Szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień przedstawił na wtorkowej konferencji prasowej przedstawił plan działań, które mają zachęcić Polaków do szczepienia przeciw Covid-19. Od 1 lipca szczepienie drugą dawką będzie możliwe w dowolnym punkcie szczepień.

Kolejne rozwiązanie, to bezpośredni kontakt z seniorami powyżej 70 roku życia. W tę akcję mają być zaangażowane samorządy.

Do seniorów dojadą mobilne punkty szczepień

- W najbliższych dniach i tygodniach wojewodowie będą wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, które będą zobowiązywały samorządy do nawiązania kontaktu telefonicznego ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 roku życia - poinformował minister Michał Dworczyk.

Jak mówił, rozmowy te będą najczęściej realizowane przez pracowników GOPS, MOPS, a do takich starszych osób dojadą mobilne punkty szczepień. To będą zespoły w dużej mierze oparte o ochotnicze straże pożarne i państwowe straży pożarną.

- Mamy deklaracje, że te zespoły strażaków, które do tej pory w dużej części w bardzo wielu miejscowościach, gminach w Polsce pomagały dowozić seniorów do punktów szczepień, teraz będą jeździć z osobami uprawnionymi do wykonywania szczepień - wyjaśnił szef kancelarii premiera.

Rządowe środki na promocje

Minister Dworczyk poinformował, że na akcje zachęcające do szczepień do gmin trafi ryczałt w wysokości od 10 do 40 tys. zł. Zapowiedział też szereg zachęt finansowych dla samorządów.

- Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji. Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75 proc. przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę na dowolny cel - wskazał.

W każdej gminie, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w ramach 49 obszarów, otrzyma taka gmina 1 mln zł na dowolny cel. Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski otrzyma dodatkowo 2 mln zł.

Od pierwszego lipca druga dawka szczepienia w dowolnym punkcie

Zaszczepieni wygrają nagrody

Poza zachętami dla gmin, ma ruszyć także loteria Narodowego Programu Szczepień, organizowana wspólnie z Totalizatorem Sportowym. Co 2000 osoba, która przystąpi do loterii, wygra 500 zł. Dodatkowo każda osoba biorąca udział w "zabawie" ministerstwa ma szanse na kolejne wygrane:

  • Nagroda tygodniowa - co tydzień do wygrania jest dwa razy po 50 000 zł, a także hulajnogi elektryczne i vouchery (ministerstwo nie poinformowało, na co będzie można wykorzystać vouchery);
  • Nagroda miesięczna - w każdym miesiącu do rozlosowania jest dwa razy po 100 000 zł oraz samochody hybrydowe;
  • Nagroda finałowa - dwa razy po 1 mln złotych oraz samochody hybrydowe.

Na razie nie wiadomo, w jakiej formule będzie odbywać się loteria.

W sumie na promocję szczepień przeciw Covid-19 rząd przeznaczy ponad 140 mln zł.