem z aplikacji stworzonej przez Rosjan. Można ją pobrać za darmo, ale zapłacić trzeba udostępnieniem danych.

18.07.2019

Organy przeciwdziałające dyskryminacji tylko na 14 uczelniach

Dla studenta

Większość uczelni nie widzi powodu, by tworzyć organ, do którego zadań należy przeciwdziałanie dyskryminacji. Gros z nich nie prowadzi odrębnego rejestru przypadków molestowania i mobbingu i woli polegać na przepisach dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej - wskazuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

01.07.2019

Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie, w tym roku doceniono 16

Dla studenta

Uniwersytet Jagielloński znalazł się najwyżej spośród polskich uczelni w prestiżowym zestawieniu najlepszych na świecie. W QS World University Ranking znalazło się w tym roku 16 polskich uczelni. Uniwersytet Jagielloński uplasował się na 338. pozycji na świecie. W zeszłym roku w rankingu znalazło się 14 polskich uczelni.

20.06.2019

Najwięcej studentów w Warszawie

Dla studenta

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali, że poza stolicą najbardziej akademickie miasta w Polsce to Kraków, Poznań i Wrocław. W Polsce, na 369 uczelniach, studiuje 1,3 mln studentów, z czego 235,5 tys. w samej Warszawie.

19.06.2019

Aplikant w przyszłym roku zapłaci więcej

Prawnicy Dla studenta

W 2020 roku wzrosną roczne opłaty za aplikacje prawnicze. Kandydaci na aplikantów zapłacą też więcej za egzamin wstępny - ma to związek z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Podwyżki sięgną kilkuset złotych.

13.06.2019

Uniwersytet Warszawski na czele rankingu uczelni

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Pierwszy Uniwersytet Warszawski, tuż za nim Uniwersytet Jagielloński, na trzecim miejscu Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego najlepsza w grupie uczelni niepublicznych - takie są wyniki najnowszego, dwudziestego już Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019.

12.06.2019

Wolters Kluwer Polska w jury konkursu Enactus

Dla studenta

W poniedziałek, 3 czerwca, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się kolejna edycja konkursu Enactus Poland National Competition 2019. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę w finale w San Jose w USA.

03.06.2019

Studentka prawa wśród laureatów Studenckiego Nobla

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim została jednym z laureatów konkursu Studencki Nobel. W organizowanym od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów konkursie nagrodzono także studentów matematyki, fizyki, nauk przyrodniczych, medycyny, sztuki.

31.05.2019

Dr Kubiak: Student prawa powinien „posmakować” praktyki już na studiach

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nie chodzi o to, by studia prawnicze zastępowały aplikacje. Bez wątpienia wykłady są konieczne, należy jednak zwracać uwagę na to, w jaki sposób są prowadzone. Tak samo ćwiczenia ze studentami. Nie możemy na nich powtarzać wykładu. Takie zajęcia powinny mieć walor praktyczny - wyjaśnia dr Przemysław Kubiak

17.05.2019

Prof. Glumińska-Pawlic: Egzamin na doradcę podatkowego musi być trudny

Doradca podatkowy Dla studenta

Zwiększone ostatnio zainteresowanie egzaminem to efekt pewnej niefrasobliwości samorządu doradców podatkowych. Zaczęto mówić o zmianach w zakresie egzaminu i wprowadzeniu kilkuletniej aplikacji. O tym decyduje jednak ustawodawca – tłumaczy prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Państwowej Komisji do Spraw Doradztwa Podatkowego.

09.05.2019

Egzamin na doradcę podatkowego zdało 65 proc. kandydatów

Doradca podatkowy Dla studenta

Zakończyła się tegoroczna wiosenna sesja pisemnych egzaminów na doradcę podatkowego. Pod względem liczby zdających była rekordowa, bo zgłosiło się aż 1506 chętnych. Jednak "zdawalność" była w tym roku stosunkowo niska, bo sprawdzian zaliczyło tylko 65 proc. zdających. Kandydaci na doradców mają teraz rok na zaliczenie części ustnej.

08.05.2019

Warszawa: wysoka zdawalność egzaminu radcowskiego

Prawnicy Dla studenta

W tym roku wynik pozytywny uzyskało aż 541 uczestników egzaminu radcowskiego, czyli 89 proc. wszystkich zdających. Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie opublikowała kompletne wyniki tegorocznego egzaminu. Największą zdawalność odnotowano wśród osób, które skończyły aplikację.

29.04.2019

O informatyzacji w prawie na zjeździe kół naukowych

Dla studenta

Już 25-26 kwietnia 2019 r. odbędzie się w Szczecinie XIV Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych przy Wydziałach Prawach i Administracji, temat to: „Informa(tyza)cja. Internet. Świat wirtualny”. Podczas konferencji wygłaszane będą referaty, będzie też można wziąć udział w warsztatach tematycznych.

12.04.2019

WSA: Sąd nie kontroluje decyzji rektora o indywidualnym programie studiów

Dla studenta

Ostateczna decyzja rektora uczelni odnośnie zgody na realizację indywidualnego programu studiów oraz indywidualnej organizacji studiów nie ma charakteru decyzji administracyjnej. Student nie może więc jej zaskarżyć do sądu administracyjnego - postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

21.03.2019

Na UMK konferecja o prawie IT

Dla studenta

Ochrona i przepływ danych osobowych w Polsce i Unii Europejskiej, metody działania i możliwości ścigania przestępców komputerowych, technologid blockchain - to tematy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo w dobie cyfryzacji”, która odbędzie się w kwietniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

05.03.2019

Studia gender nie znikną z polskich uczelni

Dla studenta

Węgierskie władze usunęły studia gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację. W Polsce tego typu kierunki również wzbudzają niechęć środowisk prawicowych. Jak jednak podkreślają eksperci, w przypadku studiów taka odgórna likwidacja byłaby raczej niemożliwa.

03.03.2019