Z opublikowanego właśnie raportu firmy doradczej CBRE wynika, że 68 proc. przedsiębiorców planuje regularny powrót pracowników do biur, nawet od połowy tego roku. W co czwartej firmie ten proces już się rozpoczął, a 45 proc. wdroży go maksymalnie od końca czerwca. Z deklaracji pracodawców wynika, że powrót pracowników do biur jest konieczny.
Krzysztof Sobczak
02.06.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z Biurem Białoruskim oraz z Biurem Rosyjskim. Wypowiedzenie weszło w życie z 1 czerwca 2022 r. Zobowiązania dotyczące wzajemnego honorowania certyfikatów Zielonych Kart wygasną 31 maja 2023 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego.
Regina Skibińska
02.06.2022
Drogi Ubezpieczenia
Polscy pracodawcy zatrudnili 185 tys. obywateli Ukrainy w ramach uproszczonej procedury obowiązującej od połowy marca. Połowa tych osób znalazła pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim lub łódzkim - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Krzysztof Sobczak
02.06.2022
Prawo pracy Ukraina
Instalowanie kamer monitoringu jest rozwiązaniem, po które coraz chętniej sięgają przedsiębiorcy. Jednak udostępnienie nagrań osobom nieuprawnionym może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, gdyż taki krok narusza RODO i kodeks pracy. Poza tym dopuszcza zastosowanie w zakładzie pracy jedynie monitoringu wizyjnego, wykluczone jest rejestrowanie zarówno obrazu, jak i dźwięku.
Konrad Dyda
02.06.2022
Prawo pracy BHP RODO

Ciągłe zmiany w podatkach komplikują życie i planowanie budżetów

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Osoby prywatne i przedsiębiorcy w tym roku mają szczególny problem. Nie mogą zaplanować swoich budżetów. Z powodu ciągłych zmian podatkowych w zakresie PIT nie są w stanie obliczyć, ile wyniosą ich zarobki. Źródłem problemu jest Polski Ład i zmiany w zasadach rozliczania wynagrodzenia i ubezpieczenia zdrowotnego. W lipcu czeka nas z kolei kolejna rewolucja. Chaos może być więc jeszcze większy.
Krzysztof Koślicki
02.06.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Sejmowa podkomisja stała ds. instytucji finansowych rozpatrzyła w środę projekt dotyczący m.in. wsparcia dla kredytobiorców. W dalszych pracach wiodącym będzie projekt przygotowany przez rząd. Według KNF w ciągu dwóch lat ustawa będzie kosztować sektor bankowy ok. 20 mld zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2022
Finanse Kredyty frankowe
Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski. O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Fundusz ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2022
Finanse Prawo unijne
Wyeliminowanie niedozwolonych klauzul z umowy kredytowej dotyczących przeliczenia kursu waluty obcej z niejasną marżą pozwalają na utrzymanie takiej umowy w mocy - orzekł Sąd Najwyższy. Wbrew temu jak oceniły sporną umowę frankową sądy obu instancji. Pewne jest, że interes pożyczkobiorców został naruszony, tyle że teraz sąd musi ustalić, co było żądaniem powodów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Komisja Europejska 22 grudnia ubiegłego roku przygotowała projekt dyrektywy mającej na celu zapobieganie nadużywaniu przedsiębiorstw fasadowych do celów podatkowych (tzw. dyrektywa ATAD 3). Jednym z najistotniejszych obszarów, które zostaną objęte nowymi regulacjami jest kwestia poboru podatku u źródła. Wpływ zmian na dotychczasową praktykę może być nawet większy, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka.
Izabela Ścierska-Kulma Piotr Zaremba
01.06.2022
Doradca podatkowy Prawo unijne
Operatora hulajnóg - firma Logo-Sharing stwarzała, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wrażenie, że konsument płaci za jeden przejazd hulajnogą, a w rzeczywistości pieniądze były pobierane z konta cyklicznie. Nałożona za to przez prezesa Urzędu kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów to prawie 750 tys. zł.
Krzysztof Sobczak
01.06.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Pracodawca będzie mógł zawrzeć dla pracownika umowę o prowadzenie pracowniczego planu kapitałowego już po 14 dniach zatrudnienia. Szybciej dojść będzie mogło też do transferu oszczędności zgromadzonych dotychczas w PPK przez tego pracownika na rachunek, na którym będzie oszczędzał u nowego pracodawcy. To efekt zmian, które wejdą w życie w sobotę.
Anna Puszkarska
01.06.2022
Prawo pracy HR Finanse
Przedawnienie podatków cały czas jest ością niezgody między podatnikami a fiskusem. Skarbówka zawiesza jego bieg tam, gdzie jej wygodnie i ściąga zaległości. Często przegrywa jednak w sądach. Nie udało się też systemowe zawieszenie biegu przedawnienia z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowy oręż dostarczy teraz fiskusowi rząd, który szykuje nowelizację kodeksu karnego skarbowego.
Krzysztof Koślicki
01.06.2022
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Zmiana procedury karnej w grudniu ubiegłego roku spowodowała, że maksymalny czas wstrzymania transakcji lub blokady rachunku przez prokuratora, w sytuacji niewydania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, wydłużono z sześciu miesięcy do roku. To może dotyczyć osoby, której nie postawiono zarzutu popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa, ale odcięto ją od dysponowania swoją własnością i wstrzymano działalność gospodarczą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2022
Prawo karne Prokuratura Prawo gospodarcze
Konieczność prezentacji podczas promocji najniższej ceny produktu z ostatnich 30 dni, rozgraniczanie sprzedaży od osoby fizycznej oraz firmy, konieczność informowania o profilowaniu cen. Zmiany, które dzięki dyrektywie unijnej Omnibus, mają pomóc kupującym, przy polskiej specjalności do kombinowania, mogą sprawić, że mimo wszystko nieuczciwe praktyki wielu sprzedawców na rynku mogą dalej funkcjonować.
Adam Piwek
01.06.2022
Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji
Wkrótce mają się pojawić kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych. Przykład domów 70 mkw. pokazuje jednak, że politycy świetnie potrafią wypromować swoje pomysły w mediach, ale życie szybko je weryfikuje. Z powodu niejasnych przepisów, niby proste zasady budowy małych domów, wcale takie proste nie są. Czy z nowymi uproszczeniami będzie podobnie?
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2022
Budownictwo
19 maja br. w Londynie podpisany został Protokół zmieniający Umowę między Polską, a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i zwalczanie oszustw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
31.05.2022
Doradca podatkowy

Kontrolerów żywności wielu, a czasem kontroli nie ma

Rynek i konsument Administracja publiczna
Kontrolę żywności sprawuje w Polsce kilka państwowych organów, problemem jest już np. samo ustalenie, która z kilku inspekcji i w jakim zakresie powinna nadzorować danego przedsiębiorcę - stwierdza RPO. I zauważa, że w efekcie podlega on różnym kontrolom i mogą być na niego nałożone dwie niezależne sankcje. Ale mogą być i takie obszary jego działalności, których kontrola nie obejmie.
Krzysztof Sobczak
31.05.2022
Rynek i konsument Administracja publiczna
Od 2017 roku roboty budowlane można rozpocząć, choćby decyzja starosty o pozwoleniu na budowę nadal była zaskarżalna. Kalkulacja ryzyka, jakie się z tym wiąże, skłania jednak inwestora do oczekiwania na jej ostateczność, ale już nie jej prawomocność. Tymczasem decyzja ostateczna, a decyzja prawomocna - nie są to pojęcia tożsame.
Marek Sondej
31.05.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Gdy sprzedaż gotowych produktów nie stanowi usług związanych z wyżywieniem, a punkt sprzedażowy nie wpisuje się w zakres pojęcia stacjonarnej placówki gastronomicznej, podatnik nie ma obowiązku prowadzenia kasy online. Potwierdza to skarbówka. Eksperci podkreślają, że wniosek o interpretację nie może jednak zawierać jakichkolwiek własnych opinii, ocen czy spostrzeżeń podatnika.
Wiesława Moczydłowska
31.05.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Radcowie prawni i adwokaci udzielając pomocy prawnej z urzędu i z wyboru, za te same czynności zastępstwa procesowego powinni otrzymywać wynagrodzenie według jednakowych reguł i tej samej wysokości - uważają senatorowie, rzecznik praw obywatelskich oraz prawnicy, a także Trybunał Konstytucyjny. Innego zdania jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które nie chce poprzeć projektu senackiego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.05.2022
Prawnicy
Wynikający z unijnej dyrektywy prawno-autorskiej obowiązek dostawców usług online obowiązek weryfikacji treści, które użytkownicy chcą zamieścić na ich platformach, wzbudził kontrowersje. Jednak po wyroku TSUE Polska musi te zasady wprowadzić do prawa. Do wypracowania są jednak „bezpieczniki” wolności wypowiedzi, które będą możliwe do realizacji przy zachowaniu prounijnej wykładni prawa.
Agata Witkowska
31.05.2022
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Stworzenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce idzie jak po grudzie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zostało zasypane uwagami i pracuje nad nową wersją ustawy. Przedsiębiorcy liczą, że uwzględni chociaż część ich propozycji. Zastrzeżeń jest wiele. Większości nie podoba się propozycja wprowadzenia kilku podmiotów odpowiedzialnych za system. 
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2022
Środowisko Odpady Prawo gospodarcze
Połowa kobiet doświadcza mikroagresji w pracy, ale mniej niż co czwarta zgłasza takie sytuacje pracodawcy. 40 proc. respondentek, które chcą zmienić pracę, jako powód podaje wypalenie zawodowe. Takie informacje przynosi najnowszy raport z globalnego badania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Coraz więcej kobiet aktywnie poszukuje pracy i chce ją zmienić w ciągu najbliższych dwóch lat.
Krzysztof Sobczak
30.05.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające w stosunku do spółki Carrefour i Auchan Polska. Chce sprawdzić, czy wykorzystują swoją przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Jego zastrzeżenia budzą niektóre opłaty pobierane przez sieci handlowe od swoich kontrahentów.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.05.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Reforma planowania przestrzennego potrzebna - ale jaka?

Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Reforma planowania jest konieczna, jednak jest pytanie, co chcemy przez nią osiągnąć. Jaki cel powinien być przed nią postawiony, do jakiego wzorca powinna dążyć. Na ten moment wydaje się, że reforma niewiele zmieni. Szczególnie, że bez jasnych zasad partycypacji w kosztach budowy infrastruktury i ułatwień w ich finansowaniu nie będzie dobrego planowania przestrzennego.
Maciej Górski
30.05.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo Ład Przestrzenny
Z początkiem 2026 roku zostanie istotnie ograniczona możliwość amortyzowania samochodów firmowych. Oficjalnym uzasadnieniem jest ekologia, jednak eksperci twierdzą, że chodzi o dodatkowe wpływy z podatków. Samochody standardowo amortyzuje się pięć lat. 2022 rok to zatem ostatni dzwonek, by kupić auto i skorzystać z pełnych odpisów – zwłaszcza że przepisy przejściowe nie rozwiązują wszystkich problemów.
Krzysztof Koślicki
30.05.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nie jest jasne, czy wakacje kredytowe przewidziane w zaproponowanym przez rząd projekcie ustawy w sprawie pomocy kredytobiorcom, który Sejm skierował do prac w komisji, będą dotyczyć także osób, które mają kredyty denominowane bądź indeksowane do franków. Formalnie mają one dotyczyć kredytów udzielonych w walucie polskiej, ale z proponowanych rozwiązań nie do końca to wynika.
Regina Skibińska
30.05.2022
Kredyty frankowe Nieruchomości
Obecnie przepisy techniczne nie określają, jaka powinna być odległość od granicy działki do wjazdu do garażu podziemnego. Nie oznacza to jednak, że garaże podziemne nie powinny spełniać wymogów, o których mówi rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Joanna Maj
28.05.2022
Budownictwo
Jakkolwiek nie wszystkie umowy kredytu konsumenckiego zawierają klauzule abuzywne, niemniej w większości z nich są one obecne. W ostatnim czasie Sąd Najwyższy rozstrzygał kwestie, które mają praktyczne znaczenie dla ochrony praw konsumentów - wskazuje sędzia Rafał Cebula z Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, członek Zespołu ds. Prawa Cywilnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Aleksandra Partyk
28.05.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
​Stan dróg w pobliżu granicy z Białorusią pozostawia wiele do życzenia, szczególnie od czasu, gdy ruszyła budowa muru, a wcześniej pojawiło się wojsko. Zarządcy często nie nadążają z naprawianiem rozjeżdżonych przez ciężki sprzęt dróg, ale mimo tego to zwykle oni odpowiadają za szkody w pojazdach powstałe z powodu dziurawej nawierzchni.
Regina Skibińska
28.05.2022
Drogi Ubezpieczenia