Zgodnie z rozporządzeniem z 30 lipca br. posłowie zarabiać będą po 12 tysięcy złotych miesięcznie.

Zarobki posłów i senatorów są powiązane z wynagrodzeniami podsekretarzy stanu. Od 1 sierpnia parlamentarzyści - zarabiający obecnie ponad 8 tysięcy złotych brutto - dostaną o ponad 4 800 złotych więcej niż dotychczas: w sumie ponad 12 tysięcy złotych. Wzrosną także ich diety: o 1,5 tysiąca złotych.

Duże wzrosty i dodatki funkcyjne

Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu otrzymywać będą miesięcznie w sumie 20,5 tysiąca złotych.

Od 1 sierpnia br. podwyżki obejmą także m.in. wicemarszałków Sejmu i Senatu, wicepremierów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli ponad 14 200 złotych wynagrodzenia zasadniczego i ponad 4 tysiące złotych dodatku funkcyjnego.

W sumie niespełna 17 800 złotych zarobią m.in. ministrowie, szefowie kancelarii prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Prezes Narodowego Banku Polskiego zarobi natomiast miesięcznie w sumie ponad 20,5 tysiąca złotych brutto.

Uzasadnienie prezydenta

- To jest sytuacja dramatyczna - skomentował prezydent Andrzej Duda. -. Trudno było w ogóle znaleźć kogokolwiek na te stanowiska. U mnie np. w Pałacu Prezydenckim nie mam dzisiaj ani jednego podsekretarza stanu - dlatego, że to wynagrodzenie było tak niskie" - dodał i podkreślił, że nie było właściwie żadnych wątpliwości, że ludzie, którzy pełnią stanowiska wiceministrów, czyli podsekretarzy stanu, zarabiają niewspółmiernie mało – argumentował Duda. Zauważył, że "te pensje nie zmieniły się w ciągu ostatnich ponad 20 lat".

Według prezydenta wynagrodzenie było niewspółmiernie niskie w stosunku do obowiązków i odpowiedzialności, co powodowało odpływ osób z wysokich stanowisk do firm prywatnych. "To była kwestia pewnego urealnienia tych wynagrodzeń" – dodał

Marszałek Terlecki na Twitterze zapowiada też , że w Sejmie jest gotowy i w poniedziałek rano zostanie złożony projekt ustawy obejmujący podwyżki wynagrodzeń dla samorządowców (wójtów, burmistrzów, prezydentow miast oraz radnych) a także dla Prezydenta RP i byłych prezydentów.