Wnioski o dotacje za straty w uprawach w wyniku suszy można składać do 15 listopada

Samorząd terytorialny

O dwa tygodnie przedłużony został termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pomoc suszowa jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, gdy szkody wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

24.10.2019

MIiR: Będą szkolenia z bezpieczeństwa dla pracowników kolei

Administracja publiczna

W ramach projektu „Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego”, który uzyskał unijne dofinansowanie, od czerwca 2022 roku przeprowadzone zostaną bezpłatne ogólnopolskie szkolenia dla minimum 3 tysięcy przedstawicieli rynku kolejowego oraz pracowników Urzędu Transportu Kolejowego odpowiedzialnych za badania infrastruktury kolejowej.

24.10.2019

Rzecznik SN: Protesty wyborcze PiS są mało konkretne

Wybory

W protestach wyborczych musi istnieć jakiś punkt zaczepienia. Trzeba przedstawić jakiś zarzut, poparty jakimiś okolicznościami - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski. Dodał, że podstawą do złożenia protestu nie powinna być ani ciekawość, ani chęć bycia pewnym.

23.10.2019

Ponowne liczenie głosów do Senatu potrwa i będzie kosztowne

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Zarówno PiS jak i opozycja chcą ponownego przeliczenia głosów w części okręgów wyborczych do Senatu. Sąd Najwyższy może to zlecić - w postępowaniu dowodowym - sądom rejonowym w miejscach poszczególnych komisji obwodowych. Takich czynności - według rozmówców Prawo.pl - będą jednak... tysiące.

23.10.2019

Kolejne protesty wyborcze trafiają do SN

Administracja publiczna

Zarówno PiS jak i opozycja kierują do Sądu Najwyższego protesty wyborcze. Na rozpoznanie wszystkich protestów wyborczych Sąd Najwyższy ma 90 dni. Ważność wyborów stwierdza nowa izba Sądu Najwyższego. Tymczasem wyniki wyborów parlamentarnych na dzisiaj są ważne - podkreśla rzecznik SN Michał Laskowski.

22.10.2019

NIK: Słabe wyniki programu aktywizacji seniorów

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Realizowany od 2012 r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych nie osiągnął zakładanego celu, czyli poprawy jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

22.10.2019

PiS chce sprawdzić wyniki głosowania do Senatu

Administracja publiczna Wybory

Prawo i Sprawiedliwość chce oględzin kart i ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach wyborczych do Senatu. Wnioski złożone już zostały do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych. Do poniedziałku do SN wpłynęły 34 protesty wyborcze.

21.10.2019

GUS: Przybywa osób korzystających z e-administracji publicznej

Administracja publiczna Nowe technologie

Już około 40,4 proc. osób w przedziale wieku 16-74 lata korzysta z usług e-administracji publicznej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.. I dodał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odsetek ten wzrósł o 4,9 proc.

21.10.2019

Zamówienia in-house nie zawsze zgodne z prawem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Wyłączenie dla zamówień in-house po orzeczeniu TSUE w sprawie litewskiej powinno być trudniejsze do zastosowania. Wyrok przynajmniej w teorii powinien spowodować przesunięcie części zamówień dotychczas udzielanych bez przetargu do procedur wynikających z prawa zamówień publicznych - pisze Jacek Liput

20.10.2019

Zdarza się, że wójt „naciska” na sołtysa, na co przeznaczyć fundusz sołecki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Środki z funduszu sołeckiego są mniejsze niż potrzeby wsi, ale to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze. Można z nich naprawić chodnik czy zbudować plac zabaw. Obecnie wnioski czekają na włączenie ich do procedury budżetu gminy. O przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, wójt nie powinien się wtrącać. Jednak czasem próbuje.

19.10.2019

Mandat radnego wybranego do parlamentu wygasa i nie można go odzyskać

Samorząd terytorialny

Po zakończeniu wyborów do parlamentu wygasły mandaty radnych, którzy zostali posłami lub senatorami. Zgodnie z prawem nie muszą oni składać żadnych oświadczeń. Nie są już radnymi z mocy prawa i nie mogą się z tego wycofać. Teraz obowiązują inne zasady, niż przy poprzednich wyborach.

18.10.2019

Marian Banaś zakończył urlop i wrócił do kierowania NIK

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powrócił do wykonywania obowiązków, zakończył urlop bezpłatny - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa NIK Ksenia Maćczak. Dzień wcześniej CBA podało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę jego oświadczeń majątkowych i poinformowało o zastrzeżeniach, ale bez szczegółów.

17.10.2019

Konsultacje społeczne można prowadzić metodą Design Thinking

Samorząd terytorialny

Design Thinking to metoda wytwarzania innowacyjnych produktów i usług, wykorzystywana przede wszystkim w biznesie, zwłaszcza w branży nowych technologii. Można ją jednak skutecznie wprowadzać do działań i konsultacji społecznych. Podczas webinarium ekspert podpowie, w jaki sposób to zrobić.

17.10.2019

Samorządy tworzą budżety i szacują milionowe ubytki

Finanse samorządów

Trwają prace nad planami finansowymi samorządów na 2020 rok. Muszą zacisnąć pasa, bo po zmianach w prawie bezlitosne są szacunki ubytków w ich dochodach - Szczecin straci 90 milionów złotych, Częstochowa – 63, a Kraków ponad 200. Za wcześnie jeszcze, by potwierdzić, że dziury zostaną w drodze, a dzieci – z powodu braku przedszkola - w domu, ale budżety są realnie zagrożone.

17.10.2019