Prawo.pl
We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczutu i magazynów energii.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Rząd przyjął w we wtorek projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. To kolejny akt prawny, który dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych, które dotyczą użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen, do celów powrotu nielegalnie przebywających cudzoziemców oraz do celów odpraw granicznych.
Robert Horbaczewski
06.12.2022
Administracja publiczna Policja
Uwolnij superpomoc dobra - podaruj książki. Pod takim hasłem trwa zbiórka darowizn, dzięki którym książki mają trafić do dzieci przebywających w placówkach opiekuńczych, a także do dzieci z rodzin uchodźców z Ukrainy oraz do rodzin w trudnej sytuacji finansowej będących pod opieką Ośrodków Pomocy Społecznej.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Pomoc społeczna
Aż 700 mln euro trafi do uczelni wyższych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Program Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny (FERS) wciąż czeka na akceptację Komisji Europejskiej, ale ma to nastąpić przed końcem grudnia 2022 r. Już za kilka miesięcy zostaną ogłoszone pierwsze konkursy i uruchomione nowe projekty finansowe.
Krzysztof Sobczak
06.12.2022
Szkolnictwo wyższe
Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję ustawy, dzięki której firmy będą mogły przekształcić prawo użytkowania wieczystego już prawdopodobnie w 2023 roku. Wykup nieruchomości nie będzie jednak tak atrakcyjny, jak w przypadku mieszkaniówki. Wiele firm zapłaci za nieruchomości więcej, aniżeli wynosi ich wartość rynkowa. Zbyt mało będzie także czasu na uwłaszczenie, bo tylko rok. Może to spowolnić lub zablokować obrót.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości
Czy sołtysi pełniący funkcję inkasentów podatków i opłat lokalnych powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych? Czy samorządy, które miały problemy z odpowiedzią na to pytanie, mogą odetchnąć z ulgą. Otóż nie powinni. Kluczowe znaczenie ma tu fakt, iż sołtysi zostali wyznaczeni do tej funkcji, a nie powołani na mocy aktu powołania.
Maria Dec-Kiełb
06.12.2022
Samorząd terytorialny PIT
Przywrócenie do orzekania sędziego Igora Tulei nie jest przywróceniem praworządności w Polsce - uważa większość prawników. Potrzebne są systemowe zmiany w wyborze Krajowej Rady Sądownictwa. A także realizacja wszystkich postulatów zawartych w tzw. kamieniach milowych opartych o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Bez tego nie dostaniemy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2022
Prawnicy Prawo europejskie
Szkolnymi autobusami będą mogli jeździć nie tylko uczniowie. To jeden z pomysłów rządu na walkę z komunikacyjnym wykluczeniem. Znalazł się on w projekcie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw. Jednak proponowany przepis nie określa dokładnie, co ustawodawca ma na myśli. Samorządowcy zaznaczają zaś, że niewiele on zmieni.
Maria Dec-Kiełb
06.12.2022
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
W niektórych sądach w grudniu wyłączone zostaną wyświetlacze wokand elektronicznych. Część z nich zakazuje korzystania z prywatnych ładowarek i dogrzewania się grzejnikami elektrycznymi, w innych zalecono ograniczenia w korzystaniu z czajników, a komputery mają być włączane po pewnym czasie od przyjścia do pracy. A sądy w okręgu olsztyńskim poinformowano, że nie mają co liczyć na nowe kodeksy.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
06.12.2022
Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Pięć planów sprawiedliwej transformacji przyjęte przez Komisję Europejską

Środowisko Finanse samorządów Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Większość przypisanych Polsce środków z Funduszy Sprawiedliwej Transformacji (FST) - 2,4 mld euro - trafi na Śląsk i do zachodniej Małopolski. - Środki z funduszu będą wspierać w szczególności dywersyfikację lokalnej gospodarki dzięki inwestycjom w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) w sektorach energii ze źródeł odnawialnych i czystej mobilności oraz w innych zielonych sektorach - poinformowała KE.
Katarzyna Nocuń
05.12.2022
Środowisko Finanse samorządów Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Specjalne świadczenie po 15. roku służby funkcjonariusze będą otrzymywać od 2023 roku. Świadczenie będzie się rozpoczynało od 5 proc. i co roku będzie rosło o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach bezie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami.
Katarzyna Nocuń
05.12.2022
Emerytury i renty Policja
Zatrzymana przez policję przy granicy z Białorusią dziennikarka francusko-niemieckiej telewizji, która najpierw została skazana, a ostatecznie przez Sąd Najwyższy została uniewinniona od zarzutu naruszenia zakazu wstępu do strefy stanu wyjątkowego, otrzyma przyznane przez warszawski Sąd Okręgowy zadośćuczynienie za bezprawne zatrzymanie i wykonanie kary nagany.
Krzysztof Sobczak
05.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Obrona osób, które walczą o wolność zgromadzeń i prawo do protestu, to temat przewodni tegorocznego Maratonu Pisania Listów, organizowanego przez Amnesty International. W ramach tej globalnej akcji na rzecz praw człowieka, która obejmuje ponad 200 krajów i terytoriów, między 28 listopada a 11 grudnia można pisać listy również w kilkuset miejscach w całej Polsce.
Krzysztof Sobczak
05.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dobra wiadomość dla osób, które chcą się bawić na Sylwestra w miejscach publicznych - sądy administracyjne nie wykluczają możliwości wprowadzenia przez radę gminy odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w określonym miejscu publicznym. NSA utrzymał w mocy wyrok WSA oddalający skargę prokuratora. I wskazał, że uchwała miała legalne podstawy, uzasadnienie oraz motywy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.12.2022
Samorząd terytorialny

Prezes PiS chce ograniczenia władzy samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W Polsce skonstruowano taki system, że nadzór nad samorządami jest słaby i powierzony sądom - powiedział w sobotę w Zielonej Górze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że w innych krajach nadzór władzy centralnej nad samorządem jest większy. I dodał, że wielkim zadaniem kierowanej przez niego partii jest, aby to zmienić.
Krzysztof Sobczak
04.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Kulawy system pomocy dzikim zwierzętom po wypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W razie wypadku z udziałem zwierzęcia, kierowca powinien powiadomić o konieczności pomocy odpowiednie służby. To, czy muszą one udzielić pomocy zwierzęciu i kto za tę pomoc musi zapłacić, jest już dyskusyjne. Spory budzi też, czy ochrona zwierząt pochodzących z wypadków jest zadaniem własnym gminy. Organizacje społeczne biorą sprawy we własne ręce.
Regina Skibińska
03.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Teatry i muzea już w grudniu będą musiały się wykazać dziesięcioprocentową oszczędnością prądu. W wielu przypadkach będzie to trudne do wykonania, bo najbliższe tygodnie są już od dawna zaplanowane na koncerty, spektakle i inne imprezy. Prezes URE może nakładać kary za niedopełnienie tego obowiązku, ale może od nich odstąpić w uzasadnionych przypadkach.
Paweł Rochowicz
03.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Senat przeciwko inwigilacji i podsłuchom prowadzonym przez służby

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Polsce, 2 grudnia 2022 r. wysłuchała ekspertów w zakresie oceny kontroli nad służbami specjalnymi. Rozważano powołanie niezależnej instytucji kontrolującej służby oraz przyznanie jednostkom prawa do informacji o podsłuchach. Dyskutanci chcieli też zwiększenia uprawnień komisji ds. służb.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Choć NSA potwierdził, że samorządowe uchwały „anty-LGBT" podjęto bez podstawy prawnej i są nieważne z powodu rażącego naruszenia prawa, to nadal takie akty obowiązują w 24 gminach i 12 powiatach. RPO wystąpił do tych samorządów o ich uchylenie wskazując, że narażają mieszkańców nie tylko na nierówne traktowanie, ale i utratę finansowego wsparcia ze środków unijnych.
Robert Horbaczewski
02.12.2022
Samorząd terytorialny
Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45 proc.) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. 40 proc. badanych przyznało, że warunki, w których pracują, negatywnie odbijają się na ich zdrowiu psychicznym. Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym, aż 63 proc. sądzi, że praca ma na nie negatywny wpływ.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2022
Prawo pracy BHP
Z danych GUS wynika, że blisko 12 proc. mieszkań w Polsce to pustostany. Ponad 60 proc. z nich to lokale komunalne, bardzo często w złym stanie. Choć rząd informuje o kolejnych programach wsparcia i ułatwieniach prawnych w zagospodarowaniu pustostanów, ich liczba nie maleje. Samorządowcy i prawnicy wskazują, że problemem są nie tylko pieniądze.
Robert Horbaczewski
02.12.2022
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Osoby, które nie identyfikują się z żadną z płci i proszą, by nie określać ich jako pana czy panią, pracują nie tylko w zagranicznych korporacjach i nie są tylko cudzoziemcami. Trend zaczyna już być widoczny w polskich firmach. Dlatego prawnicy radzą, by pracodawcy nie tylko uszanowali wolę takiego pracownika, ale już dziś przygotowali procedury w firmach. By prawidłowo reagować i nie dopuszczać do przejawów dyskryminacji.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2022
Prawo pracy

Ustawa okołobudżetowa na 2023 rok do podpisu prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna
Sejm w czwartek odrzucił większość poprawek Senatu do ustawy okołobudżetowej. Jest ona ściśle związana z projektem budżetu na rok przyszły. Przewidziane propozycje odpowiadają kwotom ujętym w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Finanse publiczne Administracja publiczna
Przepisy kodeksu pracy o pracy zdalnej mają wejść w życie po upływie 14 dni od opublikowania. W tym samym czasie uchylony zostanie przepis z ustawy covidowej, ale nowe, kodeksowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero po dwóch miesiącach od wejścia w życie ustawy. Sejm uchwalił w czwartek odpowiednie zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy będą mogli też wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Prawo pracy
Weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, które umożliwiają ubieganie się o wyższe wsparcie na poprawę efektywności energetycznej ze środków rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wprowadzają też nowe instrumenty wspierające poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo
Nowy program „Maluch plus” będzie mieć większy budżet, ok. 5,5 mld zł. Będzie miał charakter długofalowy, a nie roczny. Gminy będą miały trzy lata na realizację dofinansowanie zadania. To program oczekiwany przez samorządy od wielu miesięcy.
Robert Horbaczewski
01.12.2022
Samorząd terytorialny
Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen. To tysiąc złotych dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie i 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Domowe finanse
Instytucja odmowy dokonania kontrasygnaty skarbnika gminy jest w praktyce martwa. W ciągu ostatnich 12 lat, regionalne izby obrachunkowe zanotowały raptem 20 takich zdarzeń. Przypadki dokonania kontrasygnaty na pisemne polecenie zwierzchnika są całkowicie incydentalne. Powodem jest krucha pozycja ustrojowa skarbnika, który może być odwołany w każdym czasie, bez uzasadnienia.
Robert Horbaczewski
01.12.2022
Środowisko Prawo pracy Poprawmy prawo
Mężczyźni mogą wypłacić lwią część oszczędności zgromadzonych w PPK jeszcze przed przejściem na emeryturę. Jednocześnie przez 5 lat nie odłożą nawet złotówki na starość. Zdaniem prawników, to efekt dziurawego systemu i niepowiązania przepisów z wiekiem emerytalnym. Czy zmieniać przepisy? Opinie są podzielone. Ci, którzy są temu przeciwni, twierdzą, że nic to nie da. Bo kryzys i inflacja nie powstrzyma ludzi przed wypłatami.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Zwiększenie do 2,7 mld zł wartości papierów wartościowych, jakie mają w 2023 r. zostać przekazane jednostkom publicznej radiofonii i telewizji w ramach „rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych”, to cel poprawki do przyszłorocznego budżetu, którą zaakceptowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Finanse publiczne