Samorządy będą musiały wykonać kilkadziesiąt czynności związanych z wdrożeniem RODO. Wchodzi w nie m.in. zabezpieczenie dokumentów i systemów informatycznych, wprowadzenie zmian organizacyjnych oraz usunięcie danych, które są przetwarzane w sposób nieuzasadniony.
Centralny Ośrodek Informatyki szykuje kolejne zmiany w Systemie Rejestrów Państwowych. Najnowsza wersja 1.12.1.7 zawiera zmiany w modułach PESEL, RDO i BUSC. Wszystkie są odpowiedzią na zgłoszenia z gmin na system Atmosfera.
UZP zachęca małe firmy do walki o zamówienia publiczne
Zamówienia publiczne
Małe i średnie firmy wciąż nie wykorzystują szans, jakie stwarza rynek zamówień publicznych - twierdzi prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk. Jej zdaniem największą barierą w tej dziedzinie są problemy formalne i prawne.
Duże zainteresowanie i przewlekłość procedur w programie Mieszkaniu plus
Samorząd terytorialny
Przystąpienie do programu było wyjściem naprzeciw potrzebom mieszkańców mówi Elżbieta Jurczyk, sekretarz Kobyłki. Jej zdaniem wciąż brakuje rozstrzygnięć prawnych. Jak podkreśla Forum Obywatelskiego Rozwoju, problemem jest również przewlekłość procedur.
SN: Najkorzystniejsza oferta przy rewitalizacji domu Guntera Grassa
Zamówienia publiczne
Zamawiający popełnił błąd przy wyborze najkorzystniejszej oferty przy przetargu na przeprowadzenie badań archeologicznych domu Guntera Grassa w Gdańsku - orzekł Sąd Najwyższy 23 maja br. i uchylił wyrok sądu I instancji do ponownego rozpoznania.
NIK: Niedostateczny poziom finansowania dostaw wody w gminach wiejskich
Samorząd terytorialny
Przedsiębiorstwa wodociągowe są niedoinwestowane, a przez to nie zaspokajają potrzeb wielu mieszkańców polskiej wsi. NIK w raporcie zwraca uwagę, że samorządy i przedsiębiorstwa powinny skuteczniej dbać o interesy konsumentów.
Rok 2017 był wyjątkowy. Wartość rynku zamówień publicznych wzrosła do 163 mld zł, to jest do ponad 8 proc. PKB - poinformowała w środę prezes Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzata Stręciwilk.
Nie można odmówić wydania dowodu, jeśli na wniosku nie ma adresu
Samorząd terytorialny
Niewskazanie przez osobę składającą wniosek o wydanie dowodu osobistego adresu zamieszkania nie może stanowić podstawy do wydania decyzji o odmowie.
Wątpliwości wokół wyborów i zmiany Kodeksu wyborczego
Samorząd terytorialnyWybory
RPO ma obawy co do głosowań samorządowych i apeluje o zmiany w prawie. Tymczasem szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiada, że nie będzie nowelizacji kodeksu, ani przekładania wyborów. PKW poinformowała nas, że potrzeba jeszcze 362 urzędników wyborczych.
Gerrymandering sposobem wpływania na wynik wyborów
Samorząd terytorialnyWybory
Manipulując wielkością okręgów wyborczych, można usunąć konkurencję lokalnych komitetów. Podnosząc wysoko próg wyborczy, eliminuje się małe partie. W przypadku samorządów manipulowanie przy ordynacji wyborczej jest wyrazem cynizmu uważa prof. Antoni Kamiński z PAN.
Utrata własności nieruchomości po wytoczeniu powództwa grzebie szanse na odszkodowanie
Samorząd terytorialny
Aby domagać się od gminy odszkodowania w związku uchwaleniem planu miejscowego i zmniejszeniem się wskutek tego wartości nieruchomości, nie wystarczy być jej właścicielem w chwili wejścia planu w życie. Trzeba także utrzymać ten status aż do chwili zamknięcia rozprawy poprzedzającej wydanie wyroku przez sąd drugiej instancji - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Rywale wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to często byli radni gminy lub powiatu, czasem są to powracający posłowie, zdarzają się niedoszli włodarze lub przedsiębiorcy lokalni. Naukowcy z UW i UJ zbadali, kto rzuca wyzwanie urzędującym włodarzom.
Mosty plus: Wsparcie dla samorządów na budowę mostów
Samorząd terytorialny
W programie Mosty dla regionów przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich. Program przewiduje wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury.
Powiat gorzowski miał podstawy prawne i faktyczne, aby podjąć uchwałę wydłużającą proces likwidacji SP ZOZ w Kostrzynie nad Odrą do 2042 roku stwierdził WSA w Gorzowie Wielkopolskim.
RIO: Tylko rada decyduje, jak podzielić środki na rehabilitację
Finanse samorządów
Rada powiatu nie może upoważnić zarządu powiatu do przesunięcia funduszy pomiędzy zaakceptowanymi przez radę zadaniami związanymi z rehabilitacją zawodową i społeczną stwierdziła RIO w Rzeszowie.
Można aplikować o dotację w ramach naboru uzupełniającego Senior plus
Samorząd terytorialny
Uzupełniający nabór ofert na najlepsze projekty polegające na wsparciu tworzenia oraz funkcjonowania placówek Senior+ dotyczy realizacji zadań w ramach modułu I oraz modułu II konkursu.
Rada gminy podejmie decyzję w formie uchwały o lokalizacji inwestycji
Samorząd terytorialny
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało kolejną wersję projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
Spalarnia w Gdańsku powstanie w partnerstwie publiczno-prywatnym
Zamówienia publiczne
Na początku maja br. w Gdańsku spółka Zakład Utylizacyjny sp. z o.o. oraz wykonawcy: Astaldi, Termomeccanica Ecologia oraz TIRU podpisali umowę na zaprojektowanie, budowę i eksploatację zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku.