Podwyżki w samorządach - spłaszczające i demotywujące

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Rząd od 1 marca chce podnieść wynagrodzenia pracowników samorządowych od 700 do 850 zł w zależności od kategorii zaszeregowania. Jednak zdaniem samorządowców, nowe przepisy tylko pogłębią proces spłaszczania stawek wynagrodzenia i będą działać demotywująco, skoro np. minimalne wynagrodzenie noszowego w szpitalu będzie wyższe niż minimalna stawka geodety powiatowego.

03.02.2023

Prosument lokatorski - trwa nabór wniosków o dopłaty

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii razem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiły nabór wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki. Wnioski mogą od 1 lutego 2023 r. składać właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, czyli spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne.

02.02.2023

Posłowie odbierają prasie przychody z ogłoszeń

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy

Część ogłoszeń sądowych i komorniczych ma być w pierwszej kolejności publikowana w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a nie w prasie ogólnopolskiej i lokalnej. To efekt przepisów uchwalonych przez Sejm w ustawie deregulacyjnej, która może odbić się na kondycji finansowej prasy. Zdaniem posłów, trudno ustalić, która prasa jest "poczytna", a obywatele będą mieli bezpłatny dostęp online do takich ogłoszeń. Na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast nałożono obowiązek udostępniania tego publikatora.

02.02.2023

W środę ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Tylko do 1 lutego włącznie osoby ogrzewające swoje gospodarstwa domowe elektrycznością mogą złożyć wniosek o dodatek elektryczny w wysokości od 1000 do 1500 złotych. Pracownicy pomocy społecznej przypominają, że dodatek przysługuje tzw. odbiorcy ostatecznemu, czyli osobie która zawarła umowę na dostawę energii. Problem są zaświadczenia o rocznym zużyciu.

01.02.2023

Od 1 lutego zmiany w systemie pieczy zastępczej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka, zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego, zakaz tworzenia nowych domów dziecka, powstanie centralnego rejestru pieczy zastępczej. Takie m.in zamiany przynosi nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, która weszła w życie 1 lutego 2023 roku.

01.02.2023

Mężowie zaufania jako kamerzyści mogą zachwiać tajnością głosowania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO Wybory

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego dopuszcza filmowanie przez mężów zaufania także przebiegu głosowania. Może to stanowić zagrożenie dla tajności głosowania i wywoływać niedopuszczalną presję na wyborców. Wątpliwości budzi też rozwiązanie, że serwer, na który mają trafiać te nagrania, prowadzić ma minister cyfryzacji, a nie Państwowa Komisja Wyborcza.

31.01.2023

Śląskie: Sejmik zapewnił finansowanie wojewódzkiego programu in vitro

Samorząd terytorialny Pacjent

Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował w poniedziałek o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie wojewódzkiego programu in vitro. Program, przewidziany na cztery lata, ma dysponować kwotą nieco ponad 20 mln zł.

30.01.2023

Nowelizacja specustawy już obowiązuje - zmiany w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Samorząd terytorialny Zawody medyczne Ukraina

Obywatele Ukrainy będą współfinansować koszty zakwaterowania zbiorowego, większa weryfikacja uprawnień do świadczeń socjalnych wypłacanych uchodźcom wojennym, 30 dni na złożenia wniosku o nadanie PESEL, przedłużenie uprawnień pobytowych - takie m.in. zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która weszła w życie 28 stycznia. Nowelizacja wprowadza zmiany także w 20 innych ustawach.

30.01.2023

Kancelaria Prezydenta monitoruje propozycje zmian w Kodeksie wyborczym

Samorząd terytorialny Wybory

Kancelaria Prezydenta stale monitoruje propozycje w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym. Z dużym optymizmem należy podchodzić do zmian profrekwencyjnych. Prezydent Duda podejmie decyzję po całym procesie legislacyjnym - powiedziała w sobotę Małgorzata Paprocka, minister w Kancelarii Prezydenta o uchwalonej nowelizacji.

28.01.2023

Termomodernizacja - tanie ogrzewanie, choć kosztowna i czasem trudna inwestycja

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rachunki za ogrzewanie to jedna z najwyższych pozycji w domowym budżecie, a już szczególnie po niedawnym wzroście cen nośników energii. Tymczasem z ocieplaniem domów, zwłaszcza starszych, jest u nas bardzo źle. Podstawowy problem to wysokie koszty, bo procedury budowlane nie są skomplikowane. Trudniej jest, gdy wymagający docieplenia budynek jest stary i objęty ochroną konserwatora.

28.01.2023

WSA: Nie można zastąpić dyrektora szkoły, skoro na tym stanowisku jest wakat

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Nie można wyznaczyć osoby do zastępowania dyrektora szkoły, gdy stanowisko to pozostaje nieobsadzone. Nawet konieczność zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły nie zmienia faktu, że działania jakie może podejmować organ prowadzący szkołę mają swoje ograniczenia w obowiązujących przepisach prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

27.01.2023

Ustawy przyjęte przez Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia 2023

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

Zmiany w Kodeksie wyborczym, ustawę o Fundacji rodzinnej, budżet na 2023 rok, przepisy wprowadzające świadczenia za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSWiA i MON, kolejne przepisy deregulacyjne i szereg istotnych zmian w Kodeksie Postępowania Karnego, Kodeksie Karnym – uchwalił Sejm na wieczornym posiedzeniu 26 stycznia. Posłowie przegłosowali też poprawki Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej i uchwali Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej UE na lata 2023–2027.

26.01.2023

Będzie wyższe dofinansowanie dla ośrodków samopomocy, ale na razie tylko przez pół roku

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa na bieżącą działalność środowiskowych domów samopomocy. Finansowanie zostanie jednak zwiększone tylko w pierwszym półroczu 2023 r. i dlatego zarządzający placówkami zastanawiają się jak podzielić zapowiedziane fundusze i co będzie w drugiej połowie roku.

26.01.2023

Znowelizowana ustawa zmienia finansowanie nauki dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Ukraina

Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał właśnie prezydent, zwiększa w 2023 r. środki finansowe w celu wsparcia zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny.  Samorządy dostaną też pieniądze na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych dla uczniów.

25.01.2023

Kolejna wersja projektu ustawy o sygnalistach to nowe wyzwania dla samorządów

Samorząd terytorialny Compliance

Najnowsza wersja projektu ustawy o sygnalistach nie ułatwia jednostkom samorządu terytorialnego przygotowań do wdrożenia systemu ich ochrony. Problemem może być opracowanie procedury zgłoszeń zewnętrznych oraz konieczność ustalenia, czy dane zgłoszenie dotyczy interesu publicznego, a tym samym przyznanie zgłaszającemu ochrony należnej sygnaliście.

25.01.2023

Powstanie Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Powołanie spółki, która zajmie się przekształcaniem terenów pogórniczych, przemysłowych i poprzemysłowych związanych z wygaszaniem wydobycia węgla kamiennego oraz zmianami struktury gospodarczej województwa śląskiego to cel podpisanej przez prezydenta ustawy z 13 stycznia w sprawie powołania spółki akcyjnej Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego.

24.01.2023

Minister zapowiada różnicowanie zarobków nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela - zapowiada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I precyzuje, że chodzi m.in. o zróżnicowanie zarobków nauczycieli w zależności od prowadzonego przedmiotu, miejsca pracy i liczby dzieci w klasie. Projektowana reforma ma też dotyczyć nowego podziału zadań pomiędzy rząd i samorządy.

24.01.2023

Ostatnie dni na rozliczenia kół gospodyń wiejskich, a sprawozdania złożyła połowa

Samorząd terytorialny

31 stycznia mija termin składania rozliczeń z pomocy na prowadzenie działalności statutowej, którą koła gospodyń wiejskich uzyskały z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na tydzień przed tym terminem złożyła je ponad połowa kół. Najwięcej w województwach: wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim i łódzkim. Gospodynie, które tego nie zrobią, będą musiały zwrócić otrzymane środki.

24.01.2023

Dziki w mieście to coraz większy problem samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko

Dziki coraz częściej odwiedzają miasta, a ze względu na afrykański pomór świń, przepisy nie dopuszczają do przemieszczania tych zwierząt, zatem nie jest możliwe wywożenie żywych dzików poza miasta. Odstrzał w obszarze zurbanizowanym jest zaś działaniem ryzykownym. Przed samorządami stoi wyzwanie, jakie metody przyjąć. Część uważa, że potrzebna jest zmiana przepisów prawa.

24.01.2023

Rząd chce „Malucha plus” w każdej gminie, ale nie jest pewne, czy nowe zasady są atrakcyjne

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

W końcu wystartował oczekiwany przez gminy nabór do nowej edycji programu „Maluch+”. Nie jest już wymagany wkład własny, inwestycja będzie mogła trwać do trzech lat, algorytm rozdziału pieniędzy skonstruowano tak, aby premiował gminy, w których nie ma żłobków i klubów dziecięcych. Samorządowcy mają jednak mieszane uczucia, a trudniej będzie uzyskać wsparcie podmiotom innym niż gminy.

23.01.2023