W Azylu dla Zwierząt będzie się uśmiercać gatunki niebezpieczne

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd planuje utworzenie Centralnego Azylu dla Zwierząt inwazyjnych i niebezpiecznych przejmowanych przez policję lub jednostki samorządowe. Celem projektu ustawy jest stworzenie podstaw prawnych działalności tej jednostki organizacyjnej. Najwięcej kontrowersji budzi uregulowanie kwestii uśmiercania zwierząt znajdujących się w Azylu oraz jego zadania.

09.05.2022

Prezydent podpisał ustawę wdrożeniową na lata 2021-2027

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą wydanie przez Polskę środków z nowego budżetu wieloletniego Unii Europejskiej 2021-2027 oraz ze środków unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Przepisy m.in. określają rozwiązania wdrożeniowe w zarządzaniu programami z zakresu polityki spójności, opisanymi w tzw. umowie partnerstwa.

09.05.2022

Samorządy nie chcą szukać "obcych agentów" w organizacjach

Samorząd terytorialny Rachunkowość RODO

Po organizacjach pozarządowych także samorządy nie pozostawiają suchej nitki na projekcie ustawy o transparentności finansowaniu organizacji pozarządowych autorstwa Solidarnej Polski. Obowiązki objęłyby też stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą np. małe szkoły. Samorządowcy dowodzą, że projekt jest skrajnym przykładem złe legislacji i jest wewnętrznie sprzeczny.

09.05.2022

Brytyjczyk zagłosuje w wyborach lokalnych w Polsce

Samorząd terytorialny Ordynacja Brexit

Opuszczenie przez Wielką Brytanię i Irlandię Północną Unii Europejskiej miało wpływ na prawa wyborcze obywateli polskich i brytyjskich w wyborach lokalnych. Aby mieszkający na wyspach Polak mógł nadal głosować w wyborach samorządowych (i na odwrót), rządy dwóch państw podpisały stosowną umowę. Ale prace legislacyjne nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, która ma stanowić jej realizację, nadal trwają.

07.05.2022

Dopłaty do montażu i zakupu pomp ciepła tylko dla nowych domów

Środowisko Domowe finanse Administracja publiczna

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program dopłat do montażu i zakupu pomp ciepła "Moje ciepło". Maksymalna dotacja w przypadku powietrznej pompy ciepła wyniesie 7 tys. zł, w przypadku gruntowej pompy ciepła maksymalnie 21 tys. zł. O wsparcie mogą wystąpić tylko właściciele nowych domów jednorodzinnych.

06.05.2022

Sąd: Nie każdy orzeł to chronione godło Polski

Prawo karne

Sąd Okręgowy w Gdańsku ponownie uniewinnił członków zespołu "Behemoth", w tym jego lidera Adama "Nergala" Darskiego, od zarzutu znieważenia polskiego godła. Sąd uzasadnił, że przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 Kodeksu Karnego musi być godło. Nie zaś twór graficzny, projekt graficzny, nawiązujący czy podobny do orła.

06.05.2022

Sygnaliści w służbach mundurowych - idea słuszna, ale ma mielizny

Prawo karne Compliance Wojsko

Najnowsza wersja projektu ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenie prawa obejmuje również funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy zawodowych, czyli formacje hierarchicznie podporządkowane. Zdaniem ekspertów, idea jest jak najbardziej słuszna, ale z realizacją mogą być problemy. Projekt nie obejmuje na przykład najczęstszych naruszeń, do których dochodzi w takich służbach.

06.05.2022

Prezydent podpisał ustawę, która ma przyśpieszyć budowę Centralnej Ewidencji Kierowców

Prawo karne Administracja publiczna

Usprawnienie zasad realizacji zadań administracji publicznej w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych, i zwiększenie efektywności działania Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej zakłada m.in podpisana przez Prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych.

05.05.2022

Państwo chce przerzucić na województwa utrzymanie starodroży

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Samorząd województwa nie będzie mógł pozbyć się przekazanego mu odcinka drogi krajowej zastąpionego nowo wybudowanym odcinkiem autostrady lub drogi ekspresowej. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o drogach publicznych opracowana przez resort infrastruktury. W ocenie zarządców dróg wojewódzkich nie jest to prawidłowe rozwiązanie.

05.05.2022

Rosną ekwiwalenty dla strażaków OSP - a dla gmin wydatki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Zmiany w zasadach wypłaty ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników OSP powodują, że gminy głębiej muszą sięgnąć do budżetów. Ekwiwalent nie jest już rozliczany co do minuty, ale płacony za każdą rozpoczętą godzinę od zgłoszenia wyjazdu z jednostki OSP. Obejmuje też ćwiczenia. I wypłacany jest niezależnie od otrzymywanego wynagrodzenia.

04.05.2022

Będzie flaga państwowa i flaga z godłem, ale korona orła zostanie otwarta

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W nowym projekcie ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie już podziału na flagę państwową i narodową. Zmieniony zostanie wygląd Chorągwi Rzeczypospolitej, poprawiony wzór kokardy narodowej, skorygowany wizerunek orła. Mimo licznych wniosków, projekt nie przewiduje zamknięcia korony, ani też nowego odcienia czerwieni na fladze.

02.05.2022

Wspólnoty mieszkaniowe bez obowiązku zapewnienia dostępności

Pomoc społeczna Nieruchomości

W ustawie o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami nie będzie zmian zmierzających do nałożenia na wspólnoty mieszkaniowe obowiązku zapewnienia dostępności. Obowiązek taki mają określone w ustawie podmioty publiczne i na razie to się nie zmieni.

29.04.2022

Kobiety będą bronić Ojczyzny dobrowolnie, a obowiązkowo tylko niektóre

Administracja publiczna Wojsko

Ustawa o obronie Ojczyzny nie przewiduje obowiązkowej służby wojskowej dla kobiet ani obowiązkowej kwalifikacji. W armii mogą służyć dobrowolnie. Przepisy zostawiają jednak furtkę do kwalifikacji wojskowej kobiet, ale tylko tych o określonych umiejętnościach i specjalizacjach. Ale w czasie wojny możliwy jest szerszy zaciąg ochotniczy do obrony kraju.

29.04.2022

Raport o stanie gminy – milczący obowiązek radnych

Samorząd terytorialny

Wprowadzony w 2018 roku obowiązek raportowania o stanie gminy nie przyjął się na poziomie lokalnym. I choć gminy wywiązują się z ustawowego minimum, to gorzej z treścią raportów. Wiele ma formę przeładowanych liczbami sprawozdań, przez które trudno przebrnąć mieszkańcom. Uchwalane są zazwyczaj bez dyskusji radnych i przy małym zaangażowaniu społecznym. O raporcie o stanie gminy piszemy w najnowszym Legal Alert.

29.04.2022

Senacki projekt nowelizacji ustawy o kinomatografii trafił do Sejmu

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Senacki projekt nowelizacji ustawy o kinematografii trafi do Sejmu. Nowela zakłada obowiązek dla dystrybutorów filmów na polskim rynku zapewnienia ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwraca jednak uwagę, że nowelizacja traktuje dostępność filmów wąsko, zapominając np. o potrzebach osób głuchych.

28.04.2022

Minister rolnictwa chce wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty rolne

Środowisko

Do 31 maja wydłużony ma być termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub przejściowego wsparcia krajowego i do 15 czerwca termin zgłaszania zmian do tych wniosków - wynika z projektu rozporządzenia, który trafił do konsultacji. Resort uzasadnia, że m.in. przez wysokie ceny nawozów sztucznych wielu rolników nie zaplanowało jeszcze zasiewów.

28.04.2022

RPO: Rejestr umów 500 powinien uwzględniać prawo do prywatności urzędników

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Od 1 lipca jednostki sektora finansów publicznych muszą prowadzić jawny rejestr zawartych umów. Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że prawo do informacji publicznej powinno być realizowane z poszanowaniem prawa do ochrony prywatności oraz danych osobowych. Wystąpił do nowej Minister Finansów prosząc o informacje na temat podjętych działań.

28.04.2022

Asystent osoby niepełnosprawnej i opieka wytchnieniowa wciąż tylko na chwilę

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wciąż nie wiadomo, kiedy rządowe programy „Asystent osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa” na stałe wejdą do porządku prawnego. Jednym z problemów jest bowiem to, że nie zapewniają one ciągłości usług, których dotyczą. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada enigmatycznie na pytania w tej sprawie.

28.04.2022

GUS podsumowuje spis powszechny i nagradza "cyfrowe" gminy

Samorząd terytorialny

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego rozstrzygnął konkurs na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 roku. Łącznie 96 gminom z całej Polski, zostały przyznane nagrody główne oraz nagrody dodatkowe w postaci sprzętu elektronicznego.

27.04.2022

Wynagrodzenia w służbie cywilnej przyczyną kłopotów z naborem

Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

Spadek konkurencyjności płacowej służby cywilnej przejawia się nie tylko w odejściach do biznesu, ale także w problemach z naborem kadr. W 2021 roku około 46 proc. naborów zakończyło się nieobsadzeniem stanowiska, w tym 34 proc. z powodu braku ofert kandydatów. Zdaniem pracowników służby cywilnej potrzebne są zmiany w sposobie wynagradzania.

27.04.2022