Prawo.pl

Nie będzie szlabanów na państwowych autostradach

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Administracja publiczna
Resort finansów przygotowuje zmiany w systemie opłat za przejazd autostradami. Już od 2021 roku na państwowych odcinkach dróg płatnych ma działać jeden system poboru opłat e-Toll. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Wrocław – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od 1 grudnia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse Administracja publiczna
Wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej, jak geologia, leśnictwo i łowiectwo oraz centrum administracyjne rządu - przewiduje projekt noweli ustawy o działach administracji rządowej. Według zapowiedzi, zmiany mają zwiększyć efektywność i obniżyć koszty działania administracji rządowej, ale faktycznie chodzi o dostosowanie struktury administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
08.11.2020
Środowisko Administracja publiczna
Postanowienie warszawskiego sąd okręgowy utrzymujące w mocy decyzję prezydenta stolicy o zakazie organizacji planowanego na 11 listopada Marszu Niepodległości jest nieprawomocne. Organizatorzy marszu zapowiedzieli złożenie zażalenia. Rafał Trzaskowski swoją decyzję uzasadniał negatywną opinią Sanepidu.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości
Od soboty przestają pracować kolejne gałęzie gospodarki – koniec z kinem, teatrem i ze sportem, ale nie każdym. Ustawodawca - jak mówią prawnicy - zadziałał jak zwykle sprawnie i skutecznie. Zamknął hotele, zostawił AirBnb. Wprowadził obostrzenia w handlu, ale mniej surowe niż w kościołach. Rzutem na taśmę z listy otwartych sklepów usunął te... meblowe.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
07.11.2020
Koronawirus a prawo
Bardzo trudno jest pomagać seniorom i ludziom niepełnosprawnym w czasie pandemii - alarmują pracownicy pomocy społecznej. Szczególnie gdy zamykane są dzienne ośrodki terapii zajęciowej, likwiduje sią turnusy terapeutyczne, a możliwości korzystania przez te osoby z pomocy zdalnej są bardzo ograniczone.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.11.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo

Czasem psy powinny iść w las, ale im nie wolno

Środowisko Administracja publiczna
Psy ratownicze nie mogą ćwiczyć w lesie, gdzie potem często walczą o ludzkie życie. Luka w prawie powoduje, że zakaz obowiązujący osoby spacerujące z psami, dotyczy także prowadzenia treningów psów ratowniczych. A te powinny odbywać się środowisku tożsamym z tym, w jakim potem odbywają się akcje poszukiwawcze.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.11.2020
Środowisko Administracja publiczna
Gmina może tylko zdecydować, czy pobiera lub czy nie pobiera opłaty prolongacyjnej, a jeśli pobiera to, w jakiej wysokości. Innych uprawnień ustawodawca jej nie pozostawił – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. I dodał, że gdyby rzeczywiście gmina chciała udzielić podatnikom wsparcia, mogła na pewien czas uchylić uchwałę.
Robert Horbaczewski
07.11.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne
Zgodnie z opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty 7 listopada są zamknięte placówki kultury - teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne. Ograniczenia te mają osłabić rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Koronawirus a prawo
Wstrzymywanie biegu terminów postępowań przez organy administracji publicznej na okres nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością ponownego wstrzymania za zgodą organów drugiej instancji - taką możliwości wprowadzi projektowana przez rząd nowelizacja przepisów.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nie będzie zgody na uzależnienie wydatków budżetowych od wyobrażeń Komisji Europejskiej co do tego, jak funkcjonuje państwo polskie - stwierdził w piątek premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do informacji o porozumieniu niemieckiej prezydencji z Parlamentem Europejskim w sprawie mechanizmu warunkującego korzystanie z funduszy unijnych od przestrzegania zasad praworządności.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Wprowadzenie dla podmiotów publicznych obowiązku likwidacji barier dla niepełnosprawnych i seniorów ma ułatwić życie osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednak wdrożenie dostępności we wszystkich obszarach to duże obciążenie finansowe i czasowe, zwłaszcza dla małych samorządów. Tymczasem dzieci na wózkach napotykają schody w szkołach, interesanci w urzędach, a osoby głuche nie mają dostępu do informacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Druga fala koronawirusa "zamrozi" sądy? RPO pyta ministerstwo

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Co najmniej kilka sądów w całym kraju zdjęło w listopadzie sprawy jawne z wokand. Coraz częściej pojawiają się więc pytania o ewentualne ograniczenie pracy w sądownictwie. Ministerstwo Sprawiedliwości dotąd wskazywało, że ponownego "zamrożenia" nie planuje, Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się jednak do niego z pytaniem, co dalej.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Ministerstwo rodziny i polityki społecznej przygotowało wytyczne dla placówek udzielających wsparcia osobom bezdomnym w czasie epidemii koronawirusa. Zawierają one również instrukcję postępowania w sytuacji podejrzenia u osoby bezdomnej zarażenia wirusem.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2020
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do 3 grudnia trwają konsultacje publiczne projektu Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Zakłada on uzupełniający udział finansowy samorządów. Związek Powiatów Polskich podkreśla, że ze względu na trudny stan finansów samorządowych, wkład ten może być jedynie symboliczny.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2020
Samorząd terytorialny
Nowy mechanizm warunkowości wzmocni ochronę budżetu UE w przypadku, gdy naruszenie zasad praworządności prowadzi do niewłaściwego wykorzystania funduszy UE - powiedział niemiecki ambasador, informując o wstępnym porozumieniu pomiędzy Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie mechanizmu dotyczącego warunkowości i praworządności w budżecie Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
05.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Dyrektorzy oburzeni groźbami ministra edukacji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Wielu dyrektorów liceów jest oburzonych próbami zastraszenia ich przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z udziałem uczniów w Strajku Kobiet. Tym bardziej, że trwa nauka zdalna i nauczyciele nie mają prawa kontrolować, co uczeń robi w domu lub poza nim.
Beata Igielska
05.11.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Urodzenie, ślub czy zgon - wielu spraw nie da się załatwić zdalnie, nawet w COVID

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Osobiste stawiennictwo w urzędzie jest wymagane przy rejestracji pojazdu czy odbiorze prawa jazdy. Na pewno zdalnie nie załatwimy spraw w USC – tam konieczna jest obecność osób zgłaszających zgon czy biorących ślub. Nowe przepisy prawa zamówień publicznych dopuszczają wideokonferencję, ale pytanie brzmi, jak postąpić w przypadku zerwania łącza.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Pracownicy urzędów stanu cywilnego będą znowu mogli przygotowywać i drukować projekty protokołów uznań w rejestrze uznań. Ich uprawnienia zostaną przywrócone, po tym jak funkcja ta została zablokowana przez Ministra Cyfryzacji i ograniczona do kierownika USC i jego zastępcy. A konieczność przygotowań tylko przez kierownictwo powodowało drastyczne wydłużenie czasu załatwienia spraw. Wszystkich, nie tylko tych związanych z uznaniem.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Placówki kulturalne będą zamknięte od 7 listopada

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę kolejne restrykcje, a wśród nich jest decyzja o zamknięciu kin, teatrów, galerii, domów kultury, ognisk muzycznych. Będą niedostępne dla publiczności od soboty 7 listopada tymczasowo do 29 listopada.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.11.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi emailami z logo i nazwą spółki, które zawierają złośliwe oprogramowanie. Cyberprzestępcy chcą w ten sposób pozyskać od wrażliwe dane: hasła, loginy, adresy, PESEL czy numery kont bankowych i kart kredytowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.11.2020
Administracja publiczna Nowe technologie RODO
Z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu wynika, że wkrótce zmienią się przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego w administracji. Jak wynika z dokumentu, celem nowelizacji ma być usprawnienie działań wierzyciela i organu egzekucyjnego.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
VAT Administracja publiczna

Praca zdalna w samorządach, czyli wyważanie otwartych drzwi

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus a prawo
Przez najbliższy miesiąc, do 4 grudnia 2020 roku, urzędy administracji publicznej, w tym także samorządowej, będą pracowały zdalnie – zdecydował rząd, wydając rozporządzenie. Tyle tylko, że całe rzesze urzędników samorządowych tak pracowały już od początku pandemii. Rozporządzenie, zdaniem samorządowców, niczego znaczącego nie wnosi. Stanowi za to nadmierną ingerencję w autonomię samorządu.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2020
Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus a prawo

Prof. Andrzej Wróbel: Zgromadzenia można ograniczać tylko w zgodzie z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ograniczenia prawa do zgromadzeń nie tylko nie mogą być wprowadzane rozporządzeniem rządu, ale nawet wymagana przez konstytucję ustawa musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, by nie zagroziło to tej jednej z najważniejszych wolności obywatelskich - twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Krzysztof Sobczak
04.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności dane z rejestru PESEL w zakresie niezbędnym do realizacji ustawowych zadań podmiotów niebędących dysponentami danych udostępnia się m.in. strażom gminnym (miejskim) - wyjaśnia Mateusz Karciarz, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.
Karciarz Mateusz
04.11.2020
Samorząd terytorialny RODO

Prezydent podpisał ustawę mającą służyć walce z pandemią

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy covidowej, która zakłada m.in. dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia, zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19. Jedną z ważnych zmian jest też wyłączenie z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii personelu medycznego walczącego z COVID-19.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nowe przepisy dotyczące inwestycji budowlanych w czasie epidemii sprawiają, że wystarczy rozszerzyć prowadzoną działalność o jakieś praktyki prozdrowotne i już można budować na tych samych zasadach, co do 5 września, czyli bez przejmowania się przepisami, które utrudniają i wydłużają realizację inwestycji w normalnym trybie - mówi Robert Suwaj,
Monika Sewastianowicz
03.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Zwiększenie dostępności gruntów pod inwestycje mieszkaniowe, czyli ograniczenie jednej z podstawowych barier w prowadzeniu działalności inwestycyjnej - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Samorząd terytorialny Budownictwo

Rząd przygotowuje dodatkowe fundusze na drogi lokalne

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo
Rząd chce zwiększyć dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) o 3 mld zł. A służyć temu mają zmiany w ustawie o Funduszu Dróg Samorządowych oraz niektórych innych ustaw, której projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo

Specjalny serwis pomoże w cyfryzacji planowania przestrzennego

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie
Serwis o cyfryzacji zagospodarowania przestrzennego już działa - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Na portalu udostępnione są informacje i narzędzia, które służą w szczególności jednostkom samorządu terytorialnego do realizacji zadań w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Do 4 grudnia administracja pracuje zdalnie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Już obowiązuje opublikowane w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji rządowej i jednostkach samorządowych. To efekt ustaleń podjętych w sobotę podczas konsultacji premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami samorządów. Nowe zasady nie obejmują sądów i prokuratury.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo