Znowelizowana ustawa zmienia finansowanie nauki dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Ukraina

Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał właśnie prezydent, zwiększa w 2023 r. środki finansowe w celu wsparcia zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny.  Samorządy dostaną też pieniądze na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych dla uczniów.

25.01.2023

Kolejna wersja projektu ustawy o sygnalistach to nowe wyzwania dla samorządów

Samorząd terytorialny Compliance

Najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach nie ułatwia jednostkom samorządu terytorialnego przygotowań do wdrożenia systemu ich ochrony. Problemem może być opracowanie procedury zgłoszeń zewnętrznych oraz konieczność ustalenia, czy dane zgłoszenie dotyczy interesu publicznego, a tym samym przyznanie zgłaszającemu ochrony należnej sygnaliście.

25.01.2023

Powstanie Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Powołanie spółki, która zajmie się przekształcaniem terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych związanych z wygaszaniem wydobycia węgla kamiennego oraz zmianami struktury gospodarczej województwa śląskiego to cel podpisanej przez prezydenta ustawy z 13 stycznia w sprawie powołania spółki akcyjnej Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego.

24.01.2023

Minister zapowiada różnicowanie zarobków nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela - zapowiada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I precyzuje, że chodzi m.in. o zróżnicowanie zarobków nauczycieli w zależności od prowadzonego przedmiotu, miejsca pracy i liczby dzieci w klasie. Projektowana reforma ma też dotyczyć nowego podziału zadań pomiędzy rząd i samorządy.

24.01.2023

Ostatnie dni na rozliczenia kół gospodyń wiejskich, a sprawozdania złożyła połowa

Samorząd terytorialny

31 stycznia mija termin składania rozliczeń z pomocy na prowadzenie działalności statutowej, którą koła gospodyń wiejskich uzyskały z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tydzień przed tym terminem złożyła je ponad połowa kół. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Gospodynie, które tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki.

24.01.2023

Dziki w mieście to coraz większy problem samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko

Dziki coraz częściej odwiedzają miasta, a ze względu na afrykański pomór świń, przepisy nie dopuszczają do przemieszczania tych zwierząt, zatem nie jest możliwe wywożenie żywych dzików poza miasta. Odstrzał w obszarze zurbanizowanym jest zaś działaniem ryzykownym. Przed samorządami stoi wyzwanie, jakie metody przyjąć. Część uważa, że potrzebna jest zmiana przepisów prawa.

24.01.2023

Rząd chce „Malucha plus” w każdej gminie, ale nie jest pewne, czy nowe zasady są atrakcyjne

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

W końcu wystartował oczekiwany przez gminy nabór do nowej edycji programu „Maluch+”. Nie jest już wymagany wkład własny, inwestycja będzie mogła trwać do trzech lat, algorytm rozdziału pieniędzy skonstruowano tak, aby premiował gminy, w których nie ma żłobków i klubów dziecięcych. Samorządowcy mają jednak mieszane uczucia, a trudniej będzie uzyskać wsparcie podmiotom innym niż gminy.

23.01.2023

Decyzję samorządowego kolegium odwoławczego można zaskarżyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Rozpoznanie odwołania przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze kończy postępowanie podatkowe. Jego decyzję można jednak zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten będzie mógł uchylić nie tylko zaskarżoną decyzję, ale również poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

21.01.2023

Ogrodzenie taśmą przez właściciela oblodzonego chodnika lub domu, nie zwalnia z odpowiedzialności

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości

Wprawdzie to do gminy należy obowiązek zapewnienia czystości i porządku na swoim terenie, w tym zbieranie błota, śniegu czy lodu, jednak właściciele nieruchomości odpowiadają za utrzymanie w stanie umożliwiającym bezpieczne przejście chodników, położonych bezpośrednio przy granicy ich nieruchomości. Nie zwalnia ich z tego obowiązku wygrodzenie taśmą oblodzonego chodnika lub domu.

21.01.2023

Po zmianach w ustawie o języku migowym będzie mniej dyskryminacji w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zapewnienie osobom głuchym możliwości korzystania z tłumacza polskiego języka migowego we wszystkich instytucjach publicznych finansowanych ze środków publicznych – to kierunek rozpoczętych w Senacie prac nad założeniami do nowelizacji ustawy o języku migowym. Senatorowie są zgodni, że zmiany są konieczne. Nie ma co do tego wątpliwości także Rzecznik Praw Obywatelskich.

21.01.2023

Samorządy mają zastrzeżenia do ustawy ciepłowniczej

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze Dodatek osłonowy

Projekt nowelizacji ustawy hamującej wzrost cen ciepła wyklucza z rekompensaty przedsiębiorstwa, które nie dostarczają ciepła odbiorom końcowym, czyli mieszkańcom i podmiotom wrażliwym. Z przepisów nie wynika jednoznacznie, że nowa cena maksymalna dotyczy opłaty przesyłowej. Niepokój samorządów budzi zapis o niezwłocznym obowiązku informacyjnym i sankcji za jego niedopełnienie.

20.01.2023

Możliwość osobistego odbioru pisma z urzędu nie będzie zapisana w ustawie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Obowiązek elektronicznego doręczania pism urzędowych jest wprowadzany stopniowo, ale niektórzy woleliby mieć możliwość osobistego odbioru pisma z urzędu. To niekiedy jest możliwe, ale nie jest uregulowane ustawowo, w związku z czym niektóre podmioty odmawiają petentom takiego rozwiązania. MSWiA stoi na stanowisku, że usztywnienie tych regulacji mogłoby przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

18.01.2023

Miasta kuszą nagrodami i bonusami w zamian za rozliczony PIT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych są gotowe wydać małe gminy na loterie podatkowe, aby przekonać obywateli do zapłaty podatku PIT we właściwym urzędzie skarbowym. Duże miasta wydają jeszcze więcej i kuszą innymi atrakcjami. Ale część samorządów wycofuje się z loterii z powodu oszczędności i tego, że nie widzą sensu w inwestowaniu w pozyskanie podatku, który rząd im uszczupla.

18.01.2023

Starostowie muszą wypracować praktykę weryfikacji dowodów przedstawionych przez policję

Prawo karne Samorząd terytorialny Transport

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie czasowego zatrzymania prawa jazdy przez starostę może dawać impuls do zmian legislacyjnych, jednak nie „nakazuje” jednoznacznie konieczności ich dokonania. Problemem będzie wypracowanie praktyki, uwzględniającej „nowe wytyczne”, w szczególności dotyczące weryfikowania dowodów przedstawionych przez policję i kierowców.

16.01.2023

Prace nad ustawą wiatrakową odblokowane - Sejm skierował projekt do pierwszego czytania

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Ustawa wiatrakowa została wyjęta z sejmowej zamrażarki. Projekt 13 stycznia skierowano do pierwszego czytania do dwóch sejmowych komisji. Znajduje się on w parlamencie od połowy lipca i nic się z nim do tej pory nie działo. Tymczasem ustawa jest bardzo potrzebna. Ma bowiem odblokować budowę farm wiatrowych w Polsce, produkujących tanią i czystą energię elektryczną.

13.01.2023

Przebywający w Polsce Ukraińcy będą płacić za utrzymanie - poprawki Senatu odrzucone

Samorząd terytorialny Ukraina

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają Polsce w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, będą uczestniczyli w kosztach związanych z zamieszkaniem i wyżywieniem. Dookreślone zostanie także wypłacanie obywatelom Ukrainy świadczeń rodzinnych, takich jak np. „500+” czy „300+”. W 2023 r. kontynuowane będzie finansowe wsparcie z budżetu państwa dla  samorządów na dodatkowe zadania oświatowe dla dzieci z Ukrainy.

13.01.2023

Zmiana kategorii drogi to problem z opłatą za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Budownictwo Poprawmy prawo

W ustawie o drogach publicznych brak jest uregulowań odnoszących się do opłaty za zajęcie pasa drogowego, kiedy dochodzi do zmiany kategorii drogi. To rodzi niepewność przedsiębiorców, bo zarządcy dróg stosują w tym zakresie często odmienne zasady i różne stawki opłat. Sytuacji nie ułatwia też rozbieżne orzecznictwo sądów administracyjnych.

13.01.2023

Samorządy krytyczne wobec zmian w prawie wyborczym

Samorząd terytorialny Ordynacja

Rozwiązania zaproponowane w projekcie nowelizacji Kodeksu Wyborczego niepokoją organizacje samorządowe. Wytykają, że nawet 5-7 osób będzie mogło wnioskować o utworzenie obwodu wyborczego, a na barki gmin spadnie obowiązek bezpłatnego dowozu do lokali wyborczych. Zastrzeżeń mają wiele. Uważają, że projekt w niewielkim stopniu podniesie frekwencję wyborczą, a nic nie mówi o kosztach.

12.01.2023

WSA: Deklaracja źródeł ciepła po terminie, ale dodatek węglowy się należy

Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy Węgiel

Gmina może przyznać dodatek węglowy, gdy deklaracja do CEEB została złożona przed 11 sierpnia 2022 r. Termin ten nie dotyczy zgłoszenia pieca uruchomianego po raz pierwszy po tym dniu, albo gdy korzystanie z pieca na paliwo stałe ustalone zostało w wyniku wywiadu środowiskowego. Ta ostatnia możliwość odnosi się do sytuacji, gdy wniosku o dodatek węglowy nie rozpatrzono przed 3 listopada 2022 r.

11.01.2023

Zainteresowani węglem od gminy muszą uzyskać ponowne zaświadczenie

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Węgiel

Obywatele, którzy mieli wydane w 2022 r. zaświadczenia uprawniające do zakupu węgla po preferencyjnej cenie muszą uzyskać je na nowo w gminie. Nawet, gdy węgla nie kupili. Nowe zaświadczenia, gminy mogą wystawiać już na 3 tony paliwa, dla osób które nie kupiły jeszcze węgla i złożyły stosowne oświadczenie – wskazuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

10.01.2023