MF: Wzrastają dochody samorządów z tytułu podatków PIT i CIT

Finanse samorządów

Dochody samorządów w ubiegłym roku z podatku PIT wyniosły 50,9 mld zł, a z podatku CIT – 9,7 mld zł – podało Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że przepisy uszczelniające miały wpływ na znaczny wzrost dochodów samorządów w ostatnich latach.

31.05.2019

Nie ma szczegółów rekompensat za prąd, jest wiele wątpliwości

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządy czekają na projekt zmian w tzw. ustawy prądowej i szczegóły rozwiązań. Wiadomo już, że w drugim półroczu będą musiały składać wnioski o objęcie stabilizacją ceny. Tymczasem już pojawiają się pytania, jak technicznie będzie wyglądać kwestia zwrotów nadpłaconych kwot i co z podatkiem VAT.

30.05.2019

Będą rekompensaty za wyższe ceny prądu dla samorządów i spółek komunalnych

Samorząd terytorialny

Na czerwcowym posiedzeniu Sejmu będzie rozpatrywana zmiana ustawy prądowej, rozporządzenie ministra energii podpisane zostanie na początku lipca. Uzgodnienia Ministerstwa Energii z Komisją Europejską zakończyły się korzystnie dla samorządów i ich spółek - podwyżki cen prądu zostaną im zrekompensowane.

29.05.2019

Nowi europosłowie do lipca powinni ogłosić, czy zrzekają się mandatu

Wybory

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej kadencji odbędzie się 2 lipca. Do tego czasu wybrani 26 maja europosłowie, którzy nie zdecydują się na objęcie nowej funkcji, powinni zrzec się mandatu eurodeputowanego. Jeśli chcą pojechać do Brukseli, muszą zrezygnować ze stanowisk w kraju

29.05.2019

Będzie wsparcie finansowe samorządów na remont bloków komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Resort rozwoju przekazał do konsultacji projekt zmian ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowelizacja zapewni pomoc dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielkopłytowym i wsparcie dla samorządów na remonty mieszkalnych budynków komunalnych.

28.05.2019

NIK: Inicjatywa lokalna mało znana i mylona z budżetem obywatelskim

Samorząd terytorialny

Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, samorządy i mieszkańcy słabo znają instytucję inicjatywy lokalnej. Wiele gmin nie ma uchwał określających tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków składanych przez obywateli. A to gminy powinny dbać o promocję inicjatywy lokalnej wśród mieszkańców i wspierać ich w formie spotkań czy warsztatów.

28.05.2019

Miasta mają dość drogiego prądu, stolica chce wystąpić do rządu o rekompensatę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rachunki za energię wyższe o 50, a nawet 70 procent to od stycznia zmora samorządów i spółek miejskich. Przez opóźnienie zmian w prawie nie mogą jednak liczyć na zapowiedziane obniżki cen. Tymczasem Warszawa chce wystąpić do rządu o rekompensatę za zwiększenie kosztów. Łódź zamierza płacić tyle, co w zeszłym roku. Resort energii twierdzi, że pracuje nad rozwiązaniami i jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską.

28.05.2019

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe w Dniu Samorządu Terytorialnego

Samorząd terytorialny

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie i radni są wśród odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W przemówieniu podkreślił, że samorząd terytorialny sprawdził się. - To samorząd lokalny i regionalny dba o bieżące sprawy. To on patrzy na przysłowiowe chodniki - dodał.

27.05.2019

W niedzielę wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego

Wybory

Przeliczenie i ostemplowanie kart oraz wyznaczenie strażnika urny są wśród czynności, które członkowie komisji wyborczej są obowiązani wykonać przed głosowaniem. Lokale będą otwarte w niedzielę od godziny 7.00. Wyborcy powinni pamiętać, że niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości oraz wiedzieć, jak oddać ważny głos.

25.05.2019

Gminy zainwestują w ekologiczny transport

Samorząd terytorialny Środowisko

Elektromobilność zyskuje na popularności. Samorządy stawiające na elektryczne pojazdy czy stacje ładowania pokazują swoją postępowość i dbałość o mieszkańców. Samorządowcy są zdania, że stacje ładowania będą spotykane nie tylko w dużych miastach, ale i małych miejscowościach.

25.05.2019

Są dysproporcje między województwami w wykorzystaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Regiony najskuteczniej wykorzystują środki unijne na zatrudnienie, wsparcie MŚP, edukację oraz rozwój infrastruktury transportu. Obecnie na poziomie regionalnym nie ma ryzyka utraty środków, bo nie upłynęły terminy ich wydatkowania. Jednak nie wszystkie regiony są tak samo skuteczne.

24.05.2019

Miasta czekają na zmianę prawa o cmentarzach

Samorząd terytorialny

Archaiczne przepisy o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie przystają do czasów, w których coraz częstsze są kremacje, rozsypywanie prochów, czy trzymanie urn w domu. Miastom brakuje terenów pod cmentarze, budują więc kolumbaria, ale prawo jest tu niepotrzebnie zbyt restrykcyjne. Nad projektem zmian pracuje Główny Inspektor Sanitarny.

24.05.2019

RPO pyta prezydentów miast o liczbę kobiet w spółkach komunalnych

Samorząd terytorialny

Rzecznik praw obywatelskich zapytał 25 prezydentów największych miast, czy rozważają przyjęcie regulacji prawa miejscowego w celu zapewnienia w składzie zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych minimalnych udziałów kobiet. Zwrócił się też o przekazanie aktualnych danych dotyczących udziału kobiet i mężczyzn w organach tych jednostek.

23.05.2019

Na wybory z dowodem osobistym lub aplikacją mObywatel w smartfonie

Administracja publiczna Wybory

Wyborcy będą mogli pobrać kartę do głosowania nie tylko z dowodem osobistym, ale również z aplikacją mObywatel – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Taką możliwość potwierdza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej. Problem może powstać, gdy lokalna komisja nie będzie chciała uznać mTożsamości.

23.05.2019

Czas na raporty o stanie samorządu, ale nie wiadomo, co ma w nich być

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Urzędy same decydują, jakie informacje zamieszczą w raporcie o stanie samorządu, bo obowiązujące od niedawna prawo tego nie precyzuje. Dokument ma być informacją dla radnych i mieszkańców, ale nie spełni roli, jeśli będą w nim same liczby lub niepotrzebne czy powielone dane. Przygotowanie raportu wciąż budzi kontrowersje i wątpliwości. A nowy obowiązek należy wypełnić do 31 maja.

23.05.2019

Coraz więcej hulajnóg, rowerów i małych aut na prąd w miastach

Samorząd terytorialny Środowisko

Podwojona przez dwa lata liczba rowerów do wypożyczenia, coraz popularniejsze hulajnogi elektryczne i małe samochody na prąd. Mieszkańcy idą za trendem mikromobilności, a miasta  wprowadzają rozwiązania umożliwiające przemieszczanie się za pomocą lekkich pojazdów na prąd.

22.05.2019