WSA: Informacja o awansach na przestrzeni lat - obwarowana wymogami

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Wnioskodawca zwrócił się do miejskiego ośrodka pomocy społecznej z wnioskiem o informacje o awansach z kilku ostatnich lat. Uznano, że jest to informacja przetworzona, więc należy wykazać, że jej uzyskanie jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Ogólnikowe twierdzenia strony nie są odpowiednim uzasadnieniem - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

09.08.2021

Anna Kornecka zajmie się inwestycjami i Zielonym Ładem

Administracja publiczna Rynek

W piątek, 6 sierpnia, Anna Kornecka została powołana przez Jarosława Gowina na pełnomocnika ministra do spraw inwestycji i Zielonego Ładu. Dwa dni temu, za krytykę Polskiego Ładu, została odwołana z funkcji podsekretarza stanu w resorcie rozwoju.

06.08.2021

Bezpieczniej nad wodą - kwalifikacje dla wyspecjalizowanych ratowników wodnych

Administracja publiczna BHP

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych określa pojęcie „kwalifikacji przydatnych w ratownictwie wodnym”. Jest to nowa definicja prawna. Ratownicy przyjmują te regulacje ze zrozumieniem i akceptacją, gdyż jest to sposób na uporządkowanie obecnej praktyki. Przepisy są potrzebne zwłaszcza dla wyspecjalizowanych grup reagowania.

06.08.2021

WSA: Informacja o świątecznych dodatkach w przychodni nie ma daty ważności

Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie

Ostatniego dnia pracy przed Wigilią do publicznego zakładu opieki zdrowotnej wpłynął wniosek o udzielenie informacji na temat dodatków do wynagrodzeń udzielonych w związku ze Świętami. Organ zapoznał się z wnioskiem kilka dni po Bożym Narodzeniu, ale nie udzielił odpowiedzi. Uznał, że jest to zbędne, ponieważ okres świąteczny już minął. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

06.08.2021

Prawnicy: Decyzja prezydenta zdemontowała wynagrodzenia w budżetówce

Administracja publiczna Prawo pracy Finanse

Już od 1 sierpnia, na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, znacząco wzrosną wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie. Na podwyżkę nie mogą jednak liczyć wszyscy pracownicy sfery budżetowej. Bo podniesienie wynagrodzeń nie odbędzie się np. poprzez zwiększenie niezmienianej od lat kwoty bazowej, a zwiększenie mnożnika tej kwoty, ale tylko dla wybranych. Prawnicy wskazują na nierówne traktowanie urzędników, którzy mają przecież tego samego pracodawcę.

06.08.2021

Wiceminister Anna Kornecka zdymisjonowana za krytykę Polskiego Ładu

Administracja publiczna

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Posadę straciła za krytykę rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu. Jej zdaniem nie są one korzystne dla przedsiębiorców. Będą płacić więcej.

04.08.2021

Ewidencje partii politycznych bez adresów zamieszkania

Finanse publiczne Administracja publiczna RODO

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację przepisów o partiach politycznych. Celem zmian jest m.in. ograniczenie jawności informacji o adresach zamieszkania osób fizycznych, których dane występują w ewidencji. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

03.08.2021

Prawo budowlane jest dla szarego obywatela. Rządzący budują na podstawie specustaw

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Koronawirus

Specustawy miały być czymś wyjątkowym - na ich podstawie miały powstać tylko inwestycje ważne dla państwa i społeczeństwa. Tymczasem tworzy się je nie tylko na potrzeby budowy autostrad czy walki z pandemią, ale na ich podstawie odtwarza przedwojenny pałac, buduje lokalne drogi czy... likwiduje gminę. Zwykłe prawo budowane tu nie obowiązuje - według prawników to psucie prawa.

03.08.2021

Emerytowany olimpijczyk otrzyma świadczenie, jeśli nie stosował dopingu

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Ustawa o sporcie z czerwca 2010 roku przewiduje szczególne świadczenia dla reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich, w tym - zakwalifikowanych na igrzyska paraolimpijskie lub zawody sportowe osób niepełnosprawnych odbywające się przed 1992 r., będące odpowiednikiem igrzysk paraolimpijskich. A także - zakwalifikowanych na igrzyska głuchych lub zawody przed 2001 r.

01.08.2021

Wyższe wynagrodzenia dla posłów, ministrów i szefów urzędów

Finanse publiczne Administracja publiczna

W Dzienniku Ustaw, poz. 1394 opublikowane zostało rozporządzenie Prezydenta wprowadzające podwyżki m.in. dla premiera, marszałków Sejmu i Senatu, członków rządu, posłów i senatorów. Od 1 sierpnia szef rządu i marszałkowie zarabiać będą ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie, wiceministrowie o ponad 6 tys. zł więcej, niż dotychczas. Marszałek Ryszard Terlecki zapowiada też podwyżki dla samorządowców i Prezydenta RP.

31.07.2021

WSA: Spór o istnienie wniosku nie kończy się na sprawdzeniu ewidencji

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Strona wskazywała, że wniosek o zwolnienie z opłacenia należności z tytułu składek wrzuciła do skrzynki wystawionej przed zamkniętymi drzwiami budynku ZUS. Zakład twierdził, że żadnego podania nie dostał. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że takie tłumaczenie organu to za mało i powinien on dokładnie wyjaśnić sprawę, nie wykluczając możliwości przesłuchania wnioskodawcy.

30.07.2021

W służbie cywilnej wynagrodzenia są kształtowane w sposób uznaniowy

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

W służbie cywilnej istnieje duże rozwarstwienie wynagrodzeń na tych samych stanowiskach. I to zarówno w ramach jednego urzędu, jak i w różnych urzędach – wynika z raportu Stowarzyszenia Absolwentów KSAP. Każdy samodzielnie określa swoją politykę, co prowadzi do dużych dysproporcji i utarcia się poglądu o ważniejszych i lepiej płacących oraz mniej ważnych i gorzej płacących urzędach.

30.07.2021

NSA: Szpital zapłacił za nadgodziny, wnioskodawca zapłaci za informację

Administracja publiczna Finansowanie zdrowia

Analiza i zebranie danych objętych wnioskiem o udzielenie informacji publicznej może się wiązać z opłatami. W szczególności, gdy czynności te nie mogą być wykonane w ramach normalnych zasad funkcjonowania danego organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

28.07.2021

NIK pozytywnie o pakiecie dla średnich miast

Administracja publiczna

Pakiet dla średnich miast jest jednym ze strategicznych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego celem jest odbudowa potencjału średnich miast oraz wzmocnienie ich roli jako ważnych centrów aktywności społeczno-gospodarczej. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiegała jego realizacja.

27.07.2021

40 proc. dorosłych Polaków z profilem zaufanym

Administracja publiczna Prawo AI

12 milionów Polaków, czyli 40 proc. dorosłych, ma już profil zaufany - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Dzięki profilowi można potwierdzić swoja tożsamość w Internecie. Profil można za darmo założyć np. przez bankowość elektroniczną.

26.07.2021

Szykują się zmiany w organizacji Sanepidu, ale bez zwiększenia nakładów

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd chce wprowadzić zmiany w obecnej strukturze organizacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ma to wpłynąć na poprawę jego funkcjonowania, a także koordynowanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego zadań realizowanych przez Sanepid, zwłaszcza wdrożenia cyfrowych narzędzi służących realizacji tych zadań.

24.07.2021

Więzy krwi nie wystarczą, trzeba formalnie potwierdzić obywatelstwo

Administracja publiczna

W związku ze zgodą na objęcie stanowiska ambasadora USA w Polsce, która miałaby zostać udzielona Mark'owi Brzezińskiemu, pojawiły się wątpliwości dotyczące tego, czy posiada on polskie obywatelstwo. Warto przypomnieć, kiedy działa tzw. prawo krwi, a kiedy fakt posiadania obywatelstwa trzeba skrupulatnie udowodnić. Bywa, że trzeba dostarczyć masę dokumentów albo postępowanie trwa latami.

24.07.2021