Prawo.pl
Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ustawa ułatwi podmiotom leczniczym uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Finanse samorządów Budownictwo
To wójt decyduje, czy wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała pracowniczymi planami kapitałowymi każda jednostka organizacyjna gminy, dokona samodzielnie, czy też zostanie przeprowadzony jeden, wspólny wybór takiej jednostki. Od 1 stycznia 2021 roku ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie jednostki sektora finansów publicznych.
Łukasz Skoczeń
18.12.2020
Finanse samorządów Emerytury i renty PPK

Petent poczeka i poszuka – organ może dowolnie wstrzymać bieg sprawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Ogłoszenie o wstrzymaniu wszystkich spraw przez organ – to nowe rozwiązanie wprowadzone tzw. tarczą 6.0. Co więcej – organ nie musi podawać powodów zawieszenia biegu terminów, ani doręczać stronom informacji – muszą sobie poszukać zawiadomienia na stronie internetowej lub w BIP. Ustawa przewiduje też ponowne wstrzymanie biegu terminów za zgodą organu wyższego stopnia.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
18.12.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Dodatek covidowy dzieli medyków na tańszych i droższych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie widać końca sporu o dodatki dla leczących i sprawujących opiekę nad chorymi na Covid-19. Przepisy i wytyczne, które przyznają tylko niektórym lekarzom, pielęgniarkom czy diagnostom laboratoryjnym, stuprocentowe dopłaty do pensji, to legislacyjny bubel. Dyrektorzy nie mogą go przyznać wszystkim lekarzom czy salowym pracującym z pacjentami covidowymi, ale muszą wszystkim diagnostom.
Beata Lisowska
18.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej umożliwia upolitycznienie korpusu służby cywilnej i zmniejsza przejrzystość administracji - stwierdził Senat i opowiedział się w czwartek wieczorem za jej odrzuceniem. Ustawa błyskawicznie wróciła do Sejmu, który w nocy odrzucił senacki wniosek. Zmiany czekają więc już tylko na podpis Prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
18.12.2020
Administracja publiczna Służba cywilna
Senat zdecydował w czwartek o wniesieniu do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który ma zwiększyć udział samorządów w dochodach z PIT. Celem projektu przygotowanego przez grupę senatorów ma być wyrównanie ubytków w dochodach jednostek samorządu terytorialnego, spowodowanych wprowadzeniem w 2019 r. zmian w ustawie o podatku dochodowym
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Finanse samorządów PIT
Państwa członkowskie w ramach Rady UE przyjęły w czwartek rozporządzenie określające budżet unijny na lata 2021-2027. Po środowej zgodzie Parlamentu Europejskiego, jest to już rozporządzenie, które przewiduje długoterminowy budżet w wysokości 1074,3 mld euro dla unijnej "27" w cenach z 2018 r.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Administracja publiczna Prawo unijne

Sejm uchwalił budżet na 2021 rok - będzie deficyt

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na 2021 rok. Zakłada ona deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 miliardów złotych. Rozpatrzono niemal 900 poprawek. Mniej pieniędzy będzie na oświatę i wychowanie oraz dla Senatu. Dodatkowe pieniądze trafią natomiast do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ograniczono też część wydatków resortu sprawiedliwości - główną pozycją są wynagrodzenia.
Krzysztof Koślicki
17.12.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Resort zdrowia wprowadza zmiany do podstawy programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny celem rozszerzenia kompetencji zawodowych opiekunów medycznych. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych sprzeciwia się takim działaniom, uważając je za niezasadne i zbędne, a także nie wynikające z rzeczywistych potrzeb rynku świadczeń zdrowotnych i opiekuńczych.
Katarzyna Redmerska
17.12.2020
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Wiceminister spraw zagranicznych kandydatem na RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk - poinformował w czwartek rano wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Kadencja Adama Bodnara zakończyła się 9 września br., ale zgodnie z ustawą nadal pełni on obowiązki RPO. Kandydatura Wawrzyka ma zostać zgłoszona w najbliższych dniach.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Uzyskanie informacji z rejestru karnego będzie łatwiejsze

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ułatwienie procesu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Karnego, a także wydawania zaświadczeń przez inne organy administracji w formie dokumentu elektronicznego - to cel uchwalonych w środę zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, niektóre informacje z KRK można będzie uzyskać już w ciągu jednego dnia od daty wpływu żądania takiej informacji.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Resort klimatu pracuje nad projektem umożliwiającym odejście przez gminy od tzw. odpowiedzialności zbiorowej za brak segregacji śmieci w blokach. Rozwiązanie to wiąże się z praktycznymi problemami, jak przypisanie worków do konkretnego lokalu i postępowanie dowodowe zmierzające do ustalenia, że to właśnie w tym worku odpady nie są należycie gromadzone.
Katarzyna Kubicka-Żach
17.12.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Wójt gminy nie może mianować dyrektora szkoły zanim nie nastąpi uzgodnienie kandydatury z kuratorem oświaty. Późniejsza akceptacja kandydata przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nie naprawia braku porozumienia, wobec czego zarządzenie o mianowaniu jest nieważne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.12.2020
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Awaryjna platforma ePUAP, brak elektronicznego obiegu dokumentów wewnątrz urzędu, brak przeszkolonych pracowników czy brak odpowiedniej liczby podpisów kwalifikowanych – to tylko część problemów, z jakimi muszą mierzyć się petenci chcący załatwić sprawę przez internet - wynika z raportu Sieci Obywatelskiej Watchdog.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.12.2020
Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus a prawo
Na mocy nowego rozporządzenia płatności z budżetu UE mogą być wstrzymywane w stosunku do krajów, w których stwierdzone naruszenia zasad praworządności utrudniają zarządzanie funduszami UE - napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego. Poinformowano też, że nowe rozporządzenie "ma zastosowanie do wszystkich funduszy UE od 1 stycznia 2021 roku".
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Prawo unijne
Najnowsze przepisy tzw. tarczy 6.0 przewidują zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 roku. Wynika z nich, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Według samorządowców podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych był nieobiektywny, a pieniądze zostały przekazane bez zachowania transparentności. Zarzucają też, że rząd kierował się kryterium przynależności politycznej samorządowców. Apelują o ujawnienie pełnych wyników oceny wniosków.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.12.2020
Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus a prawo
Uprawnienia kontrolne organów stanowiących w samorządzie mogą być wykonywane przez ich organy wewnętrzne, a w szczególności przez komisje rewizyjne. Komisja rewizyjna jest pomocniczym organem wewnętrznym rady lub sejmiku, powołanym do realizacji ich kompetencji kontrolnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.12.2020
Samorząd terytorialny

Jeden wzór deklaracji na podatek od nieruchomości nie rozwiązuje problemów firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Do końca stycznia firmy będą musiały złożyć deklarację na podatek od nieruchomości na 2021 rok. Będą mogły zastosować jeden wzór formularza, obowiązujący we wszystkim gminach. Trzeba będzie w nich odrębnie wskazywać poszczególne nieruchomości. Podanie zbiorczych wartości nie wystarczy. Skarbówka będzie mogła od razu przeanalizować przedmiot opodatkowania.
Krzysztof Koślicki
16.12.2020
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Niejawne rozprawy w sądach administracyjnych - koronawirus uzasadnieniem łamania konstytucji

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Sprawy podatkowe, dostęp do informacji publicznych, sprawy z zakresu prawa budowlanego - sądy administracyjne z powodu COVID-19 masowo rozpatrują je na posiedzeniach niejawnych. To narusza konstytucyjne prawo do sądu i to bez specjalnego uzasadnienia praktycznego, bo przepisy umożliwiają zdalne przeprowadzanie rozpraw.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
16.12.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od rozstrzygnięć prezydenta miasta w sprawie otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego przysługuje stosowna skarga do sądu administracyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny 15 grudnia br. Fundacja ma prawo też skarżyć do sądu bezczynności tego organu po ogłoszeniu konkursu. W skutek tego wyroku Fundacja może żądać wznowienia postępowania w sprawie konkursu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.12.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza nowy program dla seniorów „Aktywni+”, w ramach którego rząd przeznaczy 200 milionów złotych na dofinansowanie projektów skierowanych do osób starszych. Nabór ofert rozpocznie się na początku przyszłego roku, wnioski będą mogły składać między innymi organizacje pozarządowe.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.12.2020
Pomoc społeczna
Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do minister rodziny i polityki społecznej, by wyjaśniła samorządom, jak należy działać na rzecz dobra wszystkich rodzin. Jego zdaniem samorządy coraz częściej bezzasadnie odmawiają rozpatrywania wniosków o prawo do świadczeń rodzinnych i wychowawczego.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu opowiedział się przeciwko wysuniętej przez rząd Polski kandydaturze Marka Opioły na stanowisko w Europejskim Trybunale Obrachunkowym (ETO). Opioła jest politykiem PiS, był posłem na Sejm, a po objęciu stanowiska prezesa NIK przez Mariana Banasia, został mianowany przez marszałek Sejmu jego zastępcą.
Krzysztof Sobczak
15.12.2020
Prawo unijne
Wstrzymane podwyżki, dodatki, premie czy nagrody, zamrożone wakaty – finansowy kryzys w samorządach bezpośrednio wpływa na sytuację pracowników urzędów i jednostek podległych. Samorządowcy nie ukrywają, że jeżeli będzie jeszcze gorzej, mogą być zmuszeni do zwolnień czy blokad dodatkowych wynagrodzeń. Niestety, w wielu instytucjach nie będzie też w tym roku świątecznych prezentów.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W tym tygodniu dwa posiedzenia Sejmu

Finanse publiczne Administracja publiczna
We wtorek Sejm zaczyna dwudniowe posiedzenie. Kolejne rozpocznie się w czwartek. W pierwszej kolejności Sejm zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2021 rok. Wynika z niego, że dochody budżetu państwa wyniosą 404,4 miliardy złotych, wydatki 486,7 miliardów, a deficyt - 82,3 miliardy złotych. W planie prac są też m.in. zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, karnego i konwencja stambulska.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Przewozy door-to-door będą od przyszłego roku realizowane w samorządach dzięki realizacji pilotażowych projektów transportu dla osób wymagających wsparcia w przemieszczaniu. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił właśnie listę rankingową wniosków o przyznanie grantu. Oprócz przejazdów sfinansować będzie można instalację podjazdów w budynkach czy windy.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wydatki na rozwój wyróżniają najlepsze samorządy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Gmina Kleszczów koło Bełchatowa, miasto i gmina Polkowice, a także miasta Krynica Morska i Świnoujście - zwyciężyły w tegorocznej edycji rankingu zrównoważonego rozwoju gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich. Warszawa znalazła się dopiero na drugim miejscu w kategorii miast, a zaraz za stolicą uplasowało się Opole.
Prawo.pl
14.12.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
„Samorząd od kuchni” to cykl rozmów z samorządowcami, który rozpoczyna Akcja Masz Głos Fundacji Batorego. Pierwszym gościem będzie Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy. Szymon Osowski, prezes Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, zapyta go między innymi, jak dziś w Polsce wygląda rządzenie na poziomie lokalnym.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.12.2020
Samorząd terytorialny

Kto się boi nowego Prawa zamówień publicznych?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne
Nowe Prawo zamówień publicznych powinno wejść w życie od 1 stycznia. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich dniach apelowało o wydłużenie vacatio legis. Dyskusja na temat późniejszego wprowadzenia ustawy to najczęściej efekt braku rozporządzeń do niej, oraz braku wiedzy jak przygotować dokumenty według tej ustawy i w efekcie strach zamawiających przed nowymi przepisami – zauważa dr Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska
Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska
14.12.2020
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne