Prawo.pl
Kandydat ma gwarancję nauki w szkole publicznej, ale nie ma gwarancji, że dostanie się do wybranej szkoły lub wybranego typu szkoły. Absolwenci szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym mają równe, przejrzyste i możliwe do spełnienia warunki. Obowiązujące przepisy nie dyskryminują żadnego kandydata - tłumaczy wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytanie o podwójny rocznik uczniów biorących udział w rekrutacji do szkół średnich.
Monika Sewastianowicz
21.12.2022
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Maksymalne ceny energii obowiązują także cenę rezerwową

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Ustawa o maksymalnych cenach energii zabezpiecza samorządy przed wysokimi cenami energii w ramach sprzedaży rezerwowej, bo mechanizm ceny maksymalnej obejmuje też taką sprzedaż - wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Oznacza to, że niezależnie od cennika stosowanego przez sprzedawcę rezerwowego, cena za energię dla samorządów, które znajdą się w tzw. sprzedaży rezerwowej, nie przekroczy 785 zł/MWh.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
21.12.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Dyrektor MF: KSeF to korzyści dla przedsiębiorców i administracji skarbowej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Nowe zasady fakturowania przełożą się na uszczelnienie systemu VAT i spowodują zwiększenie dochodów budżetu państwa. Obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone. Gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF, nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach - mówi dr Paweł Selera, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.
Wiesława Moczydłowska
21.12.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Prezydent podpisał ustawę o zamrożeniu taryfy na gaz dla wszystkich gospodarstw domowych na poziomie taryfy z 2022 roku bez względu na próg dochodowy. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Będzie też zwrot pobranego VAT dla osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego. Ustawa została już opublikowana.
Robert Horbaczewski Krzysztof Sobczak
20.12.2022
Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy
Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego - to jedna ze zmian przewidzianych w uchwalonej 1 grudnia br. przez Sejm nowelizacji ustawy o paszach. Poparł ją Senat i podpisał prezydent.
Krzysztof Sobczak
20.12.2022
Środowisko Prawo gospodarcze

W przyszłym roku będą przepisy o czipowaniu psów

Środowisko Administracja publiczna
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, zapowiedział, że ustawa o obowiązku czipowania psów będzie uchwalona w pierwszym półroczu 2023 r. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji sczepień. Rząd zastanawia się jednak, jak rozłożyć to w czasie, jak wspomóc właścicieli zwierząt przynajmniej na początku, tak, żeby to nie było na ich koszt.
Krzysztof Sobczak
20.12.2022
Środowisko Administracja publiczna
W roku ustania stosunku pracy, pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u pracodawcy. Sposób rozwiązania stosunku pracy i zamiar podjęcia kolejnego zatrudnienia nie mają znaczenia. Tym samym nie ma podstaw, by wyróżniać i odmiennie traktować odejście z pracy z uwagi na uzyskanie przez pracownika uprawnień emerytalnych. 
Dorian Lesner
20.12.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

NSA: 12 tytułów wykonawczych za roczny podatek od nieruchomości i ogromne koszty egzekucyjne

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy
Czy można za niezapłacony za cały rok podatek od nieruchomości zapłacić 12 razy wyższe koszty egzekucyjne? Fiskus uważa, że tak. Tymczasem, między wysokością kosztów egzekucyjnych a podjętymi czynnościami organów egzekucyjnych musi zachodzić racjonalna zależność. Opłata manipulacyjna musi być zaś adekwatna do sprawy – orzekł NSA w siedmioosobowym składzie.
Wiesława Moczydłowska
19.12.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Wysoka inflacja, więcej pieniędzy dla komitetów wyborczych

Finanse publiczne Administracja publiczna
Minister finansów ma obowiązek podwyższenia limitów wydatków komitetów wyborczych, w sytuacji gdy wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. Wynika to z przepisów kodeksu wyborczego. Waloryzacja, jak szacuje ministerstwo, spowoduje wzrost kosztów dla budżetu państwa w 2023 roku o 26 tysięcy złotych.
Krzysztof Koślicki
19.12.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna
Brak zapewnienia przez francuskie władze miejsca pobytu dla imigrantów, którzy we Francji ubiegali się o azyl, pomimo wydania środka zabezpieczającego w tej mierze przez sąd administracyjny, stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu w zakresie dostępu do sądu i skuteczności postępowania egzekucyjnego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
19.12.2022
Administracja publiczna
Aby radykalnie poprawić sytuację w ochronie zdrowia, należy zmienić cały system, a nie wyrywkowo i chaotycznie niektóre jego elementy. Warunkiem opracowania niezbędnego projektu jest wyznaczenie sobie celów, które chcemy osiągnąć. Politycy powinni rozliczyć autora nowych rozwiązań z efektów tego przedsięwzięcia, ale nie przeszkadzać - uważa Andrzej Sośnierz z koła poselskiego Polskie Sprawy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
19.12.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przez obsługę dodatków osłonowych, pomoc społeczna odsunięta na drugi plan

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel
W kolejnych ustawach o dodatkach osłonowych dla obywateli pozostawiono „furtki”, które pozwalają samorządom scedować obowiązki obsługi tych dodatków na ośrodki pomocy społecznej. Te narzekają na przeciążenie pracą. Alarmują, że w praktyce pomoc społeczna została odsunięta na drugi plan, a OPS-y stały się kasą wypłat rządowych programów.
Maria Dec-Kiełb
19.12.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel
Pracownicy i pracodawcy odliczają dni do Świąt Bożego Narodzenia. Ostatnie dni to czas, gdy w firmach organizowane są świąteczne spotkania. Prawnicy jednak ostrzegają: bez względu na to, czy będzie to firmowa Wigilia, czy inna impreza na terenie zakładu pracy, pracodawca nie ma prawa podawać pracownikom alkoholu. Nawet symbolicznej lampki szampana. Tym, którzy zakaz administracyjny złamią, grozi wykroczenie i surowa grzywna.
Grażyna J. Leśniak
19.12.2022
Prawo pracy
Uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej to jeden z etapów realizacji przedsięwzięcia mogącego oddziaływać na środowisko. Do niedawna przeważało stanowisko, zgodnie z którym wstrzymanie wykonania tego aktu nie było możliwe. Obecnie przepisy jednoznacznie wskazują na taką możliwość.
Martyna Sługocka
17.12.2022
Środowisko Budownictwo
Z ulgi w opłacie za wydanie paszportu mogą skorzystać wybrane grupy, ale nie w równym stopniu. Od początku tego roku uprawnienie to otrzymali także członkowie rodzin wielodzietnych z ważną Kartą Dużej Rodziny. Nie ma w tej grupie rodziców dzieci z niepełnosprawnością, choć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozważa rozszerzenie uprawnień do ulgi także dla nich.
Beata Dązbłaż
17.12.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepełnosprawność
Układ zbiorowy, który obniża wynagrodzenie pracowników tymczasowych, w porównaniu z pracownikami zatrudnionymi bezpośrednio przez przedsiębiorstwo użytkownika, musi ustanawiać korzyści kompensacyjne. Taki układ zbiorowy musi podlegać skutecznej kontroli sądowej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2022
Prawo pracy Prawo europejskie

Gminy dostały więcej czasu na obsługę wniosków o dodatek węglowy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel
Rząd dostrzegł, że gminy nie wyrobią się do końca roku z obsługą dodatków węglowych, a w budżecie państwa zabraknie na nie pieniędzy. Przy okazji tzw. ustawy gazowej zmienił przepisy i dosypał kolejne 2 mld zł na ten cel. Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą mieli więcej czasu na rozliczenie środków, wojewodowie będą zaś elastyczniej nimi zarządzać.
Robert Horbaczewski
16.12.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel

MF wyjaśnia, jak klasyfikować wypłaty rekompensat i dodatków związanych ze wzrostem cen energii

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Dodatek osłonowy Węgiel
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia dotyczące klasyfikowania wypłaty rekompensat i dodatków związanych ze wzrostem cen energii: rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, dodatków dla podmiotów wrażliwych i gospodarstw domowych oraz paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego.
Robert Horbaczewski
16.12.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Dodatek osłonowy Węgiel

Opodatkowanie zespołu pojazdów z naczepą i przyczepą to problem dla gmin i firm

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Poprawmy prawo
Opodatkowanie podatkiem od środków transportowych przyczep i naczep, w zależności od dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów, jest w wielu przypadkach trudne do przeprowadzenia. Większość podatników nie jest w stanie wskazać potrzebnych danych, zaś organy podatkowe nie dysponują danymi i zamiast rzetelnego opodatkowania, bawią się w szacunki.
Robert Horbaczewski
16.12.2022
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Poprawmy prawo
Przymusowa likwidacja nielegalnego obozu rumuńskich Romów koło Paryża nie stanowiła naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego skarżących, mimo że nie zapewniono im mieszkań zastępczych - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
16.12.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Prokuratura wniosła akt oskarżenia przeciwko kierowniczce z sieci IKEA. Zarzucono jej, że zwalniając pracownika dopuściła się dyskryminacji wyznaniowej. Sądy nie podzieliły tej oceny i prawomocnie uniewinniły oskarżoną. Uznały, że wypowiedzenie umowy o pracę nie nastąpiło za wiarę, za cytaty z Pisma Świętego, ale za formę wpisu, która naruszała godność osób LGBT+. Sprawa jest precedensowa i wyznaczy linię orzekania w podobnych sprawach.
Dorian Lesner
16.12.2022
Prawo karne Prokuratura Prawo pracy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad kolejną reformą prawa budowlanego. Tym razem chce odciążyć urzędników i skrócić czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę, co jednak będzie miało swoją cenę. Więcej pracy będą mieli projektanci. Wzrośnie ryzyko inwestycji, a i sąsiedzi oberwą rykoszetem. Trudniej będzie im walczyć z nieuczciwym inwestorem. 
Renata Krupa-Dąbrowska
16.12.2022
Administracja publiczna Budownictwo
W sobotę 17 grudnia minie rok, jak Polska powinna wdrożyć do krajowego porządku prawnego unijną dyrektywę o sygnalistach. Na początek w dużych firmach, zatrudniających co najmniej 250 osób. Tymczasem, jak ustalił serwis Prawo.pl, ostatecznego projektu ustawy wciąż nie ma i raczej szybko go nie będzie. A od 17 grudnia zacznie biec roczny termin na wdrożenie unijnych przepisów w firmach mających od 50 do 249 pracowników.
Grażyna J. Leśniak
16.12.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Przeniesienie dyscyplinarek sędziowskich do Naczelnego Sądu Administracyjnego pogłębi chaos prawny, a niczego nie załatwi - uważa prof. Przemysław Szustakiewicz, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego. - To kolejna sytuacja, gdy sędziowie "na chybcika" zamiast zajmować się np. podatkami, które stanowią być albo nie być dla przedsiębiorców, zostaną odciągnięci od tych spraw. Strony "zwykłych" postępowań jeszcze dłużej będą czekać na orzeczenie i tracić pieniądze - dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.12.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wizerunek prawnika i kancelarii prawnej ma coraz większe znaczenie. W jego budowaniu przydatne może być tworzenie treści - newsletterów, artykułów, wideo czy wystąpień na konferencjach. Wówczas w sposób jednoznaczny kontakt z klientem następuje tak, że to on w razie swojej ewentualnej potrzeby go inicjuje - a więc nie będziemy mieć wątpliwości, że nie był to kontakt niechciany - mówi Tomasz Palak, radca prawny.
Krzysztof Koślicki
16.12.2022
Prawnicy Doradca podatkowy Compliance
W wieczornym bloku głosowań, Sejm uchwalił ustawę o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Przyjął też siedem ustaw, które wróciły z Senatu, m.in. ustawę gazową, o Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA, abolicję dla samorządowców, a także ustawy, które rozluźniają regułę wydatkową i pozwalają na transfer 6 mld zł z tzw. funduszu covidowego.
Robert Horbaczewski
15.12.2022
Senatorowie odrzucili ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r. Przewiduje ona m.in że postępowania w tych sprawach wszczęte i niezakończone prawomocnym wyrokiem przed dniem wejścia w życie ustawy umarza się, a wyroki skazujące ulegają zatarciu z mocy prawa. Ustawa wróci teraz do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
15.12.2022
Prawo karne RODO Wybory
Senat zwiększył z 24 do 30 liczbę dni w roku kalendarzowym, w których będzie mogła być wykonywana praca okazjonalna na wniosek pracownika. Poparli też wniosek senackich komisji o wprowadzeniu trzymiesięcznej, a nie jak chciał Sejm – dwumiesięcznej vacatio legis dla przepisów m.in. o pracy zdalnej. Za podjęciem uchwały z czterema poprawkami zagłosowało w czwartek 97 senatorów, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosowania.
Grażyna J. Leśniak
15.12.2022
Prawo pracy

Tańsza energia dla niepełnosprawnych, ale dla urządzeń medycznych limit może być za mały

Pomoc społeczna Domowe finanse Opieka zdrowotna Dodatek osłonowy
Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać ze zwiększonego limitu preferencyjnego zużycia energii elektrycznej. Jednak dla korzystających z urządzeń medycznych w domu, limit może okazać się za mały. Ministerstwo rodziny nie planuje dopłat, ale wystąpiło do ministerstw klimatu i środowiska oraz zdrowia o analizę możliwości podwyższenia limitu dla korzystających z takich urządzeń, zgodnie z zaleceniem medycznym.
Beata Dązbłaż
15.12.2022
Pomoc społeczna Domowe finanse Opieka zdrowotna Dodatek osłonowy
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce rozszerzyć katalog upraw, których ubezpieczenie uprawnia producentów rolnych do uzyskania dopłat do składek ubezpieczenia. Dlatego w projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich proponuje dodanie słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych oraz gryki.
Maria Dec-Kiełb
15.12.2022
Środowisko