Oficjalnym powodem dymisji, podanym przez rzecznika rządu Piotra Müller, było to, że Gowin oraz członkowie Porozumienia pracowali w niewystarczającym tempie nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie oraz podejmowali "nierzetelne działania" dotyczące reformy podatkowej. Po dymisji zarząd Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy.

Więcej: Jarosław Gowin już nie jest wicepremierem i ministrem>>

Zobacz również: Wiceminister Anna Kornecka zdymisjonowana za krytykę Polskiego Ładu >>

Na wniosek Prezesa Rady Ministrów, postanowieniem Prezydenta RP z dnia 11 sierpnia 2021 r. Jarosław Gowin został odwołany ze składu Rady Ministrów – z urzędu Wiceprezesa RM i Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii - podała Kancelaria Prezydenta RP po zakończeniu sobotniego spotkania, na którym Gowin otrzymał akt odwołania. Po wręczeniu liderowi Porozumienia dymisji z funkcji w rządzie prezydent powiedział: "To jest smutny dla mnie czas z panem związany, poczynając od decyzji politycznych, które zapadły, aż do decyzji formalnych, które dzisiaj wieńczą się poprzez wręczenie panu tego dokumentu."

Czytaj w LEX: Polski Ład - zmiany w podatkach >

- Pracowaliśmy razem przez ostatnie 6 lat nad bardzo ważnymi dla Polaków zmianami w naszej rzeczywiści; bardzo wiele z tych, które ja zapowiadałem, które zapowiadały stronnictwa Zjednoczonej Prawicy zostało zrealizowanych – one działają, pomagają ludziom – mówił Andrzej Duda. – Uważam, i wielu ludzi, z którymi rozmawiam tak uważa, że były to dla Polski bardzo dobre lata. Współuczestniczył Pan w tym procesie, za co chcę dzisiaj ogromnie podziękować, za wszystkie lata pracy dla Rzeczypospolitej - dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że jest to dla niego "bardzo przykra sytuacja". - Muszę powiedzieć, że będę czekał. Będę czekał panie premierze, i będę się przyglądał. Bo dla mnie bardzo ważne jest to, aby obóz był cały. Bo ja wierzę, że ten obóz jest w stanie wprowadzić dobre zmiany w Polsce - powiedział.

- Mam nadzieję, że spotkamy się za kilka tygodni z uśmiechem i będziemy mogli usiąść przy stoliku, spokojnie porozmawiać o polityce, o Polsce. Że nie będzie pan częścią totalnej opozycji, tylko będzie pan realizował to, co rzeczywiście jest dla Polski dobre. A ja mam wewnętrzne, głębokie przekonanie, że ta polityka, którą do tej pory prowadziliśmy, była dobra dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim była dobra dla naszych obywateli - dodał prezydent.

Jarosław Gowin odniósł się do prezydenckiej wypowiedzi na Twitterze. - Jeśli ktoś nie wie, po stronie którego obozu jestem, to odpowiadam jasno: mój sprzeciw wobec drastycznego podnoszenia podatków i fatalnego w skutkach lex TVN wynika z tego, że zawsze stałem i będę stać po stronie obozu, któremu na imię Polska - napisał.

 

Zmiany w ministerstwach

Po dymisji Jarosława Gowina, wystąpieniu Porozumienia z koalicji Zjednoczonej Prawicy i podaniu się do dymisji wiceministrów pochodzących z tego ugrupowania, premier zdecydował o wyłączeniu działu praca z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii i przekazaniu tego działu do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W miejsce Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii powstało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Czytaj też: Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce >