Prezydent podpisał nowelę o zwrocie kosztów dowozu dzieci do szkół

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Senat za nowelizacją systemu zwrotu kosztów dowozu dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli i szkół, z poprawkami Sejmu zwiększającymi maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zakup przez samorządy podręczników i ćwiczeń dla uczniów.

11.10.2022

Papierowe bilanse zdrowia w szkołach przejdą do lamusa, ale niezbyt szybko

Pacjent Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pielęgniarki i higienistki szkolne mają mieć łatwiej – resort zdrowia chce wprowadzić elektroniczny obieg informacji o problemach zdrowotnych ucznia poprzez IKP. Założenie samo w sobie słuszne, tyle tylko że pielęgniarki szkolne w zdecydowanej większości nie posługują się komputerami, nie ma ich także w ich gabinetach szkolnych. Przyszłą sieć informatyczną ma dopiero sfinansować NFZ.

10.10.2022

Nie choroby, ale niedostosowane zajęcia, są przyczyną zwolnień z WF-u

Pacjent Szkoła i uczeń

Uczniowie nie będą rezygnować z zajęć wychowania fizycznego, jeśli te będą dostosowane do ich możliwości i potrzeb – mówią eksperci. Dotyczy to także uczniów długotrwale chorych. Wiadomo, że wypisują się oni z lekcji z powodu chorób, ale skala zjawiska nie jest znana. Dlatego resort edukacji przepyta w tej sprawie kuratoria.

05.10.2022

Raport RPD: Dzieci optymistyczniej oceniają szkołę niż ich rodzice

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Co piąty uczeń negatywnie ocenia swoją szkołę. To lepiej niż ich rodzice - z funkcjonowania oświaty niezadowolonych jest aż połowa rodziców uczniów. Matki są większymi pesymistkami niż ojcowie, nie ma zaś przy takich ocenach większego znaczenia miejsce zamieszkania rodziców, ich wiek czy status materialny.

04.10.2022

Mimo zapowiedzi, na razie bez zmian ws. zwolnień z WF

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego, semestralne czy dłuższe, będą uznawane tylko wówczas, kiedy wystawi je lekarz specjalista, a nie tak jak dotychczas, lekarz rodzinny - zapowiadał w czasie wakacji minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. Miała to być recepta na rosnącą liczbę zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach - na razie jednak przepisy nie uległy zmianie.

01.10.2022

Instruktor praktycznej nauki zawodu musi mieć odpowiednie kwalifikacje

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Pracodawca, który zamierza przyjąć uczniów na praktyki zawodowe, powinien upewnić się, że instruktorzy praktycznej nauki zawodu spełniają określone wymogi kwalifikacyjne. Celem systemu kształcenia zawodowego młodocianych jest bowiem zapewnienie im warunków, które pozwalają na zgłębienie praktyki danego zawodu pod okiem doświadczonego instruktora.

30.09.2022

ZUS proponuje szkołom lekcje o ubezpieczeniach społecznych

Szkoła i uczeń Emerytury i renty

Rusza dziewiąta już edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla szkół ponadpodstawowych. Co roku uczestniczący w nich uczniowie otrzymują solidną dawkę wiedzy z ubezpieczeń, emerytur, rent czy składek. Jak podkreślają organizatorzy akcji, wiedza zdobyta podczas zajęć z ZUS pozwoli młodym ludziom z pełną świadomością wkroczyć na rynek pracy.

23.09.2022

Episkopat za obowiązkową religią i etyką w szkołach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła jednoznaczną potrzebę wsparcia inicjatywy dotyczącej wprowadzenia obowiązkowej lekcji etyki. Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad Komisji.

21.09.2022

MEiN: 980 mln zł dla samorządów na pokrycie kosztów edukacji dzieci ukraińskich

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Ukraina

Przekazaliśmy na rachunki samorządów 980 mln zł na pokrycie kosztów edukacji dzieci ukraińskich w Polsce - poinformował w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I podkreślił, że na utrzymanie ukraińskich dzieci w polskich szkołach Polska nie dostała ani jednego euro z Unii Europejskiej.

21.09.2022

Dyrektor CKE: Dwie formuły matury w 2023 roku

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Matura w przyszłym roku wiosną będzie wyglądać inaczej niż w tym roku. Absolwenci 4-letniego liceum będą ją pisać w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r. Druga, przeprowadzana równolegle z nią, to ostatnia matura dla absolwentów jeszcze 4-letniego technikum, którzy realizują podstawę programową z 2012 roku.

21.09.2022

WSA: Każdy zainteresowany może zażądać sprawdzianu i klasówki

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Arkusze sprawdzianu i klasówki informują o procesie nauczania uczniów, który realizuje szkoła, jako publiczna instytucja. Nie można ich uznać zatem za dokument prywatny czy wewnętrzny. Szkoła ma obowiązek je zainteresowanemu udostępnić, o ile nadal znajduje się w ich posiadaniu. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

20.09.2022

Adwokaci "rozjaśnią prawo" nastolatkom - rusza akcja w szkołach w całej Polsce

Prawnicy Szkoła i uczeń Nowe technologie

Zakupy online, zdjęcia z imprez, memy z kolegami w roli głównej - cyberprzestrzeń coraz mocniej wciąga nastolatki, problem w tym, że nie zawsze znają swoje prawa ani też prawne konsekwencje popełnionych błędów. Adwokaci i aplikanci adwokaccy z całej Polski poprowadzą więc w szkołach i Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych specjalne zajęcia edukacyjne. To pierwsza edycja akcji Naczelnej Rady Adwokackiej"Adwokaci rozjaśniają prawo".

17.09.2022

Jest nowelizacja - wzrośnie w tym roku dotacja podręcznikowa

Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty

W związku ze zmianami w systemie, w tym związanymi z rozpoczęciem uczęszczania do szkół w polskim systemie oświaty uczniów pochodzących z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w 2022 r., oraz wynikającymi z tego tytułu migracje uczniów, zwiększeniu ulec musi maksymalny limit wydatków dla uczniów na dotację podręcznikową. Nowelizację w tej sprawie uchwalił w czwartek Sejm.

15.09.2022

Wyższe wynagrodzenie dla młodocianych pracowników dopiero za rok

Szkoła i uczeń Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada podniesienie od września 2023 r. minimalnego wynagrodzenia młodocianych pracowników o 3 punkty procentowe. Ten niewielki wzrost spowodowany jest ograniczonymi środkami z Funduszu Pracy. Obecnie niskie stawki wynagrodzenia uczniów szkół branżowych nie zachęcają do nauki zawodu u pracodawcy, a wysokość płacy nie jest zależna od nabytych umiejętności.

15.09.2022

Minister: Przedmiot biznes i zarządzanie ma być nauczany praktycznie

Szkoła i uczeń Zarządzanie

Po nowym przedmiocie biznes i zarządzanie można spodziewać się bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia – zapowiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na maturze zadania z tego przedmiotu mają być rozwiązywane w grupach, co zdaniem ministra "będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną".

14.09.2022

Ponad 30 tys. wniosków o wgląd do maturalnych arkuszy egzaminacyjnych

Szkoła i uczeń

Ponad 30,4 tys. wniosków o wgląd do ocenionych arkuszy egzaminacyjnych złożyli tegoroczni maturzyści. Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, najczęściej z języka polskiego na poziomie podstawowym, z matematyki na poziomie podstawowym, biologii, chemii i z polskiego na poziomie rozszerzonym. Jeśli maturzysta ma zastrzeżenia do oceny, może wystąpić o weryfikację do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

14.09.2022

MEiN przygotowuje zmianę przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji WF-u

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek potwierdził we wtorek, że w jego resorcie trwają prace nad zmianą przepisów o zwolnieniach lekarskich z lekcji WF-u. Chodzi o to, jak powiedział, żeby długoterminowe zwolnienia wystawiali lekarze specjaliści. To zgłoszony niedawno postulat ministra sportu Kamila Bortniczuka, który minister edukacji uznaje za sensowny.

13.09.2022

Tydzień profilaktyki chorób zakaźnych w szkołach

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co robić, by zapobiegać chorobom zakaźnym? – m.in. na te pytania będą szukać odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja, która ma na celu przekazywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych, rozpoczęła się w poniedziałek 12 września.

12.09.2022

Trzeci podręcznik do HiT też dopuszczony

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Do użytku szkolnego został dopuszczony trzeci podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość; to podręcznik SOP Oświatowiec Toruń dla szkół branżowych I stopnia - pojawił się on w piątek w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego Ministerstwa Edukacji i Nauki.

09.09.2022

Fiskus łaskawy dla zwrotu kosztów dowozu dzieci do szkół i przedszkoli

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń PIT

Zwrot przez gminy rodzicom kosztów dowozu dzieci do szkół, gdy gmina nie może wywiązać się z tego obowiązku, tylko w niektórych przypadkach jest traktowany jako przychód wolny od podatku dochodowego. Jednak fiskus potraktował liberalnie takie świadczenia, uznając że w ogóle nie są przychodem, a zatem nie ma mowy o ich opodatkowaniu.

02.09.2022
Prawo.pl