Konkurs Rosnąca Odporność premiuje gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r. Łączna pula nagród konkursu wynosi ponad 500 milionów złotych. W konkursie mogą brać udział gminy ze wszystkich powiatów w kraju za wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Gminy mogą zdobyć za:

  1. miejsce: 1 mln zł,
  2. miejsce: 500 tys. zł,
  3. miejsce: 250 tys. zł.

W powiatach z 3 gminami nagrodę 1 mln zł zdobywa tylko 1 gmina z najwyższym wzrostem. W powiatach z 4 gminami nagrody 1 mln zł i 500 tys. zł zdobywają 2 najlepsze gminy. Pozostałe powiaty (powyżej 4 gmin) nagrody otrzymają 3 gminy.

KGW mogą wnioskować już o pieniądze na promocję szczepień przeciw COVID-19>>

 

Gminy nadal mogą realizować o nagrody w ogłoszonych wcześniej konkursach w ramach Narodowego Programu Szczepień

Gmina na Medal #SzczepimySię

Nagrody może dobyć 500 gmin, które osiągną zaszczepienie na poziomie minimum 67 proc. mieszkańców. Nagroda to 100 tys. zł. Konkurs zakończy się w momencie uzyskania przez 500 gmin poziomu 67 proc. zaszczepionych mieszkańców lub 31 grudnia 2021 r. Osoba zaszczepiona to mieszkaniec danej gminy, który otrzymał pełny cykl szczepień szczepionką zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

 

Konkurs Najbardziej odporna gmina

Konkurs składa się z dwóch elementów i kilku kategorii.

Pierwszy element konkursu został podzielony na trzy kategorie ze względu na liczbę mieszkańców w gminach.

  • Kategoria Małe Gminy: skierowana do gmin do 30 tys. mieszkańców. Do wygrania jest aż 1 mln zł – dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w każdym z byłych 49 województw.
  • Kategoria Średnie Gminy: skierowana do gmin z 30-100 tys. mieszkańców. Do wygrania po 1 mln zł dla 3 gmin w Polsce z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.
  • Kategoria: Duże Gminy: skierowana do gmin powyżej 100 tys. mieszkańców. Do wygrania 1 mln zł dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w Polsce.

Laureatami poszczególnych kategorii mogą być tylko te gminy, w których minimum 50 proc. mieszkańców zostanie zaszczepionych.

Drugi element konkursu to jedna kategoria ogólnokrajowa – Najbardziej Odporna Gmina w Polsce. Gmina z najwyższym odsetkiem wyszczepionych mieszkańców w Polsce wygra 2 mln zł.

Aktualizowany na bieżąco poziom zaszczepienia można sprawdzić na: www.gov.pl/web/szczepienia-gmin#/ranking