Prawo.pl

Członek rządu podważa ustalenia unijnego szczytu

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wszystkimi środkami staramy się zablokować europejskie rozporządzenie w sprawie mechanizmu warunkowości - powiedział w czwartek minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik. I podkreślił, że rozporządzenie to jest bardzo niebezpieczne dla Polski. Wójcik jest w rządzie ministrem odpowiedzialnym m.in. za sprawy związane z przynależnością Polski do UE.
Krzysztof Sobczak
07.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Samorządy potrzebują pieniędzy na drogi i dobrze oceniają każdą formę wsparcia. Oprócz pustych kas są też inne problemy – trudno spełnić kryteria konkursowe lub nie przystają one do potrzeb. Przeszkodą na wsi jest też nieuregulowany stan prawny gruntów. Tymczasem dodatkowe obowiązki, jak budowa kanałów technologicznych, kosztują, a nie zawsze są potrzebne.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.01.2021
Finanse samorządów Budownictwo
Przyznanie odpowiedniej sumy pieniężnej za bezczynności organu zależy od uznania sądu. Jest to bowiem dodatkowy środek dyscyplinująco-represyjny, który powinien być stosowany z rozwagą, a więc w szczególnie drastycznych przypadkach zwłoki organu w załatwieniu sprawy. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
06.01.2021
Administracja publiczna Prawo pracy

MRiPS: Nie będzie powrotu do bezterminowej karty postojowej dla niepełnosprawnego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna
Mimo pojawiających się co jakiś czas interwencji poselskich, ministerstwo rodziny i polityki społecznej nie przewiduje wydłużenia okresu na jaki jest wydawana karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej. Zdaniem resortu, bezterminowo wydana karta rodziłaby patologie i byłaby niezgodna z przepisami innych krajów UE.
Robert Horbaczewski
06.01.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Pacjent Opieka zdrowotna
Rząd chce, żeby nowi zarządcy mogli wnioskować o pomoc w finansowaniu kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, jej utrzymania i remontów do 2023 roku. Zaproponowane rozwiązania pozwolą na bardziej efektywne zarządzanie liniami kolejowymi oraz zapewnienia sprawnego systemu komunikacyjnego dla mieszkańców miejscowości oddalonych od dużych aglomeracji miejskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.01.2021
Samorząd terytorialny
Nowe prawo zamówień publicznych przewiduje zmiany związane z aspektami społecznymi. Oprócz możliwości zastrzeżenia zamówienia dla spółdzielni socjalnych, rozszerzono katalog osób społecznie marginalizowanych. Wprowadza też zasadę efektywności - zamawiający nie będzie kierował się jedynie najniższą ceną, ale ma uwzględniać aspekty społeczne czy znaczenie dla środowiska.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.01.2021
Pomoc społeczna Zamówienia publiczne
Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że wypłaci rekompensaty dwóm podmiotom, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich. Poczta Polska otrzyma 53 mln 205 tys. zł. Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych - 3 mln 245 tys. zł.
Krzysztof Sobczak
05.01.2021
Administracja publiczna Wybory
Program „Zielony transport publiczny” przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć obniżających wykorzystanie paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym. Wspiera nabycie czy leasing autobusów elektrycznych, trolejbusów i szkolenia kierowców i mechaników.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.01.2021
Samorząd terytorialny Środowisko

RPO dostanie mniej pieniędzy na swoją działalność

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sejm zdecydował o zmniejszeniu o ponad o 15 proc. planowanego budżet Rzecznika Praw Obywatelskich na 2021 r. To znacznie mniej niż proponowało jego Biuro, ale w wielu pozycjach to także poniżej faktycznych wydatków w 2020 roku. Tymczasem RPO podkreśla, że stale przybywa spraw, którymi musi się zajmować.
Krzysztof Sobczak
05.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Szczepienia w pomocy społecznej są potrzebne, ale chętnych mało

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Na razie nie ma boomu kadr pomocy społecznej na szczepienia. Mimo że szefowie jednostek pozytywnie oceniają zakwalifikowanie ich do grupy zero, pracownicy wahają się. Przełożeni nie mogą wpływać na decyzje, ale zachęcają. Niestety, czasem przymuszają, choć nie powinni. Nie będą mogli też wyciągać konsekwencji wobec opornych.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.01.2021
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wojewoda przez około 22 miesiące pozostawał bezczynnym w postępowaniu administracyjnym. Sprawa została załatwiona dopiero po ponagleniu i wniesieniu do sądu skargi na bezczynność. Taki stan nie może być zaakceptowany, skoro naruszono godność strony. Niewątpliwie doszło do rażącego naruszenia prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Aleksandra Partyk
05.01.2021
Administracja publiczna
Wydałem polecenie, żeby oprócz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, również inne placówki zostały sprawdzone, szczególnie te, o których słyszeliśmy, że były tam wykonywane szczepienia różnych polityków - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że są już wskazane cztery takie miejsca. Tymczasem wewnętrzna kontrola w WUM wykryła nieprawidłowości.
Krzysztof Sobczak
04.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przejęło od samorządów pięć kolejnych szkół rolniczych. Przejmowane szkoły uzupełnią istniejącą sieć szkół ministerialnych, która od 1 stycznia 2021 r. liczy już 59 placówek w całym kraju. Ma to umożliwić unowocześnianie procesu dydaktycznego i wprowadzania nowych kierunków kształcenia dostosowanych do zapotrzebowania regionalnego rynku pracy.
Monika Sewastianowicz
04.01.2021
Samorząd terytorialny
Jak zapowiada resort zdrowia, pracownicy instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, podobnie jak nauczyciele w przedszkolach, zostaną objęci szczepieniami w pierwszym etapie Narodowego Programu Szczepień. Szefowa MRiPS wskazała, że grupy te ze względu na swoje bezpośrednie i ciągłe zaangażowanie w sprawowanie opieki nad dziećmi są narażone na ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Monika Sewastianowicz
04.01.2021
Koronawirus a prawo
Listy polecone można odebrać, nie wychodząc z domu. Poczta Polska polecony przez internet dostarczy w formie dokumentu elektronicznego i udostępni kopertę oraz zawartość przesyłki w eSkrzynce użytkownika. Usługa jest bezpłatna, ale trzeba posiadać profil zaufany. Tą drogą nie dotrą jednak pisma z sądów, prokuratur, organów ścigania czy komorników sądowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.01.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Rząd wesprze finansowo gminy, w których funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej. W programie przewidziano 250 mln złotych, a pieniądze będzie można wydać na kanalizację, drogi, biblioteki czy zabytki. Preferowane będą inwestycje zainicjowane przez mieszkańców gminy, sołtysów czy organizacje pozarządowe. Nabór już ruszył i potrwa do 12 lutego.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.01.2021
Finanse samorządów
W „Planie pracy NIK na 2021 r.” znalazły się 103 kontrole, ale nie zabraknie też kontroli doraźnych, które nie są w nim ujęte. Najwyższa Izba Kontroli w 2021 roku sprawdzi m.in. skuteczność tarczy antykryzysowej oraz zastosowania ulg i zwolnień podatkowych, a także sprawność funkcjonowania systemów i instytucji finansowych w czasie koronawirusa.
Agnieszka Matłacz
04.01.2021
Koronawirus a prawo
Wizerunek wpływa na rozwój, dlatego gmina może przed sądem domagać się jego ochrony. Utrata dobrego imienia może odstraszać turystów i inwestorów, a to straty materialne - dla samorządu i mieszkańców. Pozwy o ochronę dóbr osobistych to kolejna odsłona sporu pomiędzy samorządami a aktywistami o tzw. "strefy wolne od LGBT".
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
04.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
W czasie pandemii miasta przeszły rewolucję, być może tego nie zauważyliśmy, ale mamy dziś do czynienia z miastami hybrydowymi, które są przygotowane w każdej chwili przestawić się na tryb „zdalny” i nawet w trybie on-line i nadal pozostać miastami. Przyszłość zamieszkiwania ma być projektowana z wykorzystaniem technologii, a rola samorządu jest tu bardzo duża – mówi architekt Joanna Bach-Głowińska
Katarzyna Kubicka-Żach
03.01.2021
Środowisko Budownictwo
Od nowego roku zmieniły się kluczowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi mające wpływ na samorząd. Nie będzie między innymi 30-procentowego limitu udziału termicznego przekształcania odpadów. Sposób ustalania poziomów recyklingu ma być liczony do wszystkich wytworzonych odpadów. Samorządowcy chcą jednak, żeby było jak w 2020 roku – od czterech frakcji.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.01.2021
Samorząd terytorialny Środowisko
Zarządca drogi publicznej ma obowiązek utrzymania pobocza w stanie umożliwiającym kierowcy należytą obserwację pobocza. Zarządca nie wykosił krzaków i traw, dlatego odpowiada za skutki kolizji z sarną, która nagle wtargnęła na drogę, a kierowca nie był w stanie zareagować – uznał Sąd Rejonowy w Biskupcu.
Robert Horbaczewski
02.01.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Tym razem ich znaczna część dotyczy podatków, ale zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło. Przedstawiamy najważniejsze przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku.
Jacek Górski
02.01.2021
Na potrzeby nowej komórki przewidziano 6 etatów sędziowskich, 3 asystenckie i 6 etatów urzędniczych - poinformowało Prawo.pl Ministerstwo Sprawiedliwości. Tymczasem podczas prac nad utworzeniem jednego sądu do spraw z zakresu zamówień publicznych mowa była o... 20 sędziach, 20 asystentach i kilkudziesięciu urzędnikach. Od początku jednak trwała dyskusja nad tym skąd wziąć na to środki.
Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
Zamówienia publiczne Wymiar sprawiedliwości
Wnioskodawczyni domagała się uzyskania informacji publicznej - ekspertyzy, ale Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej nie przedstawił jej tego dokumentu. Organ wykazał, że nie posiada żądanych materiałów, bezskutecznie próbował je uzyskać. Z przepisów wynika, że tylko podmioty będące w posiadaniu informacji publicznej są obowiązane do ich udostępnienia
Aleksandra Partyk
01.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowy Rok z licznymi zmianami w prawie

CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
W Nowy Rok tradycyjnie wchodzimy z Dziennikami Ustaw pełnymi zmian w przepisach. Najtrudniej mają podatnicy. Rząd postanowił gruntownie zmienić prawo podatkowe i m.in. podwójnie opodatkować zyski spółek komandytowych. Stracą też Polacy pracujący za granicą. Zmiany dotkną również przetargów i zamówień publicznych, handlu e-commerce, gospodarowania odpadami. Do ZUS trzeba będzie zaś zgłaszać wszystkie zawierane umowy o dzieło.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
01.01.2021
CIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze Finanse
Możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków z segregacji, podniesienie maksymalnej opłaty za odpady z nieruchomości niezamieszkałych, podwyższenie kar za zaśmiecanie - takie m.in. rozwiązania zawiera opublikowany w czwartek przez Rządowe Centrum Legislacji projekt zmian w tzw. ustawie śmieciowej.
Krzysztof Sobczak
31.12.2020
Środowisko Administracja publiczna
Wchodząca w życie 31 grudnia ustawa zmienia nazwę Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Przewiduje ona zwiększenie dofinansowania budowy obwodnic na drogach wojewódzkich oraz budowy, remontów i modernizacji dróg w dużych miastach.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach
31.12.2020
Zamówienia publiczne Finanse publiczne
W wykazie nazw urzędowych od nowego roku zmienią się nazwy łącznie ponad 340 miejscowości oraz obiektów fizjograficznych – jezior, strug, łąk, strumyków, lasów, mostów. Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zawiera nazwy obiektów nowo ustalone, zmienione oraz zniesione.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.12.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Weszła w życie ustawa wspierająca branżę lotniczą

Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Do końca 2025 roku, a nie do 31 grudnia 2020 roku, zakładający lotniska, zarządzający nimi oraz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będą mogli korzystać z rozwiązań przewidzianych w specustawie lotniskowej. Pozwoli to na łatwiejsze podejmowanie i realizację nowych inwestycji dotyczących infrastruktury lotniczej.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Rejestracja jest procedurą niezbędną do tego, aby pojazd został dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Czasami jednak napotykamy przeszkody, które uniemożliwiają nam osobiste załatwienie tej sprawy. W takiej sytuacji możemy skorzystać z pełnomocnictwa do rejestracji samochodu.
Dorian Lesner
31.12.2020
Administracja publiczna